Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2010

ΜΠΛΕΝΤ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2

Ο Ολυμπιακός έκανε υπερπροσπάθεια στη Σλοβενία, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Μπλεντ, μπροστά σε 12.000 φιλάθλους των Σλοβένων.
Οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκαν κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή, αφού έχαναν με 2-0, έφεραν το ματς στα ίσα (2-2) και στο τάι μπρέικ προηγούνταν με 8-5, αλλά οι Σλοβένοι γύρισαν την κατάσταση κι επικράτησαν με 15-11.

Ωστόσο, αυτός ο βαθμός που κέρδισε ο Ολυμπιακός μπορεί να αποδειχθεί "χρυσός" στη "μάχη" για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στον όμιλο, αφού η πρώτη φαίνεται να έχει ήδη καταληφθεί από την Μπλεντ.
Οι παίκτες του Φλάβιο Γκουλινέλι μπήκαν με το αριστερό στο παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονταν τα συνεχόμενα λάθη των "ερυθρολεύκων" κι έφτασαν να προηγούνται με 2-0 σετ και μάλιστα χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα.

Ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε στη συνέχεια, ο Τζούριτς άρχισε να ανεβάζει στροφές και ο Ντεσπέιν συνέχισε να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι, με συνέπεια οι πρωταθλητές Ελλάδος να φτάσουν στην κατάκτηση του 3ου και του 4ου με το ίδιο σκορ (23-25). Μάλιστα, στο 4ο σετ, οι Σλοβένοι είχαν βρεθεί μπροστά στο σκορ με 23-21, αλλά ένα σερί 4-0 του Ολυμπιακού διαμόρφωσε το 23-25.

Στο τάι μπρέικ χάθηκε μία τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να πάρει τη νίκη κι ένα βαθμό περισσότερο. Το ξεκίνημα ήταν καλό, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 8-5, αλλά ένα σερί 6-0 της Μπλεντ έφερε το σκορ στο 11-8 και μετά δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με 15-11.

Τα σετ: 25-20, 25-21, 23-25, 23-25, 15-11

Μπλεντ: Φλάις 16, Σκετ 19, Κάμνικ 9, Βίντσιτς 3, Ράσιτς 9, Γιάκοπιν 17, Λιούις (λ - 68%) / Φαν Ντάικ 2, Σίματς, Κοβάτσεβιτς 4

Ολυμπιακός: Ντεσπέιν 15, Γιαμπλόνσκι 11, Ζέκοφ 4, Κραλ 14, Ανδρεάδης 1, Τζούριτς 29, Κουζούνης (λ - 43%) Παπάζογλου 1, Φράγκος, Κοκκινάκης, Σωτηρίου