Δευτέρα 10 Νοεμβρίου 2014

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

«Λύγισε» την ΑΕΚ και ετοιμάζεται για Εθνικό

Ο Ολυμπιακός έκαμψε τις αντιστάσεις της ΑΕΚ και βρίσκοντας τις λύσεις στο 4ο σετ πήρε τη νίκη με 3-1 στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague. Πολύ καλοί ήταν οι Κοκκινάκης, Γιούρισιτς και Προύσαλης, ενώ καθοριστικός ήταν ο Ντιάτσκοφ με το σέρβις του στο πρώτο σετ. O Oλυμπιακός συνεχίζει αήττητος και είναι στην κορυφή μαζί με τον Εθνικό ο οποίος λόγω καλύτερης διαφοράς στον συντελεστή πόντων (1,28 έναντι 1,26 του Ολυμπιακού) είναι στην πρώτη θέση. Την επόμενη αγωνιστική, πάντως, θα λύσουν τις διαφορές τους...

H AEK έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το 1ο σετ όταν δύο φορές με το σερβίς του Σταύρου Κατσανεβάκη κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Την πρώτη στο ξεκίνημα του σετ που ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-6 και η «Ένωση» ισοφάρισε 11-11 και η δεύτερη όταν και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» οικοδόμησαν διαφορά +3 (20-17) αλλά με επίθεση ο Παγιάν μείωσε 20-18, ο Κατσανεβάκης πήγε στη θέση του σερβίς και με φλοτ χάλασε την υποδοχή του Στεφάνου και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε λάθη. Η ΑΕΚ με σερί 4-0 προσπέρασε πρώτη φορά 22-20 και έφτασε μία ανάσα από την κατάκτηση του σετ με τις επιθέσεις του Παγιάν (24-22). Ο Ραντούνοβιτς έχασε το σερβίς (24-23) και ο Ολυμπιακός ευτύχησε να πάει στο σερβίς ο φορμαρισμένος Ντιάτσκοφ. Ο Ουκρανός ακραίος που ήταν κορυφαίος και στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ με την Ποσογίλνιτσα στην Αυστρία χάλασε την υποδοχή της ΑΕΚ, ο Παγιάν «συνελήφθη» από το μπλοκ των Κοκκινάκη – Τακουρίδη (24-24). Στη συνέχεια έγινε η φάση του σετ με εκατέρωθεν άμυνες και κόντρα επίθεση του Κοκκινάκη για το 25-24. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού αποθέωναν τους παίκτες του Δημήτρη Καζάζη και «απογειώθηκαν» όταν ο Ντιάτσκοφ πήρε άσσο για το 26-24 και το 1-0 σετ που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη.

Το δεύτερο σετ ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού που με τα σερβίς του Προύσαλη ξέφυγε 6-0 και η ΑΕΚ φάνηκε να εγκαταλείπει τον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» πίστεψαν πως ο αγώνας θα τελείωνε εύκολα κι έτσι ο Δημήτρης Καζάζης βρήκε την ευκαιρία να ξεκινήσει το 3ο σετ με βασικούς τους Σωτηρίου, Τζελάτι αντί των Ντιάτσκοφ, Κλαρκ.

Η «Ενωση» βρήκε ευκαιρία να μπει στον αγώνα χάρις το καλό σερβίς από τον Ραντούνοβιτς που έδωσε προβάδισμα 8-4. Ο Ολυμπιακός με τους πόντους του Γιούρισιτς μείωσε σε 8-7 κι εκεί δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Ανδρεάδης για διαμαρτυρία. Με μπλοκ του Γιούρισιτς στον Παγιάν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 9-9 αλλά η ΑΕΚ με νέα πίεση στο σερβίς και πόντους του Παγιάν ξέφυγε 17-13. Ο Ολυμπιακός με πόντους Τζελάτι, Ελγκέτα ισοφάρισε 21-21 αλλά με τους Παγιάν, Ραντούνοβιτς η ΑΕΚ ξέφυγε 24-21 και παρότι μείωσε ο Ολυμπιακός ο Παγιάν τελείωσε το σετ 25-23.

Στο 4ο σετ η ΑΕΚ έδειξε ικανή ακόμα και για την ισοφάριση καθώς προηγήθηκε με 4-0 και 6-3, αλλά ο Ολυμπιακός με τους Ντιάτσκοφ, Κλαρκ να επιστρέφουν στον αγώνα ισοφάρισε 6-6. Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες και η ΑΕΚ έφτασε πρώτη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Κοκκινάκης ισοφάρισε και ο Προύσαλης με φοβερό ρυθμό στο σερβίς έκανε σερί 4-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 20-16 κρίνοντας και τον αγώνα.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεωργουλέας