Κυριακή 12 Ιουνίου 2011

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Mε τις εμφανίσεις της στον Πύργο η εθνική Ισπανίας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στον Β΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ, ενώ από την άλλη, η ελληνική εθνική ομάδα, που ηττήθηκε και σήμερα με 3-0 σετ (25-18, 25-18, 25-21), έδειξε αδυναμίες, αλλά κέρδισε δίκαια το χειροκρότημα των 1100 φιλάθλων.

Η Ελλάδα έμεινε πλέον πίσω στη βαθμολογία και ουσιαστικά έχασε την ευκαιρία να παραμείνει στο «κόλπο» και να ελπίζει για φάιναλ φορ, αν και το σημαντικό για τους Αλέκο Λεώνη και Σωτήρη Δρίκο είναι οι ευκαιρίες που πήραν παίκτες όπως οι Φιλίποφ, Πετρέας, Χατζηηλιάδης, Πελεκούδας, Μαντέκας και Ασπιώτης.

Και στα τρία σετ οι διεθνείς είχαν καλό ξεκίνημα, αλλά όταν οι Ισπανοί άρχισαν να τρέχουν σε κάθε γωνιά του παρκέ και να βγάζουν απίθανες άμυνες, η ελληνική ομάδα δεν είχε λύσεις στην κόντρα επίθεση. Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 19-14 και πανηγύρισαν με 25-18, ενώ με το ίδιο σκορ πήραν και το επόμενο σετ, όπου είχαν βρεθεί μπροστά με 18-14.

Στο τρίτο σετ, η Ισπανία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, οι διεθνείς είχαν προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση και παρότι μείωσαν σε 20-21 με ένα μικρό ξέσπασμα, ηττήθηκαν ξανά με 25-21.