Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2010

ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. 3-0

Στο ουδέτερο κλειστό της Πολίχνης, λόγω καλλιτεχνικών εκδηλώσεων στην Πυλαία, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε έπειτα από δύο ήττες στις νίκες, κερδίζοντας στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague με 3-0 (25-15, 25-19, 25-23) τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που ακόμη αγνοεί την χαρά της επιτυχίας μακριά από τον Έβρο.
Με τον Μπόγιτς σε... μεγάλα κέφια και τον Στέινμπεργκ να δείχνει σημάδια ανάκαμψης, μετά την τραγική του εμφάνιση της Λαμίας, ο ΠΑΟΚ κατάφερε στα πρώτα δύο σετ να επιβάλλει εύκολα το ρυθμό του και να πάρει αέρα δύο σετ από τον τους φιλοξενούμενους.
Στο 12-13 του γ’ σετ, η διακοπή που έγινε φάνηκε να επηρεάζει του τυπικά γηπεδούχους. Οι διαιτητές, λόγω των εναντίων τους υβριστικών συνθημάτων από την εξέδρα διέκοψαν προσωρινά τον αγώνα και αποχώρησαν για τα αποδυτήρια.
Τελικά μετά από διαβουλεύσεις ανθρώπων του ΠΑΟΚ με τους οπαδούς τους, οι διαιτητές επέστρεψαν για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι, παρά τη σθεναρή αντίσταση του Εθνικού, χάρις στο πολύ καλό ασπρόμαυρο μπλοκ, αλλά και τις σημαντικές βοήθειες των Λινς, Παντακίδη στο Μπόγιτς.