Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. - ΠΑΟΚ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ολική ανατροπή με «καρδιά» και... Σαφράνοβιτς
Ο ΠΑΟΚ γύρισε από την... κόλαση του 2-0 στην Αλεξανδρούπολη και με πρωταγωνιστή τον Σαφράνοβιτς πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή ανατροπή επικρατώντας με 3-2 στο μεγάλο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στη Volleyleague.  Πολύ καλοί ήταν και οι Κουρνέτας και Εφραιμίδης, ενώ ο Γκόμεζ ξεκίνησε πολύ άσχημα, αλλά βελτιώθηκε μαζί με τον ΠΑΟΚ.

Είναι η δεύτερη νίκη του ΠΑΟΚ εκτός έδρας στο τάι μπρέικ (μετά το 3-2 στη Λαμία) και «ρέφαρε» τις απώλειες που είχε στον αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής στη Πυλαία όπου παρότι ήταν μπροστά 2-0 σετ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό 3-2 σετ. Επίσης, είναι η πρώτη φορά που ο ΠΑΟΚ κερδίζει από 0-2 σετ ύστερα από τις 11 Φεβρουαρίου 2013 όταν είχε νικήσει εκτός έδρας τον Άρη 3-2 σετ ενώ έχανε 2-0 σετ.

Ο Εθνικός μετά την εύκολη επικράτηση στο 2ο σετ με 25-12 πίστεψε στη νίκη και τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα επακολουθούσε. Ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς χάλασε την υποδοχή του Εθνικού και αποδιοργάνωσε το μπλοκ του και υποχρέωσε τους ακρίτες στην πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη. Από το 3ο σετ και μετά φάνηκε ο τραυματισμός του Τσουκ ο οποίος, όμως, στο 4ο σετ λίγο έλειψε να κάνει ανατροπή με τα σερβίς του.

Συγκλονιστικό 1ο σετ

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε το 1ο σετ με σασπένς, ωραίες φάσεις, άμυνες, εναλλαγές στο φιλέ και κίτρινη κάρτα στον Κουρνέτα στο 14-14. Με εξαίρεση το 0-1 ο ΠΑΟΚ δεν ξαναπήρε προβάδισμα και ο Εθνικός ήταν πάντα στη θέση του οδηγού, όμως, πιέστηκε από τον δικέφαλο. Το 3-3 έγινε 7-3 για τον Εθνικό με ξέσπασμα του Δαλακούρα. Ο Εθνικός ξέφυγε και με 14-10 αλλά με διαδοχικές επιθέσεις του Γκόμεζ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 14-14. Το χαμένο σερβίς του Σαφράνοβιτς και ο άσσος του Άντριτς πάνω στον Γκαρά άνοιξε τη διαφορά στο 16-14 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει πάλι 17-17 ύστερα από ωραία άμυνα του Κουρνέτα που έκανε πόντο ο Σαφράνοβιτς. Με μπλοκ Δαλακούρα στον Γκόμεζ, "κόντρα" επίθεση του Άντριτς και λάθος του Σαφράνοβιτς ο Εθνικός έκανε πολύτιμο σερί 3-0 για το 20-17, ενώ με μπλοκ του Παπάζογλου στον Γκόμεζ και νέο άουτ του βενεζουελάνου διαγωνίου του ΠΑΟΚ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 22-18. Ο δικέφαλος κατάφερε να μειώσει σε 24-23 με Σαφράνοβιτς και Εφραιμίδη αλλά ο Άντρις έφερε τη «λύτρωση» για τον Εθνικό με μπλοκ άουτ.

Εύκολα το 2-0

Στο 2ο σετ ο Εθνικός επικράτησε πιο εύκολα καθώς από την αρχή ξέφυγε 4-0, απελευθερώθηκε στο σερβίς και με δύο σερί 3-0 ξέφυγε 18-11, ενώ με νέο σερί 6-0 τελείωσε το σετ 25-12. Στο 12-19 είδε κίτρινη κάρτα ο Μουστακίδης.

Η πρώτη απάντηση του ΠΑΟΚ

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 3ο σετ όπου παρόλο που βρέθηκε πίσω με 5-3 κατάφερε να βρει εξαιρετικό ρυθμό στο σερβίς και με πρωταγωνιστή τον Σαφράνοβιτς να κάνει σερί 4-0 για 10-6 και αργότερα νέο σερί 4-0 για το 14-8. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 2-1 σετ.
Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου έγιναν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με τη κάθε ομάδα να έχει προβάδισμα ενός πόντου.

Ρεσιτάλ Σαφράνοβιτς, Γκόμεζ

Στο 17-17 ο Σαφράνοβιτς έκανε το 18-17 και στην επόμενη φάση χρεώθηκε με άουτ ο Παπάζογλου (19-17) αλλά ο κεντρικός του Εθνικού διαμαρτυρήθηκε για μπλοκ άουτ και είδε την κόκκινη κάρτα (20-17). Με μπλοκ πάνω στον Δαλακούρα ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 (21-17). Ο Τσουκ με τρεις άσσους πάνω στον Γκαρά έφερε το ματς στα ίσια (23-23) αλλά με πλασέ του Γκόμεζ και μπλοκ του Κουρνέτα έγινε το 25-23 και το 2-2 σετ.

Τα σερβίς Εφραιμίδη

Η εξαντλητική μάχη συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά με τα σερβίς του Γκόμεζ και προβάδισμα 5-3, ο Εθνικός ισοφάρισε και εκεί οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πάλι για άουτ του Γκόμεζ που όμως δόθηκε «μέσα» και έγινε το 6-5. Με τα σερβίς του Εφραιμίδη ο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε τον εκνευρισμό των γηπεδούχων και έκανε συνολικό σερί 4-0 και προβάδισμα 9-5 που έκρινε και τον αγώνα αφού ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 15-10 δίνοντας την ευαιρία στους παίκτες του να πανηγυρίσουν.

5ο σετ: 3-5, 6-10, 8-12, 10-15

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις 15 μπλοκ και 35 λάθη αντίπαλων οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις,  8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-12, 16-25, 23-25, 10-15)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μίχαλ 8 (3/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Τσουκ 16 (13/30 επ, 3 άσσοι, 58% υπ - 39% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 13 (10/26 επ, 3 μπλοκ, 45% υπ - 18% άριστες), Άντριτς 21 (14/36 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 47% υπ - 47% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος, Κασαμπαλής

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 2 (0/4 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 5 (2/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (22/47 επ, 3 άσσοι), Εφραιμίδης 14 (10/20 επ, 2 άσσοι, 2μπλοκ, 62% υπ - 48% άριστες), Σαφράνοβιτς 25 (25/47 επ, 82% υπ - 59% άριστες) / Γκαράς (λ, 72% υπ - 57% άριστες), Ντίνας 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης.

1. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. (16-07) 14
-. ΠΑΟΚ (17-10) 14
3. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (15-05) 13
4. ΚΗΦΙΣΙΑ (14-06) 12
5. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (13-06) 11