Κυριακή 7 Απριλίου 2013

ΟΙ 2οι ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Πιο δύσκολα απ' όσο δείχνει το τελικό 3-0, ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για δεύτερη φορά και χρειάζεται μόλις μία νίκη ακόμα για να βρεθεί στους τελικούς της Volleyleague.

Πολύ δυνατά μπήκε στο 2ο ημιτελικό με τον Ολυμπιακό ο Εθνικός, φτάνοντας σε διπλό σετ μπολ (22-24) στο 1ο σετ, όπως ακριβώς έκανε και την Παρασκευή στο 2ο σετ.
Ωστόσο, με αντίστοιχο τρόπο κατάφερε και πάλι να χάσει το σετ, το οποίο κατέληξε σε "ερυθρόλευκα" χέρια με 28-26.
Συγκεντρωμένοι πλέον, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη πήραν πιο εύκολα το 2ο σετ (25-20), αλλά στα μισά του τρίτου σετ εμφάνισαν ξανά σημάδια χαλάρωσης, με συνέπεια το υπέρ τους 16-9 να μετατραπεί σε 17-18! Τελικά, ως πιο έμπειρη ομάδα, ο Ολυμπιακός κατέκτησε και αυτό το σετ με 25-23 κι έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών, που μεταφέρεται την Τετάρτη (10/04, 20:00) στην Αλεξανδρούπολη.
Τα σετ: 28-26, 25-20, 25-23
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8, Γιούρισιτς 11, Ποτότσνικ 16, Φιλίποβ 1, Γιορντάνοφ 17, Σμαραγδής 7, Στεφάνου (λ - 74%) / Κοκκινάκης, Μαρούλης, Παπαδόπουλος
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 19, Σιδηρόπουλος 2, Παπάζογλου 6, Γραμματικάκης 2, Δαλακούρας Α. 14, Κουμεντάκης  8,  Μίτρεφ (λ - 42%) / Δαλακούρας Κ., Κόβατς, Κοντοστάθης.

Ο Παμβοχαϊκός διπλασίασε τις νίκες του επί του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 3-1, και ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη με στόχο μόλις μία νίκη για να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στους τελικούς της Volleyleague.

Πιο εύκολα σε σχέση με τον αγώνα της Παρασκευής, ο Παμβοχαϊκός έφτασε στη νίκη με 3-1 επί του ΠΑΟΚ και κατάφερε να διατηρήσει το πλεονέκτημα έδρας στα δύο πρώτα παιχνίδια.
Έτσι, η ομάδα του Βραχατίου προηγείται πλέον με 2-0 στη σειρά των ημιτελικών κι έχει την ευκαιρία με μία νίκη σε τρία παιχνίδια, να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στους τελικούς.
Ο πλουραλισμός στην επίθεση ήταν το "κλειδί" της νίκης για τον Παμβοχαϊκό, ενώ από τους φιλοξενούμενους, ο Ντος Σάντος ήταν αυτός που διακρίθηκε και πάλι.
Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Τετάρτη (10/04, 17:30) στο "ΠΑΟΚ Sports Arena".
Τα σετ: 25-23, 24-26, 25-19, 25-22
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 14, Καλντέιρα 15, Τερζής 6, Καραγιάννης 8, Πανταλέων 15, Γιοβάνοβιτς 18, Δημητρακόπουλος (λ - 66%) / Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Κατσανεβάκης, Μπάκας 1
ΠΑΟΚ (Στ. Καζάζης): Παντακίδης 6, Πλίκας 1, Χατζηηλιάδης 13, Κανέλλος 6, Αρμενάκης 13, Ντος Σάντος 25, Παπαδημητρίου (λ - 78%) / Μπερμούδες, Αγγελής,  Αμπουίλα 1, Μαυροβουνιώτης, Χαραλαμπίδης 1.