Σάββατο 11 Ιουνίου 2011

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Ανώτερη η Ισπανία έκανε το «διπλό» στον Πύργο, επικρατώντας της Ελλάδας με 3-1 σετ (23-25, 25-23, 25-21, 25-20) στο ξεκίνημα της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Ευρωπαϊκού Λιγκ.

Η ελληνική ομάδα, μπροστά σε 800 θεατές από την πόλη της Ηλείας και τις γύρω περιοχές, προηγήθηκε με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια τα πολλά λάθη και η απειρία έπαιξαν τον δικό τους ρόλο απέναντι στη μαχητική ομάδα της Ισπανίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκπληκτικοί στην άμυνα, η μπάλα δύσκολα έπεφτε στο παρκέ και με πρώτο «βιολί» στην επίθεση τον Πέρεζ (76% στην επίθεση), έκαναν την ανατροπή φτάνοντας στη νίκη με 3-1 σετ.

Οι Ισπανοί πανηγύρισαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους, παραμένοντας στην κορυφή του δεύτερου ομίλου, ενώ για την ελληνική ομάδα ήταν η τρίτη ήττα σε πέντε ματς. Νέο ραντεβού των δύο ομάδων την Κυριακή (19.00, ΝΕΤ, volleyball.gr).
Ο πρόεδρος της ομοσπονδίας, Αχιλλέας Μαυρομάτης, που παρακολούθησε τον αγώνα μαζί με τον Δήμαρχο Πύργου, Μάκη Παρασκευόπουλο, συνεχάρη έναν έναν τους διεθνείς και τους προπονητές για την προσπάθεια.
ΕΛΛΑΔΑ (Αλέκος Λεώνης): Μαντέκας 9 (9/16 επ., 59% υπ.), Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (7/16 επ., 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης 23 (1 άσος, 22/55 επ.), Σαρικεϊσογλου 7 (1 άσος, 5/12 επ., 47% υπ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ, 73% υπ.), Σουλτανόπουλος 1 (1/2 επ.), Χατζηηλιάδης 2 (2/4 επ., 75% υπ.), Κοκκινάκης 1 (50% υπ., 1 μπλοκ), Μαρούλης, Ασπιώτης