Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2013

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-1 ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Δανάη ΜΟΥΡΑΤΙΔΗ
Με την ήττα στις αποσκευές μας, επιστρέψαμε χθες το βράδι από την Πετρούπολη, μετά τον αγώνα του γυναικείου πρωταθλήματος, από την ομώνυμη ομάδα με 3-1 (25-19, 22-25, 25-16, 25-18).
Ήταν ένας αγώνας μεταξύ των δύο συμπρωτοπόρων μέχρι χθες του πρωταθλήματος και τον οποίο κέρδισε η ομάδα που τον ήθελε περισσότερο και απόλυτα δίκαια.
Στο 1ο σετ, η ομάδα μας μπήκε και προσπαθούσε να βρει τον προσανατολισμό της στο γήπεδο, έχοντας πολλά προβλήματα σε υποδοχή, ανάπτυξη παιχνιδιού και τελειωμάτων. Στην αρχή του σετ, πήραμε μια μικρή διαφορά, αλλά γρήγορα η Πετρούπολη, ανέλαβε τα ηνία και δε δυσκολεύτηκε να προηγηθεί με 1-0.
Στο 2ο σετ, ο προπονητής μας κ. Σαραντίτης πραγματοποίησε εσωτερικές αλλαγές και αυτό βοήθησε ώστε να παρουσιαστούμε με καλύτερο πρόσωπο. Από την αρχή πήραμε μεγάλες διαφορές 0-5, 13-20, η Πετρούπολη με αντεπίθεση, προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω από τους 22 πόντους.
Στο 3ο σετ, ήταν η σειρά της Πετρούπολης να πάρει μεγάλες διαφορές με 5-0, 19-13 και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη μας να ξαναπροηγηθεί με 2-1.
Στο 4 σετ, η ομάδα μας, έδειξε ότι μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει, ώστε να πάει τον αγώνα στο 5ο σετ και να έχει τον πρώτο λόγο σε περίπτωση ισοβαθμίας. Προηγηθήκαμε με 4-10, αλλά η συνέχεια ήταν αποκαρδιωτική, καθώς ακολούθησε ένα ντόμινο λαθών από τη μεριά μας, η Πετρούπολη με πολύ καλή απόδοση προσπέρασε με φόρα και εύκολα τέλειωσε το σετ και τον αγώνα.
Χθες, είχαμε την ατυχία να βρεθούν πολλές αθλήτριες μας σε άσχημη κατάσταση και έτσι δε μπορούσαμε να έχουμε καλύτερη τύχη, απέναντι σε μια ομάδα ψυχωμένη, που ήξερε τι ήθελε από τον αγώνα, που κυνήγαγε όλες τις μπάλες και έχοντας την ευτυχία να έχει τα βασικά της στελέχη σε πολύ καλή ημέρα.
Ένα άλλο κακό στοιχείο του χθεσινού αγώνα, είναι το γεγονός, ότι η Πετρούπολη με το 3-1, μας ισοφάρισε σε βαθμούς και σετ, στους μεταξύ μας αγώνες, αλλά πήρε καλύτερη διαφορά στους πόντους. Ένα άλλο στοιχείο, όμως που μπορεί να μετριάσει λίγο την πίκρα μας, είναι ο απρόσμενος βαθμός που έχασε το Ίλιο, εντός έδρας από το Φοίνικα.
Πάντως, απ΄ ότι φαίνεται μέχρι τώρα, θα χαθούν κι άλλοι βαθμοί σε αγώνες που δεν υπολογίζονται και προβλέπεται μάχη μέχρι τέλους για τις δύο προνομιούχες θέσεις, μεταξύ των τριών πρώτων ομάδων, αλλά και της Αργυρούπολης, η οποία δείχνει ικανή να εκμεταλλευτεί το οποιοδήποτε στραβοπάτημα.
Ένα ακόμα χαρακτηριστικό του χθεσινού αγώνα, είναι το γεγονός ότι για πρώτη φορά σε αγώνα της ομάδας μας, χρησιμοποιήθηκαν και επόπτες - οι κες. Λιάκου και Πανίδη - οι οποίες βοήθησαν σημαντικά στο έργο τους, τους άριστους διαιτητές κ.κ. Μιχαήλογλου και Αντωνόπουλο.
ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: (Αποστολογιωργάκης) Μόρφα, Δημητροπούλου, Καριωτέλη Β., Φλωροπούλου, Καλλιώρα, Σκλιβανίτη, Καφετζή (λ), Μαυροειδοπούλου, Καριωτέλη Μ., Βασιλείου.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Σαραντίτης - Σκαρτάδος) Μουρατίδη, Κοκκινάκη, Ορνιθοπούλου, Βουλγαράκη, Βλάχου, Γκουντιμένκο, Πέρρα (λ), Κατραμάδου, Καραγιαννίδου, Πατσιαβούδη, Σιμιτζή, Δούκα.