Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012

ΚΑΛΕ - ΑΕΚ 3-2 ΚΑΙ 17-15 ΣΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΕΤ ΓΙΑ ΤΟ CEV CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Μοναδική ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στην Β΄φάση του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας έχασε η ΑΕΚ στα στενά του... Καλέ αντιμετωπίζοντας την ομώνυμη γαλλική ομάδα. Μετά από αγώνα «θρίλερ» 152΄ οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ηττήθηκαν με 3-2 σετ και έχασαν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ με δραματικό τρόπο 17-15 ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε η διαιτησία. Νωρίτερα, όμως, η ΑΕΚ έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να τελειώσει τον αγώνα καθώς προηγήθηκε 2-0 σετ και στο 3ο σετ ήταν μπροστά με 15-10, 22-18 αλλά δέχτηκε σερί 6-0 ενώ είχε δύο ακόμα ευκαιρίες στο 26-25 και 27-26!...

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ πέρασε μπροστά 12-11 αλλά και στο «χρυσό» σετ ήταν μπροστά 12-8 αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει τον αγώνα απέναντι στην γαλλική ομάδα με τις επτά ξένες παίκτριες. Τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου υπερέβαλαν εαυτούς και είχαν φοβερή συμπαράσταση από περίπου 200 οπαδούς της ΑΕΚ που άφησαν άφωνους τους Γάλλους με τις εκδηλώσεις τους. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ολλανδός διαιτητής που στο 16-15 του «χρυσού» σετ έδωσε άουτ κανονική επίθεση της Τοτσίδου.

Σε κάθε περίπτωση η ΑΕΚ έκανε την υπέρβαση της απέναντι σε μια πιο πλήρη ομάδα και απέδειξε και πως μακρυά από την έδρα της μπορεί να κάνει καλές εμφανίσεις. Η πίκρα του αποκλεισμού υπάρχει αλλά η επόμενη μέρα είναι σίγουρο πως θα βρει την «Ένωση» πιο δυνατή για να συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στο Τσάλεντζ Καπ.

Πάλι με γαλλική ομάδα

Η ΑΕΚ συνεχίζει στο Τσάλεντζ Καπ όπου θα έχει αντίπαλο άλλη μια γαλλική ομάδα. Θα αντιμετωπίσει την Λε Κανέτ (Γαλλία) με αγώνες 5 και 12 Δεκεμβρίου. Ρεβάνς στην Αθήνα.

Διαιτητές: Επ (Ολλανδία), Μακιντάιρ (Σκωτία)

Τα σετ: 3-2 (23-25, 20-25, 29-27, 25-22, 15-13)
Χρυσό σετ: 17-15