Τρίτη 3 Μαΐου 2011

ΕΛΛΑΔΑ - ΟΥΚΡΑΝΙΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Aγκυρα. Αποστολή. Δήμητρα Σώκου (Γραφείο Τύπου ΕΟΠΕ)

Με όπλο το σερβίς και ώριμο παιχνίδι σε μπλοκ-άμυνα, η εθνική κορασίδων επικράτησε της Ουκρανίας με 3-2 (25-21, 25-23, 16-25, 16-25, 15-6) και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Τουρκίας...
Η Ελλάδα έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα με 2-0 σετ και αν πάθαινε μπλακ άουτ στα δύο επόμενα θα μπορούσε να είχε πάρει «τρίποντο». Τελικά αρκέστηκε στους δύο βαθμούς, που πανηγυρίστηκαν έξαλλα από τις «πιτσιρίκες». Η εθνική παραμένει στην τελευταία θέση του ομίλου, ωστόσο η 4η θέση και η πρόκριση στην 8άδα δεν απέχουν πολύ… Αύριο το πρόγραμμα έχει ρεπό και ακολουθούν τα καθοριστικά ματς με Γερμανία και Σλοβακία.

Το +4 που πήρε η Ουκρανία με το… καλημέρα (4-0, 6-2, 11-7) δεν πτόησε τις Ελληνίδες διεθνείς. Έτσι, με καλό σερβίς που χάλασε την αντίπαλη υποδοχή, με το μπλοκ να περίμενει και να «σπάει» μπάλες και εκμεταλλευόμενη τα ουκρανικά λάθη, η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά με 12-11, για πρώτη φορά στο σετ. Οι Ουκρανές απάντησαν γρήγορα (15-13) με την Στράντζαλη, εμφανώς κουρασμένη από χθες, να είναι ο… αδύναμος κρίκος σε υποδοχή (12%) και επίθεση (0/7). Έτσι, η Μπαρζούκα πέρασε στο ματς την Γενιτσαρίδη (σ.σ. βασική είχε ξεκινήσει η Καλανταρίδου) η οποία με άσο έκανε το 15-15. Ακολούθησε ένας άσος της Χατζηευστρατιάδου και δύο της Εμμανουηλίδου για το 23-20, με την Γενιτσαρίδη να γράφει το τελικό 25-21!

Πιο ψυχοφθόρο, αλλά με το ίδιο, νικηφόρο, αποτέλεσμα το δεύτερο σετ. Με καλό πρώτο χρόνο η «γαλανόλευκη» ήταν μπροστά με 6-5 και με σερβίς που πίεζε διατηρούσε μια διαφορά δύο-τριών πόντων που έγινε +4 (14-10) με το μπλοκ της Βασιλαντωνάκη και +5 (19-14) με τα λάθη των αντιπάλων. Προς το φινάλε του σετ οι Ουκρανές δυσκόλεψαν το σερβίς τους και τα λάθη στην υποδοχή έφεραν και κακές επιθέσεις με αποτέλεσμα το 21-17 να γίνει 23-23, με την Γενιτσαρίδη να μην μπορεί να τελειώσει επίθεση. Σε εκείνο το σημείο, με πιο καθαρό μυαλό πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-23 και ήρθε η Χατζηευστρατιάδου με μπλοκ να… αποτελειώσει τις Ουκρανές για το 25-23 και το 2-0 σετ!

Τα παιχνίδια όμως δεν τελειώνουν στο 2-0 και στο τρίτο σετ οι Ουκρανές έκαναν την ανατροπή. Πήραν κεφάλι στο σκορ από την αρχή (5-2, 9-3) και με σερί από ελληνικά λάθη έφτασαν να προηγούνται με 8 πόντους διαφορά (14-6). Η αντίδραση της «γαλανόλευκης» δεν ήρθε ποτέ, με εξαίρεση το ξέσπασμα με δύο άσους της Γενιτσαρίδη που μείωσαν προσωρινά σε 15-10. Το σετ είχε χαθεί, αφού οι Ουκρανές, χωρίς να νιώθουν πίεση στο σερβίς, έκαναν… πάρτι και έφτασαν στο 20-12 και το 23-14, πριν τελικά πανηγυρίσουν με 25-16.

Ίδια -άσχημη- εξέλιξη και το τέταρτο σετ… Η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 8-7 με άσο της Εμμανουηλίδου και 10-9 με πλασέ και άσο της Χρηστινίδου και κάπου εκεί έπαθε… μπλακ άουτ. Οι Ουκρανές έτρεξαν ένα σερί 5-0 με τρεις άσους της Ντοροσένκο και στη συνέχεια… πάτησαν γκάζι. Παρά τις αλλαγές της Μπαρζούκα, η «γαλανόλευκη» δεν μπήκε ποτέ σε αυτό το σετ. Μάλιστα ενώ μείωσε σε 16-19 με την Βασιλαντωνάκη (που πέρασε αλλαγή αντί της Στράντζαλη η οποία είχε ξεκινήσει βασική διαγώνιος), στη συνέχεια «έφαγε» νέο σερί και έχασε το σετ με 25-16 με τα σερβίς της Ρούμπαν να αποδεικνύονται… καταστροφικά.

Στο τάι μπρέικ τα πάντα κρίθηκαν με το ελληνικό 7-0 από τα… χέρια της Χρηστινίδου που με τρεις άσους και μαεστρικό παίξιμο στον πρώτο χρόνο, «διέλυσε» την Ουκρανία. Η Ρούμπαν με το σερβίς της πήγε να χαλάσει το ελληνικό… πάρτι (η Ουκρανία μείωσε σε 9-5), αλλά τα κορίτσια της Μπαρζούκα είχαν άλλη άποψη και με καρφί της Γενιτσαρίδη για το 15-6, η πρώτη νίκη στο ευρωπαϊκό ήταν πλέον γεγονός!

Τα σετ: 25-21, 25-23, 16-25, 16-25, 15-6

ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ

ΕΛΛΑΔΑ: Χρηστινίδου 3π., Βασιλαντωνάκη 7 (6/23), Καλανταρίου(φωτό) 7 (4/13), Χατζηευστρατιάδου 16 (11/23, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 4, Εμμανουηλίδου 15 (9/14, 6 άσσοι) / Αρτακιανού (λ. - 76% υπ.), Αναγνώστου, Σωτηρίου 1, Γενιτσαρίδη 18 (13/26, 5 άσσοι).
ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Νιουκάλοβα 5π., Ρουμπάν 25 (22/46, 3 άσοι), Μαντζάρ 10, Καρσένκο 4, Γκέμπερ 14 (11/30), Σκρίπακ 3 / Ντερουγκίνα (λ. - 48% υπ.), Ντοροσένκο 4 (3 άσσοι), Μεντβεντίκοβα 3, Καϊγιούκ 1, Καπουστίνα.