Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2013

ΠΑΟΚ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

ΠΑΟΚ τετράδας δια χειρός Ντος Σάντος (φωτο)

Με τον Λεονάρντο Ντος Σάντος να κάνει πολύ καλή εμφάνιση και δείχνοντας πιο αποφασισμένος στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε δύσκολα με 3-0 (25-23, 25-23, 25-23) τον Παμβοχαϊκό στην Πυλαία, «ανέβηκε» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και πλησίασε στους δύο βαθμούς τον αντίπαλο του και στους τρεις τον δεύτερο Εθνικό Αλεξανδρούπολης, στο ματς που ολοκλήρωσε την 14η αγωνιστική της Βόλεϊ Λιγκ.

Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα ήταν πιο σταθερή στην απόδοση της και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη των φιλοξενούμενων. Έτσι έφτασε τους 25 βαθμούς και είναι μόνος τέταρτος.
Ήταν η πρώτη ήττα για τον Παμβοχαϊκό μετά από 9 συνεχόμενες νίκες. Είχε να ηττηθεί από την τέταρτη αγωνιστική στη Λαμία από τον Γυμναστικό. Η εικόνα της ομάδας από το Βραχάτι ήταν μέτρια αγωνιστικά, με όχι σταθερή απόδοση και λάθη στα κρίσιμα σημεία εκεί που μπάλα «έκαιγε». Στο δεύτερο σετ από τα μισά και μετά είχε ένα προβάδισμα ασφαλείας, όμως το έχασε και έδωσε την δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-0. Με την ήττα αυτή οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 27 βαθμούς και παρέμειναν τρίτοι στη βαθμολογία.
Από τους νικητές πολύ καλός ο Ντος Σάντος με 20 πόντους, κάλυψε την μέτρια εικόνα του Αρμενάκη και ήταν αυτός που τέλειωνε τις μπάλες στα δύσκολα. Καλό και το δίδυμο Παντακίδη-Κανέλλου στο κέντρο. Από τον Παμβοχαϊκό που είχε άσχημα ποσοστά στην υποδοχή πρώτος σκόρερ ο Γιοβάνοβιτς με 16 πόντους.
Στα σημεία κρίθηκε το πρώτο σετ του αγώνα με τον Ντος Σάντος να ξεχωρίζει από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Παντακίδης όμως με ωραίο πρώτο χρόνο τελείωσε το σετ. Μικρά σερί 3-0 για κάθε ομάδα. Τρεις ευκαιρίες για να τελειώσουν το σετ οι γηπεδούχοι, χάθηκαν οι δύο από τα λάθη στην επίθεση των Ντος Σάντος και Μαυροβουνιώτη, δεν στοίχησαν όμως στην ομάδα τους.

Δυνατή εκκίνηση για τον Παμβοχαϊκό δεύτερο σετ που προηγήθηκε με 6-4 αφού ήταν καλύτερος σε σέρβις και επίθεση. Όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα σε σερί 4-0 με τον Ντος Σάντος στο σέρβις, με δύο μπλοκ από τους Πλίκα και Μαυροβουνιώτη. Το σετ ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πως θέλουν να ισοφαρίσουν. Είχαν ένα μικρό προβάδισμα που το έχασαν όμως από δικά τους λάθη. Ενώ το σκορ ήταν 23-23 είχαν την επίθεση, αλλά στην κόντρα ο ΠΑΟΚ με τον Μαυροβουνιώτη πήρε σετ μπολ. Ευκαιρία για 24-24 είχε ο Παμβοχαϊκός, αλλά την έχασε και ο Αρμενάκης ύστερα από διπλή προσπάθεια πήρε τον πόντο και το σετ για την ομάδα του.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε επεισοδιακά, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 2-0 χωρίς να παιχτεί αγώνας λόγω των δύο καρτών που δέχθηκαν οι Νίκος Ζαλμάς και …ο πάγκος της ομάδας του Βραχατίου. Ο Έλληνας τεχνικός των φιλοξενούμενων είχε διαμαρτυρηθεί έντονα στο τέλος του δεύτερου σετ για απόφαση του διαιτητή στο 22-23. Αγωνιστικά η ομάδα του πάτησε …γκάζι και προηγήθηκε 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και ισοφάρισε σε 11-11. Δύο μπλοκ του Καλντέιρα έκαναν το 11-13, αλλά ο Κανέλλος είχε άλλη άποψη και οδήγησε τον δικέφαλο στο 16-15. Το σκορ ήταν 22-21 και ο Ντος Σάντος πήρε τις τρεις τελευταίες επιθέσεις του ΠΑΟΚ, τις τελείωσε επιτυχημένα και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στο «τρίποντο». Στο 18-16 ο Ζαλμάς πέρασε τον Δρογκάρη αντί του Τερζή στη θέση του πασαδόρου, με τον νεαρό να βοηθάει την ομάδα του να ισοφαρίσει σε 18-18. Βασικός κεντρικός για τον Παμβοχαϊκό ο Κατσανεβάκης αντί του Καραγιάννη σε όλο το σετ.
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Παπαδογούλας
Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-23) σε 86`. Πόντοι: 75-69

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσοι, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 17 λάθη του αντιπάλου ενώ του Παμβοχαϊκού: 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 17 λάθη του αντιπάλου
ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 7, Πλίκας 2, Μαυροβουνιώτης 9, Ντος Σάντος 20, Κανέλλος 7, Αρμενάκης 11 (Παπαδημητρίου λίμπερο, υποδοχή 71%)

ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 14, Καλντέιρα 11, Τερζής 1, Καραγιάννης 1, Γιοβάνοβιτς 16, Πανταλέων 6 (λίμπερο Δημητρακόπουλος, υποδοχή 46%), Μπεκιάρης, Δρόγκαρης, Κατσανεβάκης 3.