Παρασκευή 20 Μαΐου 2011

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Η Εθνική μας ομάδα χωρίς την Παναγιώτα Διώτη στην σύνθεσή της κέρδισε 3-0 σετ (25-22,25-19, 25-13) την Παρασκευή (20/5) την Πορτογαλία στον τρίτο της αγώνα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Περού και θέλει ακόμη μια επιτυχία επί της Πολωνίας το Σάββατο (21/5) ώστε να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της δεύτερης θέσης του Α’ ομίλου.
Λάθη, λάθη, λάθη…

Εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτριών της Εθνικής μας η Πορτογαλία προηγήθηκε με
5-2 στο ξεκίνημα του 1ου σετ, αλλά τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου αντέδρασαν αμέσως και ισοφάρισαν σε 5-5.
Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ παρόλα αυτά βρήκε την
Πορτογαλία προηγούμενη με 8-6. Μετά από λάθος στο σερβίς ήρθε το 8-7 και η ισοφάριση από πόντο που πήρε η Παπαγιάννη, όμως, η Πορτογαλία παίρνοντας ξεκούραστους πόντους με «δώρα» από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 14-9.
Η Αλτίνη μείωσε σε 14-10 και ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραψε 14-11
μετά από λίγο. Δύο επιπολαιότητες, όμως, στην ελληνική άμυνα έστειλαν την Πορτογαλία στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας το προβάδισμα με 16-11. Το καλό για την Εθνική μας ήταν ότι μείωσε γρήγορα σε 16-15.
Στη συνέχεια το μπλοκ δούλεψε σωστά και το
αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε έστω και με άγχος στο 25-22 του 1ου σετ.
Καλό μπλοκ και… 2-0

Με «κλειδί» το καλό μπλοκ η Εθνική μας προηγήθηκε με 3-0, 5-2 και 7-4 στην αρχή του 2ου σετ και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 8-4 υπέρ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.
Λίγο αργότερα η ψαλίδα στο σκορ άνοιξε ακόμη
περισσότερο (11-6) και με σύμμαχο την καλή ψυχολογία όλα έγιναν πιο εύκολα για την Εθνική Νεανίδων. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούνταν με 16-11, αλλά με τρία συνεχή λάθη η Πορτογαλία μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (16-14).
Ένας πόντος-
ανάσα της Ελευθεριάδου έγραψε το 17-15 και με άσο της Παπαγιάννη έγινε το 19-15. Τελικά, η Εθνική μας με άσο της Μπίσκου κέρδισε το σετ (25-19).
Άνετα το 3-0

Το σκορ ήταν 4-2 υπέρ της Εθνικής Νεανίδων με το ξεκίνημα του 3ου σετ και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ κέρδιζε με 8-4.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πατούσε καλύτερα
στο γήπεδο και η αντίπαλη ομάδα έπαιρνε πόντους, κυρίως, από λάθη της Εθνικής μας. Έτσι τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου προηγούνταν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8- 6. Με μπλοκ της Οικονόμου το σκορ έγινε 12-10 και παρά το ότι η Πορτογαλία ήταν κοντά στο σκορ φαίνονταν ότι η Εθνική είχε τον τρόπο να κερδίσει το σετ, κάτι που τελικά έγινε.
Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ το σκορ ήταν 16-11 και με την λήξη του σετ 25-13 υπέρ της Εθνικής μας.
Νίκησε η Πολωνία

Στο άλλο ματς του ομίλου που διεξήχθη την Παρασκευή (20/5), η Πολωνία κέρδισε με 3-0
σετ το Μαυροβούνιο και σημείωσε την δεύτερη νίκη της στα προκριματικά. Η Σερβία είχε ρεπό.
Πορτογαλία: Σάντος 5 (2 άσοι, 1/5 επ., 33% υπ., 2 μπλοκ), Σίλβα 11 (3 άσοι, 6/10 επ., 40% υπ., 2 μπλοκ), Γκόμες 5 (1 άσος, 4/6 επ., 31% υπ.), Χαρστ 7 (1 άσος, 6/25 επ., 67% υπ.), Νέτο 1 (1 άσος), Πολίδο 2 (1 άσος, 1/12 επ.), Μοντέιρο (λ, 37% υπ.), Αλεξάντρε 4 (4/12 επ.), Μάρκες 1 (1/4 επ.), Μάγια

Ελλάδα: Αλτίνη 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Μπίσκου (φωτό) 10 (2 άσοι, 6/23 επ.), Κωνσταντινίδου 5 (1 άσος, 4/11 επ., 2 μπλοκ), Νικολαϊδου 1 (1/1 επ.), Παπαγιάννη 11 (2 άσοι, 7/20 επ., 62% υπ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 5 (2/13 επ., 3 μπλοκ), Ρεϊζόγλου (λ, 46% υπ.), Ελευθεριάδου 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Κουντουρά 4 (2 άσοι, 1/4 επ., 1 μπλοκ), Καλογριδάκη, Βουλγαρίδου.