Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2013

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΑΙΔΩΝ

Την δεύτερη νίκη της με 3-1 (23-25, 25-21, 29-27, 25-28) επί της Κροατίας πέτυχε η Εθνικής Παίδων στην 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου για τα προκριματικά του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγονται στο Κεσκεμέτ της Ουγγαρίας. Αν και η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στα σετ, τελικά κατάφερε να φτάσει σε μία ακόμη ανατροπή, κάτι που πέτυχε εν μέρει και απέναντι στη Φινλανδία στην πρεμιέρα, αλλά κυρίως κόντρα στην Ουγγαρία.
Όπως σε όλα τα ματς που έχει δώσει μέχρι σήμερα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε νωθρά και μετά το προβάδισμα της με 8-5, βρέθηκε να χάνει 19-14 και 24-20, πληρώνοντας τα εύκολα λάθη σε άμυνα και επίθεση. Ένα σερί 3-0 μείωσε τη διαφορά στον πόντο, όμως, οι Κροάτες έφτασαν τελικά στο 1-0.

Αυτό, όμως, δεν πτόησε την ελληνική ομάδα που βασιζόμενη στον επιθετικό οίστρο του Τζιουμάκα μπήκε δυνατά (5-8) στο δεύτερο σετ και παρά την ισοφάριση σε 13-13 δεν έχασε την αυτοπεποίθηση της (15-17, 16-20). Η ομάδα του Σβόνιμιρ Μπογκντάνοβιτς μείωσε σε 23-21, αλλά το 1-1 ήταν απλά θέμα χρόνου.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο ψυχοφθόρο, αφού οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι και το 13-12 και από εκεί και πέρα «έγραψαν» από ένα σημαντικό προβάδισμα. Η Κροατία προηγήθηκε 16-13, η Εθνική μας ισοφάρισε σε 16 όλα και πέρασε μπροστά με 20-17, αλλά ακολούθησε ένα απίστευτο ράλι ισοπαλιών (22-22, 24-24, 26-26) για να κάνει τελικά η Ελλάδα το 2-1 υπέρ της στα σετ.

Αντίθετα, στο τέταρτο και τελευταίο –όπως αποδείχτηκε- σετ του αγώνα, η Κροατία μετά το αρχικά 4-1 υπέρ της, έχασε το προβάδισμα και κυνηγούσε συνέχεια στο σκορ, όμως, όπως έχει δείξει μέχρι τώρα στη διοργάνωση δεν αποτελεί τον αντίπαλο που μπορεί να κάνει ανατροπές.

Με τη νίκη αυτή η Εθνική μας έφτασε τους 5 βαθμούς και αύριο (21:00) θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο στην 4η αγωνιστική του ομίλου.

* Αξίζει να αναφερθεί ότι η Ελλάδα αγωνίστηκε με μαύρη κορδέλα στη φανέλα ως ένδειξη πένθους για τον θάνατο του Νίκου Σαμαρά, ενώ στο ενός λεπτού σιγή που τηρήθηκε από τους διαιτητές του αγώνα, ο αρχηγός Γιώργος Τζιουμάκας κρατούσε τη φωτογραφία του αδικοχαμένου πρώην αρχηγού της Εθνικής.

Ελλάδα (Σωτήρης Δρίκος): Κασάμπαλης 9 (1 άσος, 7/8 επ., 1 μπλοκ), Ιωαννίδης 9 (1 άσος, 7/17 επ., 53% υπ., 1 μπλοκ), Γκρέμπενικ 2 (1 άσος, 1/4 επ.), Σπυριούνης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 32 (3 άσοι, 28/54 επ., 1 μπλοκ), Σταυρακάκης 1 (1 άσος, 60% υπ.), Τσιράκης (λ, 53% υπ.), Τσαδήμας (λ, 75% υπ.), Ηλίας, Μελλές 3 (1 άσος, 1/7 επ., 1 μπλοκ), Καρασαβίδης 9 (2 άσοι, 7/14 επ., 59% υπ.), Κωστόπουλος.

Κροατία (Σβόνιμιρ Μπογκντάνοβιτς): Πέιτς 8 (6/17 επ., 50% υπ., 2 μπλοκ), Σέσταν 31 (31/50 επ.), Σερμπάκοφ 6 (2 άσοι, 1/1 επ., 3 μπλοκ), Σέντλατσεκ 9 (6/18 επ., 41% υπ., 3 μπλοκ), Χρντσέβιτς 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Όρσολιτς 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Μαρίνοβιτς (λ, 47% υπ.), Μπραϊκοβιτς, Γιόζιτς, Μάρελιτς.