Σάββατο 27 Απριλίου 2013

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΜΙΛΩΝΑΣ 2-3 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β΄

Ντιάνα ΠΟΠΟΒΑ
Με εντός έδρας ήττα, με ολική ανατροπή έκλεισε τις φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις του το β΄ τμήμα των κορασίδων μας, στον αγώνα με τον ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝΑ με 3-2 (25-20, 27-25, 23-25, 12-25, 11-15) σε 123΄.
Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα με καλή απόδοση. Κατάφερε και προηγήθηκε με 2-0, έστω και δύσκολα και ειδικότερα στο 2ο σετ, όταν ο Μίλωνας προηγήθηκε με 20-24, φτάνοντας μια ανάσα πριν την ισοφάριση, αλλά στο σημείο εκείνο τα κορίτσια μας με φοβερή ψυχή, έκαναν ένα σερί 4-0, ισοφάρισαν σε 24-24, για να έρθει το τελικό 27-25.
Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη της εικόνας μέχρι εκείνης της στιγμής. Ο Μίλωνας ανέλαβε την πρωτοπορία στο σκορ, φτάνοντας δύσκολα αρχικά στη μείωση του σκορ και εύκολα στην ισοφάριση, την ώρα που τα κορίτσια μας δε διέθεταν κύρια τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσουν.
Στο 5ο σετ, ο Μίλωνας είχε την πρωτοπορία συνεχώς, φτάνοντας στη νίκη.
Συμπερασματικά και σε ότι αφορά το β΄ τμήμα των κορασίδων μας, μείναμε ικανοποιημένοι από τη φετινή πορεία του τμήματος, στην πρώτη παρουσία του σε επίσημες διοργανώσεις και ειδικότερα από την παρουσία στη β΄ φάση του πρωταθλήματος, στην οποία έδειξαν διάθεση, πάθος, πείσμα, κατάφεραν και έκαναν νίκες με αντίπαλους που στην α΄ φάση ούτε που το είχαν διανοηθεί και γενικότερα η απόδοση τους είχε γραμμή συνεχώς ανοδική.
Από το τμήμα αυτό, την επόμενη περίοδο περιμένουμε κάτι περισσότερο από τη 10η θέση που καταλάβαμε φέτος, αφού δεν αποχωρεί καμία αθλήτρια λόγω ηλικίας.
Άριστη η διαιτησία των κυριών Καλιγέρη και Μαυρουδή.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Ραντοίκοβιτς) Αμοιρίδου, Πόποβα, Μοίρα Β., Νοδάρα, Μπουρέλι, Γερακαράκη (αρχ. 6άδα), Φουράκη, Ευστρατιάδη, Τσιριγώτη, Αργυροπούλου, Κουλούρη.
ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝΑΣ: (Νικολαίδου) Ζαγγογιάννη, Χατζηγεωργιάδου, Μιχαλοπούλου, Ξενάκη, Μακρή, Γκρανά (αρχ. 6άδα), Ταγματάρχη, Κοριαλού.