Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 2010

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0

Ο Ολυμπιακός υποκλίθηκε για δεύτερη φορά στην ανωτερότητα της Γαλατάσαραϊ, που χωρίς να δυσκολευτεί έφτασε σε νέα νίκη με 3-0 επί των "ερυθρολεύκων", αποκλείοντας την ομάδα του Γιάννη Νικολάκη από τις "16" του CEV Cup. Με την Αζεράιλ Μπακού στις "32" του Challenge Cup.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στο πρώτο σετ να πιέσει όσο μπορούσε τις Τουρκάλες, όμως η διαφορά δυναμικότητας ήταν ξεκάθαρη, με συνέπεια οι γηπεδούχες να πάρουν σχετικά εύκολα το σετ με 25-18.

Το δεύτερο σετ ήταν "περίπατος" για την τουρκική ομάδα, που με τυπικές διαδικασίες έφτασε στο 25-15.
Το τρίτο σετ έμοιαζε να έχει αντίστοιχη εξέλιξη με το 2ο, όμως ο Ολυμπιακός βάλθηκε να ανατρέψει τα δεδομένα. Με σερί 5-0, μετέτρεψε το 23-17 σε 23-22 κι έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, όμως η Γαλατά είχε την απάντηση και τέλειωσε το σετ και το παιχνίδι με 25-22.

Η ήττα αυτή σήμανε τον αποκλεισμό του Ολυμπιακού από το CEV Cup, αλλά οι "ερυθρόλευκες" δεν σταματούν εδώ την ευρωπαϊκή τους πορεία, αφού θα συνεχίσουν στη φάση των "32" στο Challenge Cup. Αντίπαλός τους θα είναι η Αζεράιλ Μπακού από το Αζερμπαϊτζάν, δηλαδή η ομάδα που απέκλεισε το Μαρκόπουλο στην προηγούμενη φάση της διοργάνωσης με δύο εύκολες νίκες.

Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στο κλειστό του Ρέντη (4 ή 5 ή 6/01/2011) και το δεύτερο στο Μπακού μία εβδομάδα αργότερα.

Τα σετ: 25-18, 25-15, 25-22

Γαλατάσαραϊ: Οκάσιο 22, Χακιεμέζ 8, Τσιτάκοβιτς 6, Ντενκέλ 8, Τζερίσιλο 6, Γκελιού 1, Μπιλγκί (λ - 61%)

Ολυμπιακός: Κόλεβα 12, Χαντάβα 6, Ογκνιένοβιτς 2, Τσρτσνέβιτς 9, Γιακουμή 6, Κυριακίδου, Μαγγίνα (λ - 36%) / Τζούριτς 1, Νικούλη 1, Μουστάκη, Καββαθά