Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2013

ΑΕΚ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΤΡΩΝ

Δημήτρης ΣΟΥΛΤΑΝΟΠΟΥΛΟΣ (ΦΟΙΝΙΚΑ)
Στο κατάμεστο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, ο Φοίνικας Σύρου έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε το εισιτήριο για τους ‘8’ του Κυπέλλου Ανδρών καθώς επικράτησε με 3-1 (27-25, 18-25, 25-23, 25-20) της ΑΕΚ σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.
Ο Φοίνικας στο ξεκίνημα του αγώνα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το άγχος των παικτών της ΑΕΚ και βρέθηκε να προηγείται με 0-5 αναγκάζοντας τον Γιώργο Κλαρούδα να πάρει γρήγορα το πρώτο τάιμ άουτ, ενώ πολύ γρήγορα πήρε και το δεύτερο όταν ο Φοίνικας μετέτρεψε το 3-5 σε 3-9.

Από εκείνο το σημείο η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της σε υποδοχή και επίθεση, έπαιρνε εύκολα πλέον την αλλαγή, ωστόσο οι Συριανοί μέχρι το 17-21 δεν είχαν προβλήματα τα οποία απέκτησαν στη συνέχεια. Με μπλοκ του εξαιρετικού Φραγκιαδάκη και κόντρα του Ρουμελιωτάκη η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο (20-21), ενώ με νέα κόντρα του Ρουμελιωτάκη ισοφάρισε σε 22-22 βάζοντας φωτιά στο γήπεδο, αλλά στο 25-25 ο Ντορνέλας με επίθεση και ένα καλό σερβίς έδωσε το σετ στον Φοίνικα.

Η ΑΕΚ όμως είχε αποκτήσει πλέον ψυχολογία και στο β’ σετ οι όροι αντιστράφηκαν με την Ένωση να ξεκινά με ένα σερί 4-0, χωρίς ο Φοίνικας να μπορέσει ποτέ επί της ουσίας να αντιδράσει. Η ΑΕΚ πλέον έπαιζε με άλλον αέρα, ο Φοίνικας χωρίς ποιοτική υποδοχή είχε προβλήματα στην επίθεση και το μπλοκ της ΑΕΚ έστειλε τη διαφορά στο 21-13 (από 17-13). Ο Πάτρας έριξε στο ματς τον Κουρνέτα, ωστόσο η ΑΕΚ ισοφάρισε με χαρακτηριστική ευκολία.

Στο τρίτο σετ αρχικά για πρώτη φορά προέκυψε ισορροπία (5-4), για να ακολουθήσει ένα σερί 6-0 για τους Συριανούς που εκμεταλλεύτηκαν την κακή υποδοχή των γηπεδούχων και προηγήθηκαν με 5-10, αλλά η συνέχεια θύμισε έντονα τα πρώτο. Παρόλο που ο Φοίνικας προηγήθηκε με 13-18, ένα σερί από κακές υποδοχές έφερε την ΑΕΚ στο 17-18 (ατομικό μπλοκ του Καπίρη στον Ντορνέλας) με τον Καπίρη να χάνει μάλιστα την ευκαιρία να ισοφαρίσει (κάρφωσε άουτ). Ο Φοίνικας ξέφυγε 18-21 (άουτ Αλεξίου), όμως η ΑΕΚ έφτασε πάλι στον πόντο (21-22) για να χάσει τρεις κόντρα επιθέσεις στο 22-23 κι έτσι ο Ντορνέλας βρήκε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ.

Στο δ’ σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το 9-9 που μετατράπηκε σε 9-14 καθώς η ΑΕΚ κόλλησε επιθετικά, με τον Φοίνικα να φτάνει στο 10-16 με μπλοκ του Θάνου. Στο 13-20 το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει, αλλά οι πεισματάρηδες γηπεδούχοι στην απέλπιδα προσπάθεια τους μείωσαν σε 20-22 (άσος Κρέτση) αλλά τρία σερί μπλοκ των Συριανών έδωσαν οριστικό τέλος στον αγώνα.

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης 1, Αλεξίου 11 (9/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 59% υπ. 29% άριστες), Ρουμελιωτάκης 23 (22/28 επ., 1 μπλοκ), Καπίρης 13 (10/18 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. - 24% άριστες), Φραγκιαδάκης 14 (9/16 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Σαμαντάς 8 (3/106 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κάπελλας –λ (64% υπ. - 45% άριστες) / Μιχαλόπουλος, Αναστασίου, Παπαδόπουλος, Πελτέκης Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλός 15 (9/13 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Τσέργας 1, Θάνος 14 (8/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ντορνέλας 18 (17/43 επ., 1 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 39% άριστες), Νικηφορίδης 6 (5/9 επ., 1 άσο, 45% υπ. – 29% άριστες), Γκαράς 76% υπ. – 62% άριστες) / Αρβανίτης 1, Κουρνέτας 3 (3 μπλοκ), Ίλιτς