Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2010

ΑΡΗΣ - ΖΑΚΣΑ 2-3

Ο Άρης έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, που θα του επέτρεπε να διεκδικήσει στο "χρυσό" σετ την πρόκριση στους "8" του CEV Cup, όμως ηττήθηκε τελικά με 3-2 από τη Ζάκσα στο Αλεξάνδρειο και αποχαιρέτησε τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Οι παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη βρέθηκαν μία ανάσα από το να επαναλάβουν αυτό που είχαν κάνει στον προηγούμενο γύρο απέναντι στη Σέλβερ Ταλίν, να οδηγήσουν δηλαδή την αναμέτρηση στο "χρυσό" σετ, αλλά οι πιο έμπειροι Πολωνοί έσωσαν την παρτίδα στο τάι μπρέικ.

Ο Άρης, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0, ανέτρεψε το σκορ, προηγήθηκε με 2-1, αλλά η Ζάκσα πήρε το 4ο σετ, αλλά και το τάι μπρέικ, παρά το γεγονός ότι οι "κίτρινοι" ήταν μπροστά στο σκορ με 10-8.
Η ήττα αυτή, σε συνδυασμό με το "βαρύ" 3-0 στο Κόζλε, σήμανε τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό του Άρη, που έχασε σπουδαία ευκαιρία να βρεθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 25-20, 19-25, 13-15

Άρης (Οικονομίδης): Κιόσης 13 (11/17 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 23 (21/43 επ.), Τακουρίδης 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 12 (9/24 επ., 3 μπλοκ 28% υπ. - 16% άριστες), Τερζής 2, Ερνάντες 17 (13/40 επ., 3 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Σάμαρτζιτς (λ, 38% υπ. - 15% άριστες) / Δημητριάδης 1, Ριζόπουλος, Τζελάτης

Ζάκσα (Στέλμαχ): Τσαρνόβσκι 7 (6/13 επ.), Γιάρος 10 (9/32 επ.), Γκλάντιρ 16 (7/12 επ., 3 άσοι, 6 μπλοκ), Ίντι 12 (10/29 επ., 68% υπ. - 32% άριστες), Ζαγκούμνι 3, Ούρναουτ 22 (18/39 επ., 2 μπλοκ, 2 άσος, 52% υπ. - 32% άριστες), Γκάτσεκ (λ, 65% υπ. - 32% άριστες / Σμουτς 2, Κάζμιερτσακ, Βίτσακ 3