Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011

Η 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Β΄ ΕΘΝΙΚΗΣ

Το 5x5 πέτυχε η ΑΕΚ στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής, καθώς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, επικράτησε 3-0 του Ιωνικού στο ντέρμπι της Νέας Φιλαδέλφειας. Σημαντική βαθμολογική ανάσα για την Λέσβο που επιβλήθηκε 3-1 μέσα στην Αργυρούπολη. O Απόλλων Αθηνών πανηγύρισε με «καθαρό» σκορ απέναντι στη ΓΕΗ.

Τελικά ο Πανερυθραϊκός αν και βρέθηκε να χάνει 0-1 στ σετ, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να νικήσει με 3-1 το Μοσχάτο στο ντέρμπι του
2ου ομίλου της Β’ Εθνικής και για την 5ηη αγωνιστική. Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 150 φίλαθλοι και στη διάρκεια του ματς σημειώθηκαν κάποιες μικροεντάσεις, όμως, η κατάσταση δεν ξέφυγε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Κατά τα άλλα, ντέρμπι έγινε στην Πάτρα, όπου η Ολυμπιάδα επέστρεψε από το 0-2 και νίκησε την Καλαμάτα, ενώ το Κολλέγιο επιβλήθηκε 3-0 της Αναγέννησης Άρτας. Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τη ΦΕ Ιωαννίνων και μάλιστα εκτός έδρας, 3-2 σετ την Πρέβεζα στο τοπικό ντέρμπι.

Στον
3ο όμιλο η ΜΕΝΤ δεν σταμάτησε ούτε απόψε, νικώντας εκτός έδρας την Ελπίδα με 3-0. Μία από τα ίδια και για Αρίωνα, ΧΑΝΘ, ενώ στο το πιο αμφίρροπο ματς της βραδιάς έγινε ανάμεσα στον Μέγα Αλέξανδρο και τον Α.Ο. Σερρών με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τους τρεις βαθμούς στο τάι μπρέικ.