Δευτέρα 1 Απριλίου 2013

AEK - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3 ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2-1 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ)

Απέδειξε ότι μπορεί ο Ολυμπιακός, 3-1 την ΑΕΚ και νέο ραντεβού την Πέμπτη (φωτό - videos)

Ο Ολυμπιακός κάνοντας την εμφάνιση της χρονιάς νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 στον πρώτο τελικό των πλέι οφ, «έσπασε» την έδρα της «Ένωσης» και μείωσε τη σειρά των τελικών σε 2-1 νίκες (2-0 από την κανονική περίοδο). Σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ που έγινε σε μια θερμή αλλά υποδειγματική έδρα ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με μεγάλες πρωταγωνίστριες την Κοσμά, την Τένεβα αλλά και την Χριστοδούλου. Οι αλλαγές του Τέλη Σωτήρχου έκαναν τη διαφορά στο 21-21 του 2ου σετ που με την είσοδο των Λούκοβιτς, Τέζα στη θέση των Χριστοδούλου, Κοσμά η Τέζα άλλαξε τον ρυθμό του παιχνιδιού και το 23-22 έγινε 23-25 με τρεις άμυνες και ισάριθμες επιθέσεις της Τένεβα. Η ΑΕΚ επανήλθε από το 3ο σετ το οποίο και κατέκτησε μειώνοντας σε 2-1, αλλά στο 4ο σετ δέχτηκε σημαντικό πλήγμα από τον τραυματισμό της Σίας Τοτσίδου στο 2-4.

«Προσγειώθηκε» άσχημα μετά από προσπάθεια για μπλοκ και γύρισε το πόδι της και όπως όλα δείχνουν θα απουσιάσει από τον δεύτερο τελικό την προσεχή Πέμπτη στο γυμναστήριο του Ρέντη. Το βόλεϊ κατάφερε να κερδίσει πολλά από αυτόν τον αγώνα, ενώ η καλύτερη εικόνα ήταν η συμπαράσταση των κοριτσιών του Ολυμπιακού προς τη Σία Τοτσίδου την οποία έτρεξαν να αγκαλιάσουν και να συμπαρασταθούν προκαλώντας το χειροκρότημα των οπαδών της ΑΕΚ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα με πολύ όρεξη και πάθος και έδειξε πως είναι αποφασισμένος να νικήσει την ΑΕΚ. Αυτό φάνηκε και με το εντυπωσιακό 6-1 στο ξεκίνημα του αγώνα. Ακολούθησαν δύο μεγάλα σερί, ένα για κάθε ομάδα. Το 5-0 για την ΑΕΚ που ισοφάρισε σε 11-11 αλλά και το 6-0 του Ολυμπιακού που με το σερβίς της Χριστοδούλου έκανε το 17-11 και εκτόξευσε τη διαφορά στα ύψη. Η ΑΕΚ «ροκάνισε» τη διαφορά στο 22-20 χάρις τα καλά σερβίς της Παπαφωτίου αλλά με σερί 3-0 (Xριστοδούλου, Κωνσταντίνου, Κοσμά) ο Ολυμπιακός πήρε το σετ και 25-20 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και είχε προβάδισμα +3 πόντων μέχρι το 14-11. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 14-14 και από εκεί και πέρα έγινε μάχη πόντο πόντο με την ΑΕΚ να έχει το μικρό προβάδισμα. Στο 21-21 ο Σωτήρχος έκανε διπλή αλλαγή με την είσοδο των Τέζα (άλλαξε το ρυθμό), Λούκοβιτς (δε βοήθησε) και «βραχυκύκλωσε» την ΑΕΚ. Μία αμφισβητούμενη επίθεση της Τένεβα δόθηκε «τέσσερις μπαλιές» από τον Γεροθόδωρο και η ΑΕΚ προηγήθηκε 23-22 αλλά ούτε κι αυτό πτόησε τον αποφασισμένο Ολυμπιακό. Με φοβερές άμυνες και αποτελεσματική Τένεβα που έκανε σερί 3-0 (!) τελείωσε μόνη της το σετ 25-23 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια χαλάρωσης, η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε και με κορυφαίες τις Τοτσίδου, Κις πήρε εύκολα το σετ μειώνοντας σε 2-1.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πάλι δυνατά και στο 4-2 υπέρ του η Τοτσίδου προσγειώθηκε άσχημα και χωρίς να πατήσει αντίπαλο ή συμπαίκτρια έπεσε κάτω πιάνοντας το γόνατο της. Από εκεί και πέρα ήταν θέμα χρόνου να φτάσει ο Ολυμπιακός στη μεγάλη νίκη και να δημιουργήσει νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα ανανεώνοντας το ραντεβού για την Πέμπτη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Νικολόπουλος

Τα σετ: 1-3 (20-25, 23-25, 25-21, 16-25) σε 109΄
ΑΕΚ (Οικονόμου): Τοτσίδου 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 21% άριστες), Κις 18 (18/42 επ.), Τζανακάκη 4 (3/10 επ., 1 άσο), Μποροβίντσεκ 12 (9/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μέντεζ 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 42 άριστες), Παπαφωτίου 2 / Ρόγκα (λ.-58% υπ. – 38% άριστες) / Παπαγεωργίου 1, Γκούζου 2 (2 μπλοκ), Τσοχατζή.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 15 (14/30 επ., 1 άσο, 47% υπ. – 27% άριστες), Κοσμά 12 (10/18 επ., 1 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 06% άριστες), Τρατς 13 (8/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γιακουμή 11 (6/12, 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 άσοι), Τένεβα 21 (17/34 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 42% υπ. - 25% άριστες) / Κονόμι (λ.-47% υπ. – 33% άριστες), Λούκοβιτς, Τέζα.