Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2011

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΛΑΜΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τη Λαμία στο κλειστό του Ρέντη και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Τραγικά λάθη από το διαιτητή και τη γραμματεία εις βάρος των φιλοξενούμενων.

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 3-0 της Λαμίας στο κλειστό του Ρέντη και αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ένα βαθμό πάνω από τον Ηρακλή, που έχει όμως ένα ματς λιγότερο.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είχε σε εξαιρετική ημέρα (για μια ακόμη φορά) τον Μάρεκ Νοβότνι, αλλά και τους δύο κεντρικούς του, Κανέλλο και Πετρέα, ενώ στο τρίτο σετ σημαντικές βοήθειες προσέφερε και ο Χιμένες.
Όσον αφορά στη Λαμία, αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τσούροβιτς, που είναι ο βασικός της διαγώνιος, με τον Ανάγνου να παίρνει τη θέση του.

Εκτός αυτού, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε κακή αντιμετώπιση από το διαιτητή Βαρθαλίτη, που της στέρησε το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο και το τρίτο σετ η γραμματεία πρόσθεσε λανθασμένα έναν πόντο στον Ολυμπιακό, κάτι που σημαίνει πως το 1ο και το 3ο σετ θα μπορούσαν να έχουν καταλήξει στα χέρια των φιλοξενούμενων!

Στο 1ο σετ, η Λαμία ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και βρέθηκε να προηγείται με 14-15. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, σε καρφί του Χατζηηλιάδη, όπου ο Χιμένες ήρθε σε επαφή με την αντένα, αντί να δοθεί πόντος στη Λαμία και να γίνει το 14-16, ο επόπτης έδωσε αντένα στο καρφί, με συνέπεια ο πόντος να πάει στον Ολυμπιακό. Επιπλέον, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και το σκορ έγινε 16-15 υπέρ των "ερυθρολεύκων".

Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος, παίρνοντας το σετ με 25-23 κι ενώ νωρίτερα είχε αποβληθεί από τον πάγκο ο Ανδρεόπουλος.

Στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 13-10, δόθηκε ένας ακόμα πόντος στους γηπεδούχους (κατά λάθος), ο οποίος όμως δεν έγινε αντιληπτός από τους ανθρώπους της γραμματείας. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν, υπήρξε μία πεντάλεπτη διακοπή, αλλά τελικά το σκορ έμεινε ως είχε, με τον Ολυμπιακό να παίρνει... δώρο έναν πόντο.

Το σετ κατέληξε εύκολα στον Ολυμπιακό με 25-17, αλλά το θέμα είναι πως το ίδιο λάθος συνέβη στο ξεκίνημα του 3ου σετ! Όταν η Λαμία έκανε το σκορ 1-2, στο ταμπλό γράφτηκε 2-2, κάτι που πάλι δεν έγινε αντιληπτό από τους ανθρώπους της γραμματείας και τους διαιτητές. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, έφτασαν να προηγούνται με 20-23, αλλά τελικά έχασαν το σετ με 27-25.

"Αν δούμε το σκορ, θα λέγαμε ότι κερδίσαμε εύκολα. Όλα όμως τα παιχνίδια είναι δύσκολα, όπως κι αυτό. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ κακός και αυτό μας επηρέασε. Οι διαμαρτυρίες, οι κάρτες, οι διακοπές χάλασαν τον ρυθμό και αυτό έβλαψε το παιχνίδι μας. Από τη Λαμία έλειπε ο βασικός της διαγώνιος και εμείς καταφέραμε και προσαρμοστήκαμε στο νέο σχήμα της", είπε ο Γιάννης Καλμαζίδης.

"Δίκαια κέρδισε ο Ολυμπιακός, αφού συνολικά ήταν καλύτερος από εμάς. Σήμερα προσπαθήσαμε να συνέλθουμε μετά από 15 μέρες, είχαμε πολλές ελλείψεις στις προπονήσεις και τραυματισμούς. Βρίσκουμε σιγά-σιγά το ρυθμό μας, όμως σήμερα δεν θα μπορούσαμε να κερδίσουμε, ακόμα κι αν είχαμε στη διάθεσή μας τον Τσούροβιτς.

Νομίζω ότι ή θα πρέπει να ξαναδούμε καλύτερα το θέμα της διαιτησίας ή εγώ θα πρέπει να αρχίσω να πηγαίνω στην εκκλησία κάθε Κυριακή πρωί, να κάνω το σταυρό μου, να μην μιλάω όταν αδικούμαι για να μην αποβάλλομαι ή να μην τρώω κάρτες. Είμαι καλός χριστιανός, αλλά δεν πηγαίνω στην εκκλησία, πιθανώς θα πρέπει να ξεκινήσω να το κάνω. Αυτό που θα κάνω σίγουρα είναι να σταματήσω να διαμαρτύρομαι, ακόμα κι όταν έχω δίκιο", τόνισε χαρακτηριστικά ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 27-25
Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 14 (12/24 επ.), Πετρέας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποβ 3 (3/4 επ.), Νοβότνι 16 (15/22 επ., 1 άσος, 64% υπ. - 21 % άριστες), Κανέλλος 8 (8/10 επ.), Κοκκινάκης 10 (8/11 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 60% άριστες), Κουζούνης (λ, 63% υπ. - 40% άριστες) / Σωτηρίου, Λιβαθηνός 1, Μάρκου
Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Χατζηηλιάδης 10 (9/22 επ., 60% υπ. - 36% άριστες), Κόβακς 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Παντακίδης 8 (8/12 επ.), Ανάγνου 8 (8/18 επ.), Σιμεούνοβιτς 10 (9/16 επ., 54% υπ. - 39% άριστες), Γκαράς (λ, 70% υπ. - 70% άριστες) / Βλαχόπουλος, Δραγκίδης, Σφενδυλάκης