Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

Η 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Καμία δυσκολία δεν συνάντησε ούτε απέναντι στο Ανατόλια ο Παναθηναϊκός και επικράτησε με 3-0 σετ στο κλειστό της Κυψέλης. Παρέμειναν στην κορυφή της Α1 βόλεϊ των γυναικών οι πράσινες.

Την εξαιρετική του πορεία στην Α1 βόλεϊ των γυναικών συνέχισε για μια ακόμα αγωνιστική ο Παναθηναϊκός ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Ανατόλια και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μόνιμος θαμώνας της κορυφής

Ούτε το Ανατόλια μπόρεσε να "εκτροχιάσει" τον Παναθηναϊκό που έκανε το 8χ8 και συνέχισε την αήττητη προέλαση του στην Α1 Γυναικών καθώς επικράτησε με 3-0 στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής.
Οι πράσινες του Γιώργου Ρούση με τις Τσίμα, Γκούζου να βλέπουν όλο το ματς από τον πάγκο προκειμένου να πάρουν ανάσες και την Παπαδόπουλου βασική στο τρίτο σετ, είδαν το Ανατόλια σ’ όλα τα σετ να ξεκινάει καλά, αλλά από ένα σημείο και μετά να μην μπορεί να αμφισβητήσει τον ΠΑΟ.
Στο πρώτο σετ είχαμε μάχη μέχρι το 16-15 με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει 22-19 και να κατακτά το σετ, ενώ στα δύο επόμενα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 8-8 με το τριφύλλι σε εκείνο το σημείο να πιέζει με το σερβίς και να αποκτά σημαντικές διαφορές που του έδωσαν και τη νίκη.
Παναθηναϊκός - Ανατόλια 3-0
Τα σετ: 25-21, 25-18, 25-15
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Μεταξά 6 (3/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καββαδία 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (9/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 24% άριστες), Βίλκου 10 (7/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χρήστου 15 (12/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 21% άριστες), Πατσέκο 1 (1/7 επ.), Ρόγκα –λ (75% υπ. – 75% άριστες) / Γιαννακοπούλου, Παπαδοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Τσατσούρι.
Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 9 (7/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες), Νικολαΐδου 5 (2/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Δραγουμάνου 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 30% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 4 (3/8 επ., 1 άσο), Τσοπούλου 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Ιωαννίδου –λ (54% υπ. – 38% άριστες) / Τσιούκαρη, Ρεΐζογλου, Καλτουρμίδου Αν.

Μεγάλη νίκη για το Μαρκόπουλο

Έπρεπε να φτάσουμε στην 8η αγωνιστική για να πανηγυρίσει το Μαρκόπουλο την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν, αλλά έστω και με περιπετειώδη τρόπο η ομάδα του Βέσκο Ιβάνοβιτς κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του ΑΟ Θήρας στο τάι μπρέικ.
Το Μαρκόπουλο έπαιξε για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν με τη βασική του επτάδα καθώς Κάρπεντερ, Πράδο και Ζαχαρούλα Γιαννέλου ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ όπου είχαμε μεγάλες ανατροπές. Το αρχικό 8-2 έγινε 12-11 για να προσπεράσει ο ΑΟΘ με 19-21, αλλά τελικά το σετ πήγε στις γηπεδούχες με 31-29.
Στο β’ σετ μετά το αμφίρροπο 7-5 η Θήρα είχε μεγάλα προβλήματα στην επίθεση και το 2-0 έγινε πολύ εύκολα, ωστόσο η είσοδος της Μουντάκη βοήθησε τις φιλοξενούμενες να αντιδράσουν μειώνοντας αρχικά σε 1-2, ενώ στο δ’ σετ παρόλο που το 16-21 έγινε 23-24 ο ΑΟΘ μπόρεσε να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί όμως το Μαρκόπουλο ξαναβρήκε το ρυθμό των δύο πρώτων σετ, οδήγησε την Θήρα σε αρκετά λάθη (5 συνολικά στο τάι μπρέικ) και έχοντας από την αρχή το προβάδισμα έφτασε στη νίκη.
Τα σετ: 31-29, 25-13, 20-25, 23-25, 15-8
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Κωνσταντώνη 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Κάρπεντερ 9 (5/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιαννέλου Ζ. 7 (1/5 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ψωμά 12 (11/24 επ., 1 άσο, 43% υπ. – 22% άριστες), Πράδο 28 (24/47 επ., 4 μπλοκ), Σμουτζ 13 (11/39 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 36% άριστες), Κοκκίου –λ (21% υπ. – 11% άριστες) / Δικαιούλια, Πολυδώρου, Λιάγκη 2 (1/4 επ., 1 άσο)
ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 11% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 13 (9/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καρπουζά 7 (6/31 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 4 (3/6 επ., 1 άσο), Τένεβα 24 (21/48 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 32% άριστες), Αρτακιανού –λ (53% υπ. – 35% άριστες) / Ξαγοραράκη, Μουντάκη 5 (4/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Ψυλλάκη