Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011

ΧΑΠΟΕΛ ΚΦΑΡ ΣΑΜΠΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στο Ισραήλ (3-1) τη Χαποέλ Κφαρ Σαμπά και προκρίθηκε στους "32" του Challenge Cup, όπου θα αντιμετωπίσει τη φινλανδική Ίσκου Τάμπερε.

Στους "32" του Challenge Cup προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, που έφυγε με νίκη 3-1 από το Ισραήλ επί της Χαποέλ Κφαρ Σαμπά.

Οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν το πρώτο σετ με χαρακτηριστική ευκολία, αλλά στη συνέχεια πήραν στις λεπτομέρειες και τα τρία σετ που ακολούθησαν και μαζί τη νίκη και την πρόκριση.
Στους "32" θα βρεθούν αντιμέτωποι με τη φινλανδική Ίσκου Τάμπερε, με τον πρώτο αγώνα (10-12/01/12) να διεξάγεται στο κλειστό του Ρέντη και τον επαναληπτικό στο Τάμπερε.

"Στα παιχνίδια που είσαι το φαβορί και ξέρεις ότι θα κερδίσεις, πολλές φορές νομίζεις ότι θα χάσει ο αντίπαλος από μόνος του. Στο πρώτο σετ κάναμε πολλά λάθη και γενικά είχαμε νευρικότητα και λίγο άγχος. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η Χαποέλ Κφαρ Σαμπά έπαιξε πλήρης το χάσαμε. Στη συνέχεια παίξαμε σοβαρά, δείξαμε  την ανωτερότητά μας ως ομάδα μέσα στο γήπεδο με αποτέλεσμα να νικήσουμε και να πάρουμε την πρόκριση. Συγχαρητήρια στα παιδιά", τόνισε ο Γιάννης Καλμαζίδης.

Τα σετ: 25-14, 21-25, 23-25, 20-25
ΧΑΠΟΕΛ ΚΦΑΡ ΣΑΜΠΑ (Σαγκί Μπαράμ): Γκόρεν 1π., Μπεν Γκαλ 14, Νούτκεβιτς 7, Πέτσερζ 18, Αβιγκντόροφ 6, Μπρέκελ 11, Γκούρεβιτς (λ.-61% υπ.) / Οχάνα 1, Μπούκρα, Σπίτσερ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Φιλίποφ, Χιμένες 18π., Νοβότνι 16, Κοκκινάκης 3, Ανδρεάδης 10, Πετρέας 12, Κουζούνης (λ.- 55% υπ.) / Σωτηρίου 7, Λιβαθηνός 1, Ιωάννου