Κυριακή 14 Απριλίου 2013

ΑΕΚ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 3-2 ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Δίποντο... χρυσάφι η ΑΕΚ, 3-2 την Παναχαϊκή

Τα χαμόγελα επέστρεψαν την ΑΕΚ, που κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στα μπαράζ ανόδου από την Α2 ανδρών. Ο δικέφαλος επικράτησε της Παναχαϊκής με 3-2 (20-25, 25-18, 29-27, 21-25, 15-08) στη Νέα Φιλαδέλφεια και αναρριχήθηκε στην δεύτερη θέση. Επόμενος σταθμός των ομάδων είναι η Πάτρα το επόμενο Σαββατοκύριακο.

Στο πρώτο σετ, η Παναχαϊκή έδειξε τη δύναμή της και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με 16-10 κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με όπλο το σερβις των Μ. Ρουμελιώτη και Ντονά. Ωστόσο, όσο περνούσε η ώρα, η κούραση έκανε την εμφάνισή της στους παίκτες της Παναχαϊκής, που ξεκίνησαν τα λάθη μετά τα μέσα του δεύτερου σετ. Έτσι, η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Ρουμελιώτάκη βρήκε την την ευκαιρία να πάρει  μεγάλη διαφορά (20-12) που ήταν δύσκολο να καλυφθεί.

Οι Πατρινοί επέστρεψαν στο παιχνίδι στο τρίτο σετ, που τα είχε όλα. Ένταση, διακυμάνσεις και αγωνία. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο στο σκορ, ενώ χάθηκαν εκκατέρωθεν πολλά σετ μπολ. Στο τέλος, δύο λάθη του Ντονά στην επίθεση έδωσαν το σετ στην ομάδα της ΑΕΚ.

Τέταρτο σετ και η ομάδα της Παναχαϊκής ξαναμπήκε στο ματς, και αυτή τη φορά δεν άφησε την ΑΕΚ, να πάρει προβάδισμα. Έτσι κατάφερε να πάρει εύκολα το σετ και να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ. Έκει ο δικέφαλος έκανε τη διαφορά από την αρχή με το σερβις του Κρέτση. Πήρε ένα προβάδισμα που έφτασε στο 7-1 και μετά όλα ήταν εύκολα.