Κυριακή 7 Απριλίου 2013

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-2 ΓΙΑ ΤΑ PLAY OUT ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Βήμα παραμονής για Νίκη, «αυτοκτόνησε» ο Παναθηναϊκός

Μετά από μια αναμέτρηση για... γερά νεύρα, η Νίκη Αιγινίου νίκησε με 3-2 (21-25, 26-24, 21-25, 25-21, 15-13) τον Παναθηναϊκό, αυξάνοντας στους 6 βαθμούς την διαφορά της από τους πράσινους, που είχαν την ευκαιρία για το 0-2, αλλά την «κλώτσησαν». Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου στρέφει το βλέμμα της στον αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι άουτ, ανάμεσα στον Ηρακλή και τη Νίκη Αιγινίου.

Πολλά κρίθηκαν στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός ήταν έτοιμος να κάνει το 0-2, μετά και την εύκολη επικράτηση στο πρώτο σετ, και να καταβαραθρώσει την ψυχολογία των παικτών της Νίκης Αιγινίου. Ωστόσο, τόσο η μαχητικότητα των γηπεδούχων, όσο και η χρυσή αλλαγή του Γιάννη Μέλκα, που πέρασε στο ματς τον Παράσογλου (χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού με το σερβις του, ενώ πήρε και έναν άσο), κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι από το 21-24 σε 26-24.
Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο 3ο σετ και είχαν συνέχεια το προβάδισμα με καλό μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση, ενώ στο 18-17 δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Λιβαθηνός. Οι πράσινοι έκαναν το 2-1 και ο τρίποντο ήταν ακόμα εφικτό. Μάλιστα πήραν την κατάσταση σε χέρια τους από την αρχή του τέτρου σετ, καθώς προηγήθηκαν με 6-1. Η Νίκη με τη βοήθεια και των οπαδών της ισορρόπησε το παιχνίδι, ισοφάρισε 9-9, ξέφυγε 16-10 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι δυνατά, προηγήθηκε 5-2 αλλά και πάλι δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα για να πάρει τουλάχιστον το δίποντο. Η Νίκη πάλι γύρισε το ματς, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των πρασίνων και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας

Τα σετ: 3-2 (21-25, 26-24, 21-25, 25-21, 15-13)

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγίνιου: 6 άσσοι, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 45 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού: 4 άσσοι, 65 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 12 (10/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ.), Μακλάχλιν 14 (14/29, 69% υπ.), Γάτσης 9 (4/12, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Αναστασιάδης 2 (2/2), Γκεοργκίεφ 11 (10/22, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 4 (3/8, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. - 55% υπ.,50% άριστες), Γεωργόπουλος Β. 12 (8/13, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντάμποβιτς 2 (1/3, 1 μπλοκ),Γκορίδης, Παράσογλου 1 (1 άσσος).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόκερ 25 (24/44, 1 άσσος, 32% υπ.), Ιωάννου 15 (14/31, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 16 (15/28, 1 άσσος, 62% υπ.), Βόγκελ 11 (9/13, 2 μπλοκ), Λιβαθηνός 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 4 (2/9, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 49% υπ. – 24% άριστες), Μανιόπουλος 1 (1/3), Μαδούρας.

1η αγωνιστική - Σάββατο 6 Απριλίου 2013
Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου – Παναθηναϊκός 3-2 (21-25, 26-24, 21-25, 25-21, 15-13)