5
0
1-15

Νίκη Αιγινίου - ΣΠΑ Καρδίτσας 2-3 (25-13, 19-25, 10-25, 25-22, 14-16)

Συνεχείς ανατροπές είχε η αναμέτρηση του Αιγινίου που τελικά βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους, καθώς ο ΣΠΑ Καρδίτσας κατάφερε να επικρατήσει στο τάι μπρέικ επί της Νίκης. Οι δύο ομάδες πήραν από ένα εύκολο σετ, αλλά στα άλλα δύο… μάτωσαν με αποτέλεσμα όλα να κριθούν στο πέμπτο.

Νίκη Αιγινίου (Αντώνης Παπαδόπουλος): Θολιώτης, Αναστασιάδης, Φίνος, Ράπτης, Γεωργόπουλος Β. Κρασνιέφσκι, Τσιουμπλής (λ.), Μωυσίδης, Γάτσης
ΣΠΑΚ (Λορέντζο Ρόνζι): Χήρας, Αλεξίου Φ., Γκάνας, Μέινβιλ, Νεδιλάκης, Κολτσιάκης, Ρούσσος (λ), Ρεζκ

Παμβοχαϊκός - Παναχαϊκή 3-1 (25-23, 28-30, 25-22, 25-18)

Το αήττητο του Παμβοχαϊκού συνεχίζεται, καθώς κέρδισε και το ντέρμπι κόντρα στην Παναχαϊκή με 3-1 σετ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν παράπονα από τη διαιτησία των Δημάκη - Γκόλφη.

Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς): Μπάκας, Παπαθωμόπουλος, Μπεκιάρης, Στοιβαχτής, Κατσανεβάκης, Μαρτίνεζ, Μιχαηλόγλου (λ), Νούλας (λ), Κούλας, Σπηλιώπουλος
Παναχαϊκή (Άρης Αγγελόπουλος): Αγγελόπουλος, Κοβάτσεφ, Ρουμελιώτης, Ρίβας, Βλαχοστάθης, Πεφάνης, Κόζης (λ), Μανούκος (λ), Πολυχρονόπουλος, Μαυρομάτης, Διονυσόπουλος

Μίλων - Φοίνικας Σύρου 0-3 (20-25, 23-25, 20-25)

Με πολύ καλή εμφάνιση, ο Φοίνικας δεν άφησε περιθώρια στον Μίλωνα και επικράτησε με 3-0 σετ, συνεχίζοντας στην κορυφή, μαζί με τον Παμβοχαϊκό. Η ομάδα της Σύρου ήταν ανώτερη σε όλα τα σετ, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο προηγήθηκε με 23-13! «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι πριν έρθουμε εδώ. Παίξαμε πολύ καλά και τελικά πήραμε μια εύκολη νίκη με 3-0. Αυτό τα λέει όλα», δήλωσε ο τεχνικός των νικητών Νίκος Νεόφυτος.

Μίλων (Χρήστος Ντόζης): Κεχράς, Ιωακειμίδης, Σαμαράς, Γκιούρδας, Παπαθανασίου, Πούλης, Δαρίδης (λ), Πανούσος, Λάιος
Φοίνικας Σύρου (Νίκος Νεόφυτος): Κουρούπης, Νικηφορίδης, Μοσκουέρα, Τσέργας, Θάνος, Καρανικολάου, Κάπελλας (λ), Αγγελίδης

Γαλαξίας - ΑΕΚ 3-2 (23-25, 33-35, 25-17, 26-24, 17-15)

Ντέρμπι με τα... όλα του στη Θεσσαλονίκη με τον Γαλαξία να κάνει μεγάλη ανατροπή και από το 0-2 σετ να επικρατεί τελικά της ΑΕΚ με 3-2. Γεμάτα όλα τα σετ, με εξαίρεση το τρίτο, αρκετή ένταση στο ματς και από μία κίτρινη κάρτα στις δύο ομάδες, λόγω διαμαρτυρίας.

Γαλαξίας (Γιώργος Γιάτσης): Δημητριάδης, Κόκκινος, Ποτολίδης, Παλέντζας, Αποστόλου, Γεροβασιλείου, Κνάπεκ (λ), Μούρτζιος, Γενίτσαρης, Παραβισιανός, Βανδώρος
ΑΕΚ (Παναγιώτης Λακασάς): Παπαβασιλείου, Τσακπίνης, Παυλόπουλος, Πανδής, Χανδρινός, Μπουγάς, Πελτέκης (λ), Παγιάν, Γιουβανάκογλου, Μεσαλάς, Καπίρης, Χατζηπροδρόμου.

Μεταμόρφωση - Νέα Μουδανιά 3-0 (25-23, 25-18, 25-21)

Χωρίς τον Γιώργο Μητούση που αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο των Νέων Μουδανιών, οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν στην Αθήνα με παίκτη-προπονητή τον Δημήτρη Βέλο. Τα πολλά προβλήματα δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να αποσπάσουν κάποιο βαθμό, αφού ηττήθηκαν από τη Μεταμόρφωση με 3-0.

Μεταμόρφωση (Κουμουνδούρος): Αλεξανδρόπουλος, Κουμουνδούρος, Καπετανόπουλος, Νάστας, Λένας, Αλεξόπουλος, Χατζηκάλφας (λ), Φραγκιαδάκης, Νικητάκης, Φιλιππαίος.

Νέα Μουδανιά (Βέλο): Αποστόλου, Δανάς, Ίλιτς, Βέλο, Καλαϊτζής, Τσιάρας, Πάντσιος (λ), Κατσιαφλάκας, Καραϊσαρλίδης.

Κόροιβος Αμαλιάδας - Οδυσσέας Αμαρουσίου 3-2 (21-25, 23-25, 25-20, 26-24, 15-13)

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Αμαλιάδα με τον Κόροιβο να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και από 0-2 να καταφέρνει να σώσει την «παρτίδα» και να παίρνει τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Έτσι οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την βαθμολογική θέση τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν ακόμα ψηλότερα.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Ανδρέας Γκρουμούσας): Αναστασίου, Μεντένιτσα, Αλεξίου, Καραγκιόζης, Λυκούρεσης, Μαδούρας, Αχιλλεόπουλος (λ), Αριστόπουλος, Θανασούλας, Παναγιωταράς Φ..

Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μάρκος Κωβαίος): Κρέτσης, Δημητρίου, Κούνας, Ηλιόπουλος Χρ., Χριστοδούλου, Παπαδόπουλος Στ., Αραμπατζής (λ), Μανιόπουλος.