Σάββατο 8 Νοεμβρίου 2014

Η 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΑ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Με τον ΠΑΟΚ και την Κηφισιά να επικρατούν με 3-1 σετ επί του Παμβοχαϊκού και του Παναθηναϊκού αντίστοιχα σημαδεύτηκε η τρίτη αγωνιστική της Α1 βόλεϊ των ανδρών. Σημαντική νίκη για Ορεστιάδα. Πρώτη για ΜΕΝΤ.

Με πρωταγωνιστές τους Γκόμεζ, Σαφράνοβιτς και Εφραιμίδη ο ΠΑΟΚ έκανε την καλύτερη εμφάνιση στη σεζόν και επικράτησε με 3-1 του Παμβοχαϊκού για 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ. Πριν τον αγώνα έγινε κοινή διαμαρτυρία των δύο ομάδων για την απελευθέρωση της ιρανής Ghoncheh Ghavami.

Αυτή ήταν και η τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τον «δικέφαλο» ενώ αντίθετα στον Παμβοχαϊκό το ντεμπούτο του Γερμανού Μιχάλ Μέρτεν δεν συνδυάστηκε με επιτυχία και η ομάδα του Βραχατίου γνώρισε και τρίτη ήττα.

Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, είχε πολύκαλούς τους Νέμεθ, Τσουκ αλλά στη συνέχεια έμεινε από δυνάμεις και παραδόθηκε στον πολύ καλό ρυθμό του ΠΑΟΚ. ο Παμβοχαικός ξέφυγε 13-9. Σταδιακά ο Δικέφαλος και με τον Γκόμεζ να σερβίρει μείωσε στον πόντο στο 14-13. Λάθος σερβίς του βενεζουέλανου και άσος του Τσουκ έστειλαν τον Παμβοχαικό προηγούμενο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι και εκμεταλλευόμενοι την ολιγωρία των γηπεδούχων ξέφυγαν με 21-16 με επίθεση του Τσουκ. Κάπου εκεί οι ασπρόμαυροι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και με δύο επιθέσεις από Ντίνα και Γκόμεζ μείωσαν σε 21-18.

Με τον Γκόμεζ να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς και τον Εφραιμίδη να κρατάει την υποδοχή ο ΠΑΟΚ μείωσε με Μουρ και Γκόμεζ σε 23-22. Ο Παμβοχαϊκός εφθασε δύο φορές στο σετ μπολ στο 24-23 και στο 25-24 αλλά ο Γκόμεζ απάντησε σε 25-25. Ο Νέμεθ έκανε το 26-25 και με μπλοκ πάνω στον Γκόμεζ διαμορφώθηκε το 27-25.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο 2ο σετ με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να έχουν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση τους σε όλους τους τομείς και με εκπληκτική άμυνα - καλό μπλοκ και τους Σαφράνοβιτς, Εφραιμίδη να συμπαραστέκονται στον Γκόμεζ ο «δικέφαλος» πήρε από νωρίς διαφορά για το 11-6 και το 16-10. Ο Σαφράνοβιτς έγραψε το 19-11 και λίγο αργότερα το 21-13. Βλέποντας τη διαφορά να διατηρείται ο Μέρτεν έριξε στη μάχη τους Δρόγκαρη , Σαρικείσογλου με τον δεύτερο να μειώνει σε 23-17 και τον Τσουκ με άσο σε 23-18. Επίθεση του Γκόμεζ και άουτ επίθεση του Σαρικείσογλου διαμόρφωσε το 25-18.

Ακόμα πιο εύκολα κύλησε το τρίτο σετ με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κάνουν πραγματικό πάρτι μετά το 13-11 και να ξεφεύγουν με 16-12 με τον Γκόμεζ να κάνει πράγματα και θαύματα σε επίθεση και σέρβις. Με το μπλοκ του Δικεφάλου να λειτουργεί εξαιρετικά και τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη να τελειώνουν εύκολα τις μπάλες το σετ κατέληξε εύκολα στους γηπεδούχους με 25-15.

Με τον ΠΑΟΚ να κάνει την καλύτερη το εμφάνιση για φέτος ήταν αδύνατο για τον Παμβοχαικό να μπορέσει να τον ακολουθήσει. Έτσι και το τέταρτο σετ κύλησε σαν σε περίπατο με τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη ασταμάτητους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 15-10 και 19-12 με επίθεση του Εφραιμίδη. Ο Γκόμεζ έγραψε το 21-13 και Μουρ το 25-17 για το τελικό 3-1.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Ντίνας 1 (1/2 επ), Κουρνέτας 2 (2 άσσοι), Μουρ 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 26 (25/37 επ, 1 άσσος), Εφραιμίδης 10 (9/15 επ, 1 άσσος, 62% υπ - 31% άριστες), Σαφράνοβιτς 17 (14/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 74% υπ - 63% άριστες) / Γκαράς (λ, 80% υπ - 45% άριστες), Παντακίδης 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Σαμπανάι, Καρασαββίδης (67% υπ - 33% άριστες), Αναστασιάδης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής, Στεβάνοβιτς 5 (4/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ - 27% άριστες), Τσουκ 22 (16/30 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κανέλλος 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Νέμεθ 9 (8/24 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 50% άριστες), Βούλιν 12 (9/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 76% υπ - 43% άριστες), Δρογκάρης, Ασπιώτης 3 (3/6 επ), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ), Σαρικεΐσογλου 1 (1/6 επ, 71% υπ - 53% άριστες).

Ο Γιοβάνοβιτς νίκησε τον Πρωτοψάλτη

Με εντυπωσιακή νίκη επί του Παναθηναϊκού του Θανάση Πρωτοψάλτη με 3-1 σετ ξεκίνησε η Κηφισιά τους αγώνες της στο Ζηρίνειο κατακτώντας το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ.

Οι «πράσινοι» υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα, ήταν εκείνοι οι οποίοι προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ έχοντας σε όλη τη διάρκεια το προβάδισμα.

Στα επόμενα δύο σετ είχαμε ντέρμπι. Γιοβάνοβιτς από τη μία και Πρωτοψάλτης από την άλλη έδιναν τη δική τους μάχη με τον Σέρβο να είναι εκείνος που τελικά χαμογέλασε στις λεπτομέρειες. Μετά την ανατροπή και το 2-1 στα σετ η Κηφισιά πήρε πιο εύκολα το τέταρτο σετ και πανηγύρισε το τρίποντο.

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 26-24, 26-24, 25-20)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Σουλτανόπουλος, Παπαγγελόπουλος 12 (7/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φερέρα 17 (15/29 επ, 2 άσσοι, 88% υπ - 47% άριστες), Ρουμελιωτάκης 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 83% υπ - 57% άριστες), Γιοβάνοβιτς 29 (22/34 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 93% υπ - 67% άριστες), Κόντος, Κάπελλας, Όστιον 1 (1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 13 (12/29 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής 2 (2 μπλοκ), Κουκ 11 (10/22 επ, 1 άσσος, 69% υπ - 42% άριστες), Πρωτοψάλτης 17 (15/28 επ, 80% υπ - 40% άριστες), Χόι 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 10 (4/7 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 74% υπ - 32% άριστες), Αριστόπουλος 1 (1 μπλοκ), Σαμαντάς, Λουκάς.

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο Εθνικός

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-0 τον Άρη στην Αλεξανδρούπολη σημειώνοντας τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη Volleyleague ΟΠΑΠ. Η επικράτηση της ομάδας του Σάκη Μουστακίδη απέναντι στον μαχητικό Άρη ήταν πιο δύσκολη απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ. Πριν τον αγώνα έγινε κοινή διαμαρτυρία των δύο ομάδων για την απελευθέρωση της ιρανής Ghoncheh Ghavami.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόζινταρ Τσουκ που έπιασε 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 74% στην υποδοχή, αποτελεσματικό μπλοκ και τους Παπάζογλου, Μιχάλι να κερδίζουν κρίσιμους πόντους στα τελειώματα ο Εθνικός πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη που παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε πολλούς τομείς αλλά δε μπόρεσε να πάρει ένα σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Καθοριστικά ήταν τα δύο πρώτα σετ που κρίθηκαν με 26-24, ενώ στο 2ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 21-12 αλλά ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει 24-24!

Στο 1ο σετ ο Άρης μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 14-11. αλλά ο Εθνικός απάντησε με σερί του Δαλακούρα και ισοφάρισε 14-14. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και στο 19-19 ο Εθνικός έκανε σερί 3-0 μετά από λάθη των «κιτρινόμαυρων». Το 23-20 για τον Εθνικό έγινε 23-23 με σερί του Άρη ύστερα από επιθέσεις Μαυροβουνιώτη, Κυριακίδη. Ο Τσουκ έδωσε προβάδισμα 24-23 αλλά έχασε το σερβίς (24-24) και το σετ τελείωσε με μπλοκ από Μιχάλι και Παπάζογλου (26-24).

Στο 2ο σετ ο Εθνικός με όπλο το μπλοκ και καλή υποδοχή προηγήθηκε και με +9 (21-12) αλλά ο Άρης δεν το έβαλε κάτω. Οι αλλαγές του Γιώργου Γιάτση έπιασαν τόπο. Με ρίσκο στο σερβίς από Μπέλο και Νικηφορίδη (που μπήκε αλλαγή) και αποτελεσματικές άμυνες ο Άρης έκανε αρχικά σερί 5-0 (22-17) και αργότερα με νέο σερί 4-0 ο Άρης ισοφάρισε 24-24. Το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς Χατζηπαραδείση και μπλοκ από Παπάζογλου – Δαλακούρα.

Το 3ο σετ ήταν μονόλογος του Εθνικού από το 8-8 και μετά. Οι ακρίτες έκαναν σερί 4-0 και ξέφυγαν 12-8 ενώ αργότερα με νέο σερί 4-0 έκαναν το 18-10 απέναντι στον Άρης που πέταξε λευκή πετσέτα, ενώ στο φινάλε διατυπώθηκαν παράπονα από τους φιλοξενούμενους για σφυρίγματα έδρα στα δύο πρώτα σετ.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 26-24, 25-15)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 9 (7/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (4/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσουκ 17 (15/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 74% υπ - 44% άριστες), Αν. Δαλακούρας 7 (5/13 επ, 2 μπλοκ, 78% υπ - 67% άριστες), Άντριτς 12 (6/13 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 56% υπ - 44% άριστες), Δημητριάδης, Κασαμπαλής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 39% άριστες), Μαυροβουνιώτης 5 (4/12 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 63% άριστες), Ντόκερτι 6 (6/10 επ), Χαριτωνίδης, Μπέλλος 7 (7/18 επ), Στίγγας 3 (3/5 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 89% υπ - 67% άριστες), Πιπέργιας 1 (1 άσσος), Μήλης 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 7 (3/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 75% υπ - 68% άριστες), Χατζηπαραδείσης.

"Μίλησε" η έδρα

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ και μάλιστα εντός έδρας με 3-2 σετ (η πρώτη ήταν επί της Κηφισιάς στην πρεμιέρα με το ίδιο σκορ) σημείωσε η Ορεστιάδα. Στην πρώτη αναμέτρηση στην ιστορία κόντρα στον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου για τη Volleyleague, οι ακρίτες με κορυφαίο τον Πασχάλη Ποτολίδη σε μπλοκ και σερβίς πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ και μαζί δύο ακόμα πολύτιμους βαθμούς που τους φέρνουν ισόβαθμους με τους συριανούς αλλά και τη ΜΕΝΤ. Ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου γνώρισε δεύτερη ήττα σε ισάριθμες εξόδους από το νησί.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με πολλές εναλλαγές στο σκορ καθώς οι συριανοί προηγήθηκαν 1-0 σετ, η Ορεστιάδα 2-1 σετ αλλά τελικά χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να πάρουν τη νίκη.

Ο Ποτολίδης ήταν η αποκάλυψη της Ορεστιάδας καθώς μετά το 1ο σετ πήρε τη θέση του Τόμσον και βοήθησε τα μέγιστα μαζί με τον Λούνα Ροντρίγκεζ αλλά και τον Μανώλη Δημητριάδη που έκανε εκπληκτική εμφάνιση.

Ο Φοίνικας είχε πρόβλημα στην επίθεση καθώς τα πάντα περιστράφηκαν γύρω από τον Τόμισλαβ Ντόκιτς που είχε μεν 21 πόντους αλλά σε 51 πάσες (ποσοστό 41%).

Στο πρώτο σετ η ομάδες θέλησαν να πιέσουν από την αρχή στα σερβίς και να δυσκολέψουν την αντίπαλη υποδοχή. Η Σύρος το κατάφερε πολύ καλύτερα και χάλασε την υποδοχή του ΑΟΟ. Παράλληλα έχοντας εξαιρετικό μπλοκ αφόπλισε τα όπλα του ΑΟΟ, τόσο το διαγώνιο Λούνα όσο και το Ριζόπουλο και Τόμσον. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΑΟΟ να κινηθεί σε χαμηλό σκορ και να μην απειλήσει σε κανένα σημείο τη Σύρο μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Από τη μεριά της η Σύρος με κύριο εκφραστή τον Ντόκιτς σφράγισε το πρώτο σετ. (17-25).

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΟ ξεκίνησε πολύ δυναμικά και έκανε ένα σερί 6-0. Ο φοίνικας όμως με τον Ντόκιτς στο σερβίς κατάφερε να μειώσει χωρίς όμως να προηγηθεί. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο ΑΟΟ ανέβασε ρυθμό και έχοντας ως όπλα το καλό μπλοκ και παίρνοντας πόντους από Ριζόπουλο και Λούνα έχτισε μία διαφορά φτάνοντας στο 18-12 σχετικά άνετα. Από το σημείο αυτό ο ΑΟΟ έχοντας βελτιωμένη υποδοχή κράτησε τη διαφορά αυτή και παίρνοντας πόντους από Λούνα και Γκιγιέρμε κατέκτησε το δεύτερο σετ. (25-17).

Στο τρίτο σετ ΑΟΟ και Σύρος πήγαν μαζί μέχρι το 4-4, όπου και ανέλαβαν δράση Δημητριάδης, Ριζόπουλος και Ποτολίδης για το 7-4. Τρία λάθη όμως έφεραν την ισοφάριση για τη Σύρο στο 7-7. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ δεν ξεχώρισε κάποια ομάδα με τη Σύρο να εκμεταλλεύεται τα λάθη του ΑΟΟ και να φτάνει στο 15-17. Η Σύρος όμως υπέπεσε με τη σειρά της σε λάθη και έδωσε την ευκαιρία στον ΑΟΟ να περάσει μπροστά με 19-18. Η Ορεστιάδα έφτασε στο 23-21 καθώς η Σύρος δέχθηκε και μία κόκκινη κάρτα. Ο ΑΟΟ έχοντας τον κόσμο με το μέρος του και όντας πιο ψύχραιμος κατέκτησε και το δεύτερο σετ. (25-22).

Στο τέταρτο σετ ο ΑΟΟ μπήκε πιο δυναμικά στην επίθεση και έφτασε πρώτος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 8-5. Η Σύρος όμως βρήκε λύση από το μπλοκ της και με Χαραλαμπίδη και Ντόκιτς έκανε το 10-11. Μέχρι το 14-14 το ματς είχε ισορροπήσει αλλά μετά από μία άουτ επίθεση του ΑΟΟ και μία κόκκινη κάρτα η Σύρος έκανε το 14-16. Η Σύρος έπαιξε πιο ψύχραιμα και το σκορ έγινε 15-19. Ο ΑΟΟ δεν βρήκε ρυθμό και η Σύρος με καλό μπλοκ διατήρησε τη διαφορά μέχρι το 20-25. (20-25).

Στο τάι μπρέικ η Σύρος αξιοποίησε το μπλοκ της και προηγήθηκε με 2-4. Ο ΑΟΟ βρήκε τις λύσεις που ήθελε στην επίθεση και ανέτρεψε το σκορ για το 6-5 και έπειτα για το 8-6. Η διαφορά έμεινε έτσι μέχρι το 10-8 και τον άσσο του Βλασακίδη για το 11-8. Σε ένα γήπεδο που έβραζε ο ΑΟΟ βρήκε τα αποθέματα ψυχής και ψυχραιμίας να κερδίσει το τάι μπρέικ. (15-12).

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθεσεις, 15 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλών.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-17, 25-22, 20-25, 15-12)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριαδης 2 (2/3 επ), Λούνα 23 (23/55 επ), Τόμσον 8 (8/14 επ), Γκιγιέρμε Φερέιρα 6 (4/22 επ, 2 μπλοκ 52% υπ - 38% άριστες), Ποτολίδης 13 (5/11 επ, 3 άσσους, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 18 (16/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ- 57% υπ - 33 άριστες), Βλασσακίδης 1 (άσσος), Διαμαντίδης, Καρδαμανίδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 14 (7/15 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Πλάνιντς 5 (3/15 επ, 2 μπλοκ, 2 μπλοκ, 67% υπ - 56% άριστες), Ντάμποβιτς 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 9 (4/6 επ, 2 άσσους, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 21 (21/51 επ), Λάππας 9 (8/23 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ-29% άριστες)/ Εφραιμίδης (λ- 68% υπ - 47% άριστες), Μουρούτης, Αρβανίτης, Παπαδόπουλος Παναγιώτης 5 (4/12 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ -36% άριστες), Ρούσσης 1 (1/1 επ)

Πρώτη νίκη για τη ΜΕΝΤ

Ιστορική πρώτη νίκη στη Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε η ΜΕΝΤ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση με φοβερό μπλοκ που απέφερε 16 πόντους επικράτησε της Λαμίας με 3-1 και πήρε 3 πολύτιμους βαθμούς. Αντίθετα η ομάδα της Φθιώτιδας γνώρισε τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι της ΜΕΝΤ ο κεντρικός Τζούλιαν Μπίσετ και ο Ιταλός πασαδόρος Ματέο Πάρις, ενώ επιθετικά ξεχώρισε ο Σακόγλου με 19 πόντους. Η Λαμία παρουσιάστηκε για πρώτη φορά με τον Μάντισον Μακ Κίμπιν στη σύνθεση της, ισορρόπησε στα άκρα αλλά γενικά υστέρησε στην υποδοχή στα κρίσιμα σημεία και δε μπόρεσε να βγει με ταχύτητα στο φιλέ.

Σε όλα τα σετ η ΜΕΝΤ είχε μεγάλο προβάδισμα στο σκορ, ενώ η Λαμία κατάφερε με σερί στο σερβίς να προσπεράσει στο φινάλε του σετ και να κάνει το 27-25. Μάλιστα στο 24-23 ο Γκιρτζίκης έκανε επίθεση που αρχικά δόθηκε άουτ αλλά στη συνέχεια δόθηκε για τη Λαμία με απόφαση του Γεωργιάδη.

Παρά την ισοφάριση σε 1-1 σετ η ΜΕΝΤ έχοντας σύμμαχο και τον κόσμο που γέμισε το γυμναστήριο του συλλόγου κράτησε καλή τακτική και με προβάδισμα 2-3 πόντους στο υπόλοιπο του αγώνα έφτασε στη νίκη.

*Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-27, 25-23, 25-23)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 19 (17/32 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ - 43% άριστες), Χατζηηλιάδης 17 (13/27 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 69% υπ - 46% άριστες), Μπισέτ 11 (6/9 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 8 (4/6 επ, 4 μπλοκ), Σφενδυλάκης 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ, 47% υπ - 42% άριστες), Κνάπεκ (λ, 60% υπ - 40% άριστες), Αντιφάκος.

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Καρβούνης, Γκιρτζίκης 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ), Γκιμαράες 18 (17/37 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 44% άριστες), Μακ Κίμπιν Μ. 12 (8/17 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ - 23% άριστες), Χήρας 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Μακ Κίμπιν Ρ., Αλεξίου 2 (2/8 επ, 29% υπ - 14% άριστες), Παπαδόπουλος 18 (16/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Πίτερσον (λ, 80% υπ - 80% άριστες), Μαδούρας, Βλαχόπουλος.