Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός νίκησε για 10η συνεχόμενη φορά τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας άνετα με 3-0 στο κλειστό του Μετς. Διαμαρτυρία από τους οργανωμένους οπαδούς των "πρασίνων".

Ο Ολυμπιακός ενέτεινε τα προβλήματα του Παναθηναϊκού. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν εύκολα με 3-0 (25-18, 25-21, 25-19) των "πρασίνων" στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών και πέρασαν προσωρινά πρώτοι (σ.σ. ο πρωτοπόρος Ηρακλής υποδέχεται αργότερα τον Φοίνικα Σύρου).

Αυτή ήταν η 10η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου σετ αποχώρησαν οι οργανωμένοι οπαδοί του Παναθηναϊκού σε ένδειξη διαμαρτυρίας.
Στο τέλος του αγώνα ορισμένοι οπαδοί του Παναθηναϊκού κινήθηκαν εναντίον των παικτών του Ολυμπιακού κατά την αποχώρηση των τελευταίων στη φυσούνα. Ωστόσο το συμβάν δεν είχε συνέχεια.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και με όπλο του το μπλοκ έφτασε να προηγείται από νωρίς με 0-4. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο σετ, καθώς μείωσαν σταδιακά τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους (13-15). Ωστόσο, με τον Νοβότνι στο σέρβις, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν ένα σερί 6-0, φέρνοντας το σκορ στο 13-21 και βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες του "τριφυλλιού" να διεκδικήσει το σετ, που ολοκληρώθηκε με 18-25.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς ανεβασμένος, καθώς είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 13-12. Τελικά ο Ολυμπιακός έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα ενός πόντου (15-16) κι εκεί ανέλαβε και πάλι δράση ο Νοβότνι. Με τα σέρβις του οι Πειραιώτες ξέφυγαν στο σκορ (16-19) και παίζοντας ψύχραιμα στο φινάλε έφτασαν στο 21-25 και το 0-2 στα σετ.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ, καθώς έφτασε μέχρι το +5 (1-6). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει, αλλά τα πολλά λάθη στην επίθεση δεν του το επέτρεψαν, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να έχουν διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (12-16). Τα λάθη συνεχίστηκαν για τους "πράσινους" και σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές άμυνες του Ολυμπιακού, χάρισαν τη νίκη στους πρωταθλητές με 19-25.

Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν ο Παύλος Κουζούνης, που "σκούπισε" το παρκέ του Μετς, ενώ οι Νοβότνι και Χιμένες είχαν για μια ακόμα φορά καταλυτικό ρόλο στη νίκη του Ολυμπιακού.

Από πλευράς Παναθηναϊκού, όλοι οι παίκτες του είχαν σημαντικά λάθη σε κρίσιμα σημεία, με τον Δαρίδη να είναι ο μοναδικός που διασώθηκε, χάρη σε μερικές εξαιρετικές αμυντικές προσπάθειες.

Τα σετ: 18-25, 21-25, 19-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Ντονάς 4 (2 άσοι, 2/7 επ.), Ψάρρας 1 (1/2 επ.), Σαρατσένι 5 (57% υπ., 3/9 επ., 2 μπλοκ), Στοΐκοβιτς 13 (27% υπ., 12/28 επ., 1 μπλοκ), Γιοζεφάτσκι 9 (2 άσοι, 7/20 επ.), Πανταλέων 8 (8/13 επ.), Δαρίδης (λ, 66% υπ.) / Χριστοφορίδης (0/4 επ.), Αγγελόπουλος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Χιμένες 19 (2 άσοι, 17/30 επ.), Πετρέας 4 (1 άσος, 2/6 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποβ 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Νοβότνι 10 (2 άσοι, 25% υπ., 6/13 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Κουζούνης (λ, 56% υπ.) / Σωτηρίου.