Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 2010

ΕΑ ΠΑΤΡΑΣ - ΣΑΝ ΟΟΥΛΟΥ 3-0

Η ΕΑ Πατρών συνέχισε το νικηφόρο σερί της στους τελευταίους αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη, επικρατώντας με 3-0 της Σαν Όουλου και πήρε την πρόκριση για τους "16" του Challenge Cup.
Η ομάδα του Γιώργου Χριστόπουλου, με "προίκα" το 3-1 από τη Φινλανδία, ήθελε απλά μία νίκη στην έδρα της για να σφραγίσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η νίκη αυτή ήρθε σχετικά εύκολα, με τους Πατρινούς να μην δυσκολεύονται στα δύο πρώτα σετ και να πετυχαίνουν μία εντυπωσιακή ανατροπή στο 3ο.
Οι Φινλανδοί είχαν προηγηθεί με 15-10 στο 3ο σετ, όμως οι γηπεδούχοι, με σερί 6-0, έφεραν το σκορ στο 16-15 και από εκεί και πέρα τίποτα δεν τους εμπόδισε να φτάσουν στο 26-24 και την επιβλητική νίκη με 3-0.

Αντίπαλος της ΕΑΠ στους "16" του Challenge Cup θα είναι η ρουμανική Ουνιρέα Ντεζ, η οποία στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε με δύο νίκες την κροατική Μλάντοστ Ζάγκρεμπ.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 26-24

ΕΑΠ Λουξ (Χριστόπουλος): Μαντέκας 6, Σουλτανόπουλος 7, Ντορνέλας 13, Κουρνέτας 3 (1 άσο), Ντέιβινσον (φωτό) 21 (1 άσο), Σικέιρα 5, λίμπερο ο Στεφάνου με 58% (Ασπιώτης 4, Ροντρίγκο 2, Λαμπρόπουλος, Μακρυγιάννης 1).
ΣΑΝ ΟΥΛΟΥ (Κουρτίλα): Καρνέι, Μάλινεν 4, Μπριτς 14, Αχο 9, Χακάλα, Κανγκασκόκο 5, λίμπερο ο Ραχάλα με 68% (Κάρεντ, Παρκισενιεμι 4 με 2 άσους, Σορβόλα 3, Χεικίλα).