Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 τον ΠΑΟΚ στη Γλυφάδα, του "έσπασε" το αήττητο και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Α1 ανδρών, όπου "συγκατοικεί" με το "δικέφαλο του Βορρά".
Οι "πράσινοι" είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ, αλλά και πολύ καλούς τους Λάππα, Μηνούδη, τόσο στην επίθεση, όσο και στην υποδοχή.

Φοβερή εμφάνιση και από τον Αχιλλέα Παπαδημητρίου, που "σκούπισε" το παρκέ στην άμυνα, ενώ και ο Σάκης Ψάρρας μοίρασε πολύ καλά το παιχνίδι, απόντος του Τζόρντι Γκενς.
Το "τριφύλλι" πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ, αφού λειτουργούσε καλύτερα, τόσο στο σέρβις, όσο και στην υποδοχή. Το 3ο σετ είχε δραματική εξέλιξη, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει πρώτος στο σετ μπολ, αλλά στη συνέχεια οι "πράσινοι" είχαν τρία ματς μπολ, τα οποία όμως έχασαν, με συνέπεια το σετ να καταλήξει στα χέρια των φιλοξενούμενων.

Τελικά, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα στο 4ο σετ, το οποίο πήρε πιο εύκολα από τα υπόλοιπα, αν και με το ίδιο σκορ (25-20).

Να σημειωθεί πως όλοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού από τη βασική επτάδα (εκτός φυσικά από τον Παπαδημητρίου) πήραν πόντο από τη θέση του Σέρβις.

Από την άλλη, σε εξαιρετική ημέρα ήταν ο Μάρκο Μπόγιτς, ο οποίος όμως πάλευε μόνος του, αφού ο Στέινμπεργκ δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και "ξύπνησε" πολύ αργά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Πετρέας 6 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 1 άσος), Μηνούδης 13 (9/14 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος, 82% υπ. - 55% άριστες), Γιορντάνοφ 27 (26/52 επ., 1 άσος), Ψάρρας 6 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Πανταλέων 9 (8/14 επ., 1 άσος), Λάππας 19 (14/23 επ., 4 μπλοκ, 1 άσος, 63% υπ. - 42% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 62% υπ. - 31% άριστες) / Κόβατς 1, Ντονάς

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Ουίντερ 3, Μπόγιτς 27 (26/40 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 39% άριστες), Καραγιάννης 6 (6/12 επ.), Στέινμπεργκ 12 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Λινς 15 (14/31 επ. 71% υπ. - 46% άριστες), Δημητρακόπουλος (λ, 81% υπ. - 50% άριστες) / Πλίκας, Παπαδημητρίου, Ωρολογάς

Ο Άρης πήρε πιο δύσκολα απ' ότι μαρτυράει το τελικό 3-0 τη νίκη απέναντι στον ΑΟ Κηφισιάς στα Βασιλικά. Μπορεί το 1ο σετ να ήταν εύκολη υπόθεση για του παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη, ωστόσο στη συνέχεια τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στην ομάδα των βορείων προαστίων.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 22-20 στο 2ο σετ, αλλά ένα σερί 5-0 των "κιτρίνων", τους χάρισε το σετ, ενώ και το 3ο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ των γηπεδούχων.

ΑΡΗΣ (Οικονομίδης): Τερζής 4, Ερνάντες 16 (16/21 επ., 81% υπ. - 52% άριστες), Ρουμελιώτης 8 (7/14 επ., 1 άσο), Τακουρίδης 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Κιόσης 4 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Σάμαρτζιτς (λ, 58% υπ. - 58% άριστες) / Τζελάτης 2, Καψαμπέλης

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Δρίκος): Νικολάκης 1, Καλαϊτσίδης 7 (6/12 επ.), Παπαγγελόπουλος 4 (4/6 επ.), Γιάρμοχ 14 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο, 72% υπ. - 50% άριστες), Νανγκά 2 (2/5 επ.), Σάκι 8 (7/15 επ., 92% υπ. - 65% άριστες), Ταμπουρατζής (λ, 88% υπ. - 63% άριστες) / Καρακίτσος, Μπέλλος 10 (7/10 επ.).

Στην Καλαμαριά ο τοπικός Απόλλων έφτασε στην τρίτη φετινή νίκη του, την πρώτη του δίχως να χάσει βαθμό. Η ομάδα του Χρήστου Πάτρα επικράτησε 3-1 της Λαμίας στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πάτρας): Άλεξιτς 15 (7/11 επ., 8 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 18 (15/28 επ., 2 μπλοκ, 73% υπ. - 49% άριστες), Παπαϊακώβου 8 (7/10 επ.), Παπαδημητρίου 15 (12/25 επ., 2 άσοι, 74% υπ. - 56% άριστες), Μποζίδης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 3 (2/14 επ.), Καραγιάννης -λ (73% υπ. - 53% άριστες)/ Μαυροβουνιώτης 1, Ντραγκίεφ 3 (3/5 επ.), Γκιτζέκος.

ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (3 μπλοκ), Κόμελ 13 (12/21 επ., 76% υπ. - 52% άριστες), Ρόλιτς 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες), Πράις 26 (22/50 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Πελεκούδας 5 (5/10), Χέιν 3 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Γκαράς -λ 76% υπ. - 62% άριστες) / Σφενδυλάκης 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Μανιάτης 1, Δραγκίδης 1, Ανάγνου 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. - 52% άριστες)