Τετάρτη 4 Απριλίου 2012

Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΤΟΥ

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη, έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στους τελικούς της Volleyleague.

Ο Φοίνικας Σύρου "εκθρόνισε" τον Ολυμπιακό μετά από τρία συνεχόμενα πρωταθλήματα των "ερυθρολεύκων", κερδίζοντας με 3-1 στο κλειστό του Ρέντη και διπλασιάζοντας τις νίκες του στη σειρά των ημιτελικών.
Οι νησιώτες έγραψαν ιστορία, καθώς για πρώτη φορά θα βρεθούν στους τελικούς της Volleyleague, μόλις στην τρίτη τους συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα, κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-19, χάρη σε ένα σερί 6-0 στο φινάλε. Ωστόσο, στην προτελευταία φάση του σετ, ο Ντίμα Φιλίποβ τραυματίστηκε, καθώς πάτησε το πόδι ενός αντιπάλου του, με συνέπεια να αντικατασταθεί από τον Λιβαθηνό.
Ο τραυματισμός του βασικού πασαδόρου των "ερυθρολεύκων" επηρέασε ολόκληρη την ομάδα, κάτι το οποίο φάνηκε στην εξέλιξη του αγώνα. Ο Φοίνικας ανέβασε την απόδοσή του και πήρε τα δύο σετ που ακολούθησαν, επικρατώντας στις λεπτομέρειες.
Στο 4ο σετ ο Φιλίποβ επέστρεψε, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, με τον Ηλία Λάππα (κυρίως) να "καθαρίζει" το σετ για τους φιλοξενούμενους, που πανηγύρισαν με τους 30 φιλάθλους τους, οι οποίοι έδωσαν το "παρών" στο κλειστό του Ρέντη.
Τα σετ: 25-19, 21-25, 22-25, 23-25
Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (16/37 επ.), Πετρέας 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποβ 1, Νοβότνι 16 (14/25 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες), Κανέλλος 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (6/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ. - 62% άριστες), Κουζούνης (λ, 63% υπ. - 43% άριστες) / Φιγκερόα 3 (3/3 επ.), Λιβαθηνός 1, Σωτηρίου
Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Κουρνέτας 1, Θάνος 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 17 (15/30 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 35% άριστες), Ντόκιτς 21 (17/36 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 12 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 38% άριστες), Κουρούπης (λ, 62% υπ. - 38% άριστες) / Ντάνγκουμπιτς 2, Τσέργας, Νικηφορίδης, Παπαγγελόπουλος 1.

Ο Παμβοχαϊκός απάντησε με το ίδιο νόμισμα στον Ηρακλή, νικώντας με 3-2 στο Βραχάτι και οδήγησε τη σειρά των ημιτελικών σε τρίτο παιχνίδι.

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-2 τον Ηρακλή στο Βραχάτι και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο παιχνίδι, που θα πραγματοποιηθεί στις 17 Απριλίου στη Μίκρα, προκειμένου να κριθεί ποιος θα είναι ο αντίπαλος του Φοίνικα Σύρου στους τελικούς της Volleyleague.
Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το ματς, καθώς βρέθηκαν δύο φορές πίσω στα σετ, αλλά οι Ποτότσνικ και Ντουσάρμ τους οδήγησαν στη νίκη.
Επιπλέον, στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός αδικήθηκε, ενώ είχε σετ μπολ, καθώς δόθηκε λανθασμένα άουτ σε ένα καρφί του Ντουσάρμ.
Τελικά, όμως, οι Πελοποννήσιοι αντέδρασαν στα δύο σετ που ακολούθησαν, πετυχαίνοντας τη δεύτερη εντός έδρας φετινή τους νίκη επί του "γηραιού".
Τα σετ: 22-25, 25-21, 28-30, 25-23, 15-12
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 12 (12/23 επ., 80% υπ. - 56% άριστες), Ποτότσνικ 20 (15/32 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Στιβαχτής 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ντουσάρμ 22 (19/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ), Καραγιάννης 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος (λ, 71% υπ. - 48% άριστες) / Κατσαούνης, Βαρδής, Σάρεκ, Μπάκας
Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 13 (12/22 επ., 71% υπ. - 60% άριστες), Κράβαρικ 21 (18/32 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 1, Ντεσπέιν 25 (22/38 επ., 2 μπλοκ, 26% υπ. - 20% άριστες), Σμαραγδής 7 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/11 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου (λ, 88% υπ. - 54% άριστες) / Δημητριάδης, Τζιουμάκας, Τακουρίδης 1