Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩNΕΣ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με νίκες συνέχισαν στην Α1 βόλεϊ γυναικών η ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός επικρατώντας εκτός έδρας με 3-1 και 3-0 επί του Ρεθύμνου και της Ηλιούπολης αντίστοιχα.

Το κυνήγι του Παναθηναϊκού συνεχίζουν τόσο ο Ολυμπιακός όσο και η ΑΕΚ. Οι μεν ερυθρόλευκες πέρασαν από την Ηλιούπολη επικρατώντας με 3-0 σετ, ενώ την ίδια ώρα η ΑΕΚ πέρασε από το Ρέθυμνο με 3-1. Οι δύο ομάδες μαζί με τον Πανναξιακό ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με 18 βαθμούς με το σύλλογο της Νάξου να έχει ένα ματς λιγότερο.

"Καθάρισε" με Αργυροπούλου και Ιβάνοβα

Η ΑΕΚ ξεπέρασε το σοκ από τον Ευρωπαϊκό της αποκλεισμό κι έστω και δύσκολα κατάφερε να φύγει από το Ρέθυμνο με το τρίποντο επικρατώντας με 3-1 του ΟΠΕΡ.
Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το τέταρτο σετ όπου το Ρέθυμνο έδειχνε ικανό να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ. Με την ΑΕΚ να προηγείται με 2-1 στα σετ ο ΟΠΕΡ κατάφερε να ξεφύγει με 17-13 ωστόσο τα σερβίς της Αργυροπούλου αρχικά έφεραν το σκορ στο 18-18 και κατόπιν το νέο σερί στο σερβίς από την Ιβάνοβα μετέτρεψαν το σκορ σε 20-24. Ο ΟΠΕΡ μείωσε σε 22-24 όμως η ΑΕΚ τελείωσε το σετ και το ματς.

ΟΠΕ Ρεθύμνου - ΑΕΚ 1-3

Τα σετ: 18-25, 25-20, 13-25, 22-25

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη, Σαπαρέφσκα, Παρασκάκη, Καλογριδάκη, Ξαγοραράκη, Ζούνιτς, Χατζάκη Ε –λ / Παπουτσή –λ, ΚΙλιζιράκη, Μυτιληναίμου Μ., Παπαδάκη, Τσελάνη
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη, Κουνάδη, Ιβάνοβα, Γιακουμή, Κατσαντώνη, Αργυροπούλου, Κακουράτου –λ / Λαγουδάκη, Φάκη, Πατέλη

Συνεχίζει το βιολί της η Μπραμπόροβα

Με όπλο το σερβίς του (12 άσους συνολικά, ενώ η Μπραμπόροβα για τρίτο σερί ματς πήρε 7 άσους!!!) και παρά την κούραση από την υπερπροσπάθεια και την μεγάλη πρόκριση στο CEV Cup, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Ηλιούπολης για την 8η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.
Το παιχνίδι είχε αρκετές ανατροπές με τον Ολυμπιακό να έχει πάντα το προβάδισμα. Στο πρώτο σετ η Ηλιούπολη κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (17-18), αλλά το χαμένο σερβίς των γηπεδούχων έφερε ένα νέο ερυθρόλυεκο σερί για το 17-22.
Στο β’ σετ ο Ολυμπιακός με την Μπραμπόροβα στο σερβίς έφτασε στο 9-18, όμως η πεισματάρα Ηλιούπολη με συνεχόμενα μπλοκ έφερε το σκορ στο 15-18, ωστόσο το σερί της σταμάτησε εκεί.
Στο τρίτο ο Ολυμπιακός και πάλι με την Μπραμπόροβα έφτασε στο 1-8, που έγινε 7-8 όμως με καλά σερβίς της Καπέλλου, όμως και πάλι οι ερυθρόλευκες μόλις πήραν την αλλαγή έτρεξαν ένα νέο σερί φτάνοντας στο 8-16 και κατακτώντας τη νίκη.
Ηλιούπολη - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 19-25, 16-25, 14-25

Ηλιούπολη(Λυκογιάννη): Μπόκα 5 (5/18 επ, 35% υπ - 27% άριστες), Μαρκοπούλου 10 (8/13 επ, 2 μπλοκ), Γιοβάνη 9 (8/21 επ, 1 άσο), Αλέξις 1 (1/5 επ, 80% υπ - 40% άριστες), Έντουαρντς 1 (1/2 επ), Πατεράκη 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου –λ (39% υπ - 32% άριστες) / Γεωργίου, Μπανίκα 2 (2/8 επ.), Καπέλλου 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ), Σταυροπούλου
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 9 (7/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (6/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 9 (8/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 45% άριστες), Μπραμπόροβα 13 (5/12 επ., 7 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 7 (5/20 επ., 2 άσοι), Κονόμι –λ (71% υπ. – 43% άριστες) / Βλαχάκη, Κωνσταντινίδου, Τέζα, Κοκκινάκη

Θυμηθείτε τι έγινε στα ματς του Σαββάτου.