Κυριακή 14 Απριλίου 2013

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Πρώτη νίκη για Παναχαϊκή στα τουρνουά ανόδου
Στο πρώτο γύρο των μπαράζ για την άνοδο στην Α1, η Παναχαϊκή κέρδισε με 3-0 σετ την Ορεστιάδα.
Στον αγώνα που έγινε στο κλειστό του Ιωνικού οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό βόλεϊ αντάξιο του ονόματός τους. Η Παναχαϊκή με όπλο το πολύ καλό σερβίς και τις δυνατές επιθέσεις δυσκόλεψε πολύ την πίσω ζώνη της Ορεστιάδας που με το καλό μπλοκ της κατάφερνε να κόψει αρκετές επιθέσεις της Παναχαϊκής.
Η Ορεστιάδα έχει κι εκείνη μια νίκη καθώς εχτές επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ.
Ο Αγώνας:
Στο πρώτο σετ η Παναχαϊκή ξεκίνησε αρκετά καλά και πήρε προβάδισμα 6-2. Η Ορεστιάδα ανέβηκε στη συνέχεια και με ένα σερί 3-0 έκανε το 6-5. Με μπλοκ του Κεμανεντζή στον Ντονά έγινε το 9-8 και με άσο του Κουλαξίδη το 13-13. Με άσο του Μένιου Ρουμελιώτη το 15-14 και ο Ντονάς έκανε το 18-16, ο Μένιος Ρουμελιώτης το 19-16 και η Ορεστιάδα πήρε τάιμ άουτ. Δύο ακόμα πόντους για την Ορεστιάδα και η Παναχαϊκή ξέφυγε πάλι με Νίκο Ρουμειώτη για το 20-18. Ο Βλασακίδης μείωσε 21-20 και η Παναχαϊκή πήρε τάιμ άουτ. τη Συνέχεια ο Νίκος Ρουμελιώτης έκανε το 22-20 και ο Βλαχόπουλος έκανε μπλοκ στον Βλασακίδη για το 23-20. Ο Ντονάς το 24-20 και η Παναχαϊκή πήρε το σετ με 25-20.
Στο δεύτερο σετ η Ορεστιάδα έκανε ένα γρήγορο 4-0 και η Παναχαϊκή πήρε τάιμ άουτ. Με πολύ καλές επιθέσεις η ομάδα της Θράκης έκανε το 8-1 και ο Μένιος Ρουμελιώτης το 8-2 και 9-4. Ο Ντονάς 10-5, 10-6 και στο 11-8 η Ορεστιάδα πήρε τάιμ άουτ. Η Ορεστιάδα προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα αλλά το σερβίς του Ντονά, που έβαλε 3 άσους, έφεραν την ομάδα της Πάτρας μπροστά με 13-12, η Ορεστιάδα ισοφάρισε 14-14 και πέρασε πάλι μπροστά κρατώντας το προβάδισμα μέχρι τη στιγμή που ο Νίκος Ρουμελιώτης πέρασε στο σερβίς και τότε η Παναχαϊκή βρέθηκε μπροστά18-17 και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος (21-20, 22-20, 22-21, 23-21, 24-21) και ο Αγγελόπουλος με άσο έκανε το 25-21 και το 2-0.
Στο τρίτο σετ η Παναχαϊκή πέρασε μπροστά 5-1 και η Ορεστιάδα ισοφάρισε 5-5, ο Νίκος Ρουμελιώτης έκανε το 9-7 και ο Βλασακίδης το 10-9. Η Ορεστιάδα μείωσε στο 11-11 και πέρασε μπροστά 12-13 με την Αρχοντίδη. Ο Αγγελόπουλος ισοφάρισε 13-13 και ο Καρδαμανίδης το 16-15, η Παναχαίκή ξέφυγε 18-15 και η ομάδα της Θράκης πήρε τάιμ άουτ. Ο Μένιος Ρουμελιώτης το 20-17 και ο Αρχοντίδης το 20-18. Με δύο ακόμα πόντους η Πατρινοί έκαναν το 22-18 και η Ορεστιάδα πήρε τάιμ άουτ. Στη συνέχεια πίεσε και έγινε το 23-20 με την Άρη Αγγελόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ, τον αγώνα τελείωσε ο Νίκος Ρουμελιώτης με επίθεση για το 25-20.
Τα σετ : 25-20, 25-20, 25-21
Παναχαϊκή: Ντονάς, Νίκος Ρουμελιώτης, Μένιος Ρουμελιώτης, Παναγιώτης Ρουμελιώτης, Αχιλλεόπουλος (λ), Αγγελόπουλος, Βλαχοστάθης / Μούρτζης, Χρηστιάς
Ορεστιάδα: Γραμματικόπουλος, Βλασακίδης, Αρχοντίδης, Κουλαξίδης, Κωνσταντινίδης (λ), Καψαλιάρης, Κεμανεντζής /Προδρομίδης, Καρδαμανίδης.