Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου 2010

ΕΝΑ ΜΕΤΡΙΟ, ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΣΟΥΠΕΡ ΣΕΤΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΕ 3-2

Νίκη στην 6η αγωνιστική για το γυναικείο μας τμήμα, στο εντός έδρας ντέρμπι επί του ΓΑΝΣ ΙΡΙΔΑ, με 3-2 (23-25, 15-25, 25-13, 25-22, 15-06), ανατρέποντας μάλιστα το σκορ από το 0-2.
Η ομάδα μας μπήκε στον αγώνα αποφασισμένη, να μην επιτρέψει στην αντίπαλο της τη διεκδίκηση της νίκης και το 1ο σετ κύλησε πόντο - πόντο, αλλά οι κρίσιμοι τελευταίοι πόντοι, ήταν υπέρ της Ίριδας, με αποτέλεσμα να γίνει το 0-1.
Στο 2ο σετ, η ομάδα μας απογοητευμένη από την εξέλιξη του προηγούμενου, δε μπόρεσε να μπει στη διεκδίκηση του και η Ίριδα, αργά - αργά αποκτούσε διαφορά φτάνοντας στη εύκολη κατάκτηση του.
Από το 3ο σετ και μετά, εκμεταλευτήκαμε τη φανερή κούραση των αθλητριών της Ίριδας και με σωστή τακτική, πολύ καλό σέρβις, με πάθος και αποφασιστικότητα, τα κορίτσια μας κατάφεραν και πέτυχαν την ανατροπή, κάνοντας περίπατο στα 3ο και 5ο σετ.
H χθεσινή νίκη μας, είναι πολύ σημαντική, γιατί επετεύχθη επί ενός αντιπάλου, που έχει τους ίδιους στόχους με μας. Δηλαδή, την παραμονή. Και απ΄ ότι δείχνουν, αυτές οι πρώτες έξη αγωνιστικές, για τις τρεις θέσεις του υποβιβασμού θα παλέψουν έξη ομάδες. Χρέος μας, είναι να είμαστε στις τρεις που θα παραμείνουν, γιατί το μπορούμε και το δικαιούμαστε. Λίγη περισσότερη συγκέντρωση στο στόχο μας χρειάζεται και όλα θα γίνουν όπως τα θέλουμε.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Κατσούλη και Τοψιδέλη.
Μια παρατήρηση: Θα υπάρξει επιτέλους από κάποιον αρμόδιο της ΕΟΠΕ, οδηγία για το πως πρέπει να είναι τα ταμπελάκια αλλαγών; Για το αν πρέπει να διεξάγονται αγώνες, όταν λείπουν, όχι μόνο αυτά, αλλά και οι γραμμές προπονητών, τα κουδούνια, οι πίνακες του σκορ, ο ...φιλές, οι... ορθοστάτες, οι...αντένες, το...φύλλο αγώνα;
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Νικολάκης) Χονδρού, Βλάχου, Βουλγαράκη, Πατσιαβούδη, Οβσιανίκοβα, Στρατίκη, Φράγκου - Φραγκάκη (λ), Αναστασοπούλου, Λύγκου, Μπούτσικα, Στρατηγού.
ΓΑΝΣ ΙΡΙΔΑ: (Καλημεράκης) Καράμπαλη, Καρανικόλα, Ευστρατιάδου, Λαμπριανίδου, Ευφ. Παπαδοπούλου, Πολυμερά, Αδ. Παπαδοπούλου (λ), Αγγελίδη, Γεωργούτσου - Σπυρίδωνος, Μουράτογλου, Καλαμαρά.