Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 2010

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΚΝΑΚ ΡΟΥΖΕΛΑΡ 3-0

Ο Παναθηναϊκός "καθάρισε" με 3-0 την Κνακ Ρούζελαρ στη Γλυφάδα, ανέβηκε στη 2η θέση του 6ου ομίλου και πλέον "βλέπει" πρόκριση στους "12" του Champions League.
Οι "πράσινοι" βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα, ιδιαίτερα αμυντικά, αφού δεν δέχθηκαν κανένα άσο, ενώ δύσκολα άφηναν την μπάλα να χτυπήσει στο τάραφλεξ.

Ο Ψάρρας, για ακόμα ένα παιχνίδι, μοίρασε εξαιρετικά τις επιθέσεις του "τριφυλλιού", ενώ ιδιαίτερα αποτελεσματικοί, πέραν του Γιορντάνοφ, ήταν και οι ακραίοι του Παναθηναϊκού.
Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 20-17, αλλά δέχθηκε ένα σερί 4-0 από τους Βέλγους, οι οποίοι στη συνέχεια πήραν προβάδισμα δύο πόντων (21-23). Ωστόσο, ένα αντίστοιχο σερί των γηπεδούχων έφερε το σκορ στο 25-23 και το σετ σε "πράσινα" χέρια.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία στο 2ο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά στο σκορ, την οποία και κράτησε μέχρι το φινάλε, για να ολοκληρωθεί το σετ με 25-16.

Το τρίτο σετ έμοιαζε στο ξεκίνημά του με το δεύτερο (12-7 μπροστά ο Παναθηναϊκός), όμως οι Βέλγοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16). Τελικά, η εξέλιξή του θύμισε το 1ο σετ, αφού ο Παναθηναϊκός επανήλθε από το -2 και πήρε το σετ με 25-23.

Με αυτό το "τρίποντο", ο Παναθηναϊκός προσπέρασε τη σημερινή του αντίπαλο στη βαθμολογία του 6ου ομίλου, αλλά και την Τιρόλ Ίνσμπρουκ, που νωρίτερα είχε ηττηθεί με 3-1 στη Μόσχα από την Ντινάμο.

Οι Ρώσοι εξασφάλισαν την είσοδό τους στις 12 κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης, ενώ ο Παναθηναϊκός, ακόμα και με ήττα την επόμενη αγωνιστική στη Μόσχα, μπορεί με νίκη επί της αυστριακής ομάδας την τελευταία αγωνιστική στη Γλυφάδα, να πάρει το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου.

Τα σετ: 25-23, 25-16, 25-23

Παναθηναϊκός: Μηνούδης 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 94% υπ. - 65% άριστες), Ψάρρας 2, Πετρέας 11 (7/9 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Γιορντάνοφ 15 (11/25 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος) Πανταλέων 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Λάππας 7 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 37% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 80% υπ. - 40% άριστες) / Ντονάς 1

Κνακ Ρούζελαρ: Φλαμ 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Ντεπέστελε 2, Τσέλιτανς 2 (2/4 επ.), Ντερού 12 (10/20 επ. 1 μπλοκ, 56% υπ. - 22% άριστες), Κοντρέρας 8 (7/19 επ.), Βερχάνεμαν 7 (7/14 επ., 58% υπ. - 45% άριστες), Κάλεμπερτ (λ, 83% υπ. - 42% άριστες) / Τούερλινκς 5 (5/10 επ.), Βέρχελστ 1, Χόχο 2, Γκέρινκς