Κυριακή 29 Μαΐου 2011

ΑΥΣΤΡΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3 ΚΑΙ ΣΤΟ 2ο ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

ΑΥΣΤΡΙΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΣΑΤ - ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΠΕΤΣΗΣ
Τη δεύτερη νίκη της επί της Αυστρίας, στην πόλη Στάγερ, σημείωσε η ανανεωμένη Εθνική βόλεϊ με 3-1 σετ (19-25, 25-22, 25-22, 26-24), αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.
Ηταν το ιδανικό ξεκίνημα στο Ευρωπαϊκό Λιγκ για τα νέο αίμα του ελληνικού βόλεϊ.
Τα πολλά λάθη στο σερβίς και την επίθεση έδωσαν το πρώτο σετ στους Αυστριακούς.
Στο δεύτερο ανέβηκε ο Ρουμελιώτης και σε συνδυασμό με την καλή απόδοση των Μαντέκα, Πελεκούδα η Εθνική ισορρόπησε και έφθασε στην ισοφάριση.

Φοβερός ο αρχηγός Νίκος Ρουμελιώτης στο τρίτο καθοριστικό σετ πέτυχε αποφασιστικής σημασίας πόντους.
Στο τέταρτο σετ η Εθνική μπήκε πολύ δυνατά, θέλοντας να καθαρίσει τη νίκη εξ αρχής. Το πέτυχε χάρις στην εξαιρετική βελτίωση που είχε στο μπλοκ. Όμως αν και προηγήθηκε 6-12, οι Αυστριακοί ισοφάρισαν και με τη βοήθεια του κοινού τους πάλεψαν πόντο - πόντο.
Η Εθνική έδειξε τις κρίσιμες στιγμές χαρακτήρα και κατάφερε δύο φορές να γυρίσει το ματς από 21-19, σε 21-21 και από 23-21 σε 23-23. Η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική, στο τέλος πάντως η ελληνική ομάδα πανηγύρισε.
Σνάιντερ και Ζάας ήταν ό,τι καλύτερο από την πλευρά των αντιπάλων.