Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Η 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Γαλαξίας - Μίλων 0-3 (20-25, 20-25, 14-25)

Επιστροφή στις νίκες για τον Μίλωνα που έκανε το διπλό στη Θεσσαλονίκη, 3-0 σετ τον τοπικό Γαλαξία. Στο 11-17 του τρίτου σετ ο Σάββας Γενίτσαρης δέχθηκε την κίτρινη κάρτα λόγω διαμαρτυρίας.

Γαλαξίας (Γιώργος Γιάτσης ): Δημητριάδης Α., Παραβισιάνος, Κόκκινος, Ποτολίδης, Παλέντζας, Αποστόλου, Κνάπεκ (λ), Μούρτζιος, Γενίτσαρης, Βανδώρος, Δημητριάδης Θ. Γεροβασιλείου
Μίλων (φωτό) (Χρήστος Ντόζης): Κεχράς, Ιωακειμίδης, Σαμαράς, Γκιούρδας, Παπαθανασίου, Πούλης, Δαρίδης (λ), Πανούσος, Λάιος, Δελημπρίμης, Πολυχρονιάδης

Φοίνικας Σύρου - Μεταμόρφωση 3-1 (21-25, 25-21, 25-21, 27-25)

Η Μεταμόρφωση πήρε το πρώτο σετ στη Σύρο, απέναντι στον Φοίνικα, που στη συνέχεια αντέδρασε και επικράτησε με 3-1, φτάνοντας έτσι στην έκτη του νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές. Στα απρόοπτα του αγώνα ο τραυματισμός του λίμπερο των γηπεδούχων, Κάπελλα (σ.σ. του άνοιξε η μύτη), στο τέταρτο, με τον παίκτη να δέχεται τις πρώτες βοήθειες και να συνεχίζει λίγο μετά.

Φοίνικας Σύρου (Νίκος Νεόφυτος): Τσέργας, Κουρούπης, Καρανικολάου, Μοσκουέρα, Νικηφορίδης, Θάνος, Κάπελλας (λ), Αγγελίδης, Παπακυριακού, Αρβανίτης
Μεταμόρφωση (Γιώργος Κουμουνδούρος): Αλεξανδρόπουλος, Κουμουνδούρος, Καπετανόπουλος, Νάστας, Λένας, Αλεξόπουλος, Χατζηκάλφας (λ), Φραγκιαδάκης, Φιλιππαίος, Αδαμόπουλος

Παναχαϊκή - Κόροιβος Αμαλιάδας 2-3 (23-25, 25-22, 27-29, 25-16, 12-15)

Ντέρμπι με τα όλα του στην Πάτρα, με τον Κόροιβο Αμαλιάδας να καταφέρνει να φεύγει νικητής, επικρατώντας της Παναχαϊκής με 3-1 σετ. Παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 και 2-1 σετ, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις και έκαναν το σπουδαίο διπλό που αλλάζει τα δεδομένα στη βαθμολογία.

Παναχαϊκή (Άρης Αγγελόπουλος): Αγγελόπουλος, Ρουμελιώτης, Ρίβας, Βλαχοστάθης, Πεφάνης, Κοβάτσεφ, Κόζης (λ), Πολυχρονόπουλος, Μπασούκας, Διονυσόπουλος
Κόροιβος Αμαλιάδας (Ανδρέας Γκρουμούσας): Λυκούρεσης, Μεντένιτσα, Αναστασίου, Αριστόπουλος, Αλεξίου, Μαδούρας, Αχιλλεόπουλος (λ), Παναγιωτάρας, Καραγκιόζης, Θανάσουλας

ΑΕΚ - Οδυσσέας Αμαρουσίου 1-3 (25-27, 16-25, 26-24, 11-25)

Νέα ήττα για την ΑΕΚ, αυτή τη φορά εντός έδρας με 3-1 από τον Οδυσσέα Αμαρουσίου που αντίθετα επέστρεψε στις νίκες και βελτίωσε την βαθμολογική θέση του. Η «Ένωση» πάλεψε στο πρώτο σετ και κατάφερε να κερδίσει το τρίτο, αλλά η συνολική εικόνα της δεν άφησε πολλές ελπίδες στους φίλους της ομάδας.

ΑΕΚ (Παναγιώτης Λακασάς): Παυλόπουλος, Μπουγάς, Πανδής, Πάγιαν, Καπίρης, Χατζηπροδρόμου, Χανδρινός (λ), Πελτέκης, Μεσαλάς
Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μάρκος Κωβαίος): Παπαδόπουλος Στ., Κρέτσης, Κούνας, Χριστοδούλου, Ηλιόπουλος Χρ., Δημητρίου, Αραμπατζής (λ), Μπαλογιάννης, Μανιόπουλος

Νέα Μουδανιά - Νίκη Αιγινίου 0-3 (22-25, 17-25, 14-25)

Μόνο στο πρώτο σετ τα Μουδανιά κατάφεραν να αντισταθούν στη Νίκη Αιγινίου που πέρασε ένα σχετικά εύκολο απόγευμα και πήρε με τον ανάλογο τρόπο τη νίκη με 3-0. Οι γηπεδούχοι είχαν για μια ακόμη φορά τα γνωστά προβλήματά τους με τον Βέλο να είναι και πάλι ο παίκτης – προπονητής της ομάδας.

Νέα Μουδανιά (Βέλο): Αποστόλου, Δανάς, Ίλιτς, Βέλο, Καλαϊτζής, Τσιάρας, Πάντσιος (λ), Κατσιαφλάκας, Καραϊσαρλίδης
Νίκη Αιγινίου (Αντώνης Παπαδόπουλος): Θολιώτης, Αναστασιάδης, Φίνος, Ράπτης, Γεωργόπουλος Β. Κρασνιέφσκι, Τσιουμπλής (λ.), Μωυσίδης, Γάτσης

ΣΠΑ Καρδίτσας - Παμβοχαϊκός 0-3 (19-25, 22-25, 21-25)

Ο Παμβοχαϊκός συνέχισε το αήττητο σερί του φτάνοντας στο 6x6, καθώς πέρασε σαν… άνεμος από την Καρδίτσα. Το 3-0 ήρθε εύκολα παρά το γεγονός, ότι στο στο 2ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 19-20 χρειάστηκε να γίνει επαναπροσδιορισμός του λίμπερο, αφού ο Μηχαήλογλου τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Βαρδή. Την ίδια ατυχία είχε, όμως και ο ΣΠΑΚ, αφού στις αρχές του 3ου σετ χτύπησε και ο λίμπερο Ρούσσος για να αντικατασταθεί από τον τον Τσοπάνογλου.

ΣΠΑΚ (Λορέντζο Ρόνζι): Χήρας, , Αλεξίου Φ., Γκάνας, Μέινβιλ, Νεδιλάκης, Κολτσιάκης, Ρούσσος (λ), Τσοπάνογλου (λ), Ρεζκ, Αλεξίου Θ., Γιαννουσάς, Τσολάκος
Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς): Παπαθωμόπουλος, Κούλας, Μπάκας, Μπεκιάρης, Κατσανεβάκης, Στοιβαχτής, Μιχαηλόγλου (λ), Βαρδής (λ), Σπηλιώπουλος, Μαρτίνεζ