Σάββατο 20 Απριλίου 2013

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Φωτογραφία από το pgeole.gr
Η Παναχαϊκή έκανε το 2Χ2 επί της Ορεστιάδας με 3-2 σετ στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία του 2ου Τουρνουά Ανόδου στο κλειστό της Αγυιάς. Σε μια πολύ δυνατή αναμέτρηση που είχατε την δυνατότητα να παρακολουθήσετε μέσω livestreaming από το volleynews και το sportshero, η ομάδα της Πάτρας πήρε το σημαντικό δίποντο που την διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη, η Ορεστιάδα, πήρε έναν πολύτιμο βαθμό εν όψει της δύσκολης συνέχειας, ενώ ποντάρει και στο γεγονός ότι το τρίτο Τουρνουά Ανόδου θα διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα στο «σπίτι» της. Στο πρόγραμμα του Σαββάτου (20/4), η Παναχαϊκή έχει ρεπό και έτσι θα αναμετρηθούν ΑΕΚ και Ορεστιάδα σε ένα ακόμη πολύ σημαντικό ντέρμπι.
Η ομάδα του Έβρου πρηγήθηκε με 1-0 σετ με 15-25, με βασικά όπλα την πολύ καλή υποδοχή και το μπλοκ.

Η ομάδα του Άρη Αγγελόπουλου πέρασε στην αντεπίθεση στο δεύτερο σετ (5-0), η Ορεστιάδα απάντησε ισοφαρίζοντας σε 8-8, αλλά οι γηπεδούχοι αρχικά ξέφυγαν με 15-8 και στην συνέχεια πήραν το σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ, η Παναχαϊκή συνέχισε με την ίδια τακτική πιέζοντας στο σέρβις και με τον Νίκο Ρουμελιώτη σε πολύ καλή ημέρα πήρε ένα μικρό προβάδισμα (9-6), όμως, λίγο αργότερα ο τραυματισμός του Στάθη Ντονά που γύρισε το πόδι του, ήρθε να προστεθεί στα προβλήματα για τον Άρη Αγγελόπουλο που λίγο νωρίτερα είδε και τον Μένιο Ρουμελιώτη να τραυματίζεται. Στο 17-17 και έπειτα από μπλοκ της Ορεστιάδας, αρχικά η διαιτητής κα Μουλά έδειξε μπλοκ άουτ, στη συνέχεια άλλαξε την απόφαση υπέρ της Ορεστιάδας και κατέληξε στο 18-17 υπέρ των γηπεδούχων, σε μία καθοριστική φάση, αφού ακολούθησε ένα 2-0 και το 20-17 που έδωσε άλλο «αέρα» στην Παναχαϊκή. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι «ροσονέρι» θα έφτασαν σχετικά άνετα στο 2-1, είδαν την Ορεστιάδα να μειώνει σε 24-23, προτού γράψουν το 25-23.

Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους το μπλοκ και εκμεταλλευόμενοι την σημαντική απουσία του Ντονά, έμειναν κοντά στο σκορ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν (7-7, 16-16, 19-19) στο μεγαλύτερο μέρος. Στο 21-19 οι Ορεστιαδίτες με δύο μονά μπλοκ από Γραμματικόπουλο και Βλασακίδη κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 21-21 και δύο λάθη από Παναγιώτη και Νίκο Ρουμελιώτη τους χάρισαν το σετ μπολ (22-24) για να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ 23-25.

Στο σετ της μιας ανάσας, οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι και πήραν εξ αρχής το προβάδισμα (3-1, 5-2, 8-5, 10-6) και πήραν τη νίκη με 15-10.
Διαιτητές: Μουλά Λ.-Τσίτσικας Τα σετ:  3-2 (15-25, 25-20, 25-23, 23-25, 15-10) ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Αγγελόπουλος): Αγγελόπουλος, Ρουμελιώτης Μ., Ρουμελιώτης Ν., Ρουμελιώτης Π., Ντονάς, Βλαχοστάθης, Αχιλλεόπουλος (λ), Πεφάνης Γεωργακόπουλος Μούρτζης, Χρηστιάς.
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Τσιακμάκης): Γραμματικόπουλος, Κεμανετζής, Αρχοντίδης, Κουλαξίδης, Καψαλιάρης, Βλασακίδης, Κωνσταντινίδης (λ), Προδρομίδης, Καρδαμανίδης, Νενογλου.
2ο τουρνουά ανόδου
1η ημέρα - Παρασκευή 19/4
Παναχαϊκής, 19.30: Παναχαϊκή – Ορεστιάδα 3-2 (15-25, 25-20, 25-23, 23-25, 15-10)