Δευτέρα 29 Απριλίου 2013

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 3-2 ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Με ένα μπλοκ του Χουσίδη και άσο του Προδρομίδη η Ορεστιάδα νίκησε με 3-2 (25-21, 18-25, 21-25, 25-18, 15-11)την Παναχαϊκή στον τελευταίο αγώνα του 3ου Ειδικού Τουρνουά Ανόδου, όμως, το αποτέλεσμα αυτό πρόσφερε μόνο ηθική ικανοποίηση στην ομάδα του Έβρου, καθώς οι Πατρινοί παρά την ήττα τους, τερμάτισαν πρώτοι και σφράγισαν και τυπικά την άνοδό τους στην Volleyleague της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.
Ωστόσο, ο κόσμος της Ορεστιάδας είχε στήσει μια μικρή γιορτή στο κλειστό της πόλης για να τιμήσει την οικοδέσποινα ομάδα που πάλεψε για την άνοδο, αλλά και για να τιμήσει τους Πατρινούς που παρέλαβαν το τρόπαιο.

Η Ορεστιάδα ξεκίνησε δυνατά και μετά το αρχικό 4-1, πήγε προηγούμενη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-4, έχοντας ως όπλο της το καλό μπλοκ. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στη συνέχεια και έφτασε στο 17-10 (λάθος θέσεις της Παναχαϊκής) για να γίνει φυσιολογικά το 1-0 (25-21).

Η Παναχαϊκή που στο πρώτο σετ έδειχνε ότι δεν «πατούσε» καλά, βρήκε ρυθμό στο δεύτερο σετ και είναι ενδεικτικό ότι μετά το 4-4, δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα στο σκορ (5-8, 12-17, 15-20). Οι Πατρινοί απάντησαν διορθώνοντας την υποδοχή τους και βγάζοντας καλές άμυνες, έφτασαν στην ισοφάριση 1-1 (18-25).

Μάλιστα, οι παίκτες του Άρη Αγγελόπουλου ήταν καλύτεροι και στο τρίτο σετ και έτσι το 8-5 υπέρ των γηπεδούχων ανατράπηκε σχετικά γρήγορα με ένα επί μέρους σερί 1-4 (9-9), ενώ ακολούθησε ένας ακόμη επιθετικός μονόλογος των Πατρινών που μετά το 12-12 ξεφύγαν με +5 (12-17). Η διαφορά συντηρήθηκε (16-19, 17-22) και τελικά το 1-2 (21-25) για τους φιλοξενούμενους ήταν γεγονός.

Οι γηπεδούχοι παίρνοντας δύναμη και ώθηση από τον κόσμο τους, μπήκαν πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ και μετά το 8-5, η διαφορά αυξανόταν για να φτάσει και στο +7 (17-10). Οι Πατρινοί μείωσαν στο 19-17, ο Τσιακμάκης πήρε τάιμ άουτ και ο Αρχοντίδης με άσο οδήγησε το ματς στο τάιμ μπρέικ (25-18).

Εκεί, έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τους Ορεστιαδίτες να είναι καλύτεροι στο ξεκίνηνα (3-1), οι Πατρινοί να παίρνουν τα ηνία μετά το 6-7 και να προηγούνται για τελευταία φορά με τον Πεφάνη στο 8-9. Από εκεί και πέρα, δύο λάθη από Γεωργακόπουλο Αγγελόπουλο έγραψαν το 13-11 και Χουσίδης-Προδρομίδης τελείωσαν τον αγώνα.

Τα σετ: 25-21, 18-25, 21-25, 25-18, 15-11.
Ορεστιάδα (Τσιακμάκης): Καψαλιάρης, Δούλιας, Καρδαμανίδης, Προδρομίδης, Αρχοντίδης, Χουσίδης, Κωνσταντινίδης (λ), Νενόγλου.
Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Διονυσόπουλος, Ρουμελιώτης Π., Γεωργακόπουλος, Πεφάνης, Βλαχοστάθης, Μούρτζης, Αχιλλεόπουλος (λ), Αγγελόπουλος, Χρηστιάς.