Σάββατο 14 Φεβρουαρίου 2015

ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Νίκη τετράδας με Λάππα πρωταγωνιστή (φωτό)

Ο Φοίνικας Σύρου βρέθηκε πιο κοντά στη μάχη της τετράδας, μετά τη νίκη του με 3-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία  της 16ης αγωνιστική στη Volleyleague. Εξαιρετικός ήταν ο Λάππας, που στο πρώτο σετ ήταν αλάνθαστος και τελείωσε τον αγώνα με 12/17 επιθέσεις και 3 πολύ σημαντικα μπλοκ. Παρέα στην επίθεση του έκαμε και το Ντόκιτς με 17 πόντους.
 Το πιο εντυπωσιακό είναι πως ο Φοίνικας κατάφερε να ανατρέψει και τη διαφορά πόντων που είχε νικήσει ο Παναθηναϊκός στον Α΄γύρο και με συνολικούς πόντους 143-141 να πάρει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων. Με τη νίκη αυτή που είναι η 9η στο πρωτάθλημα ο Φοίνικας Σύρου έπιασε τους 30 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 27.

Σούπερ επίθεση ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας ξεκίνησε με εντυπωσιακά ποσοστά στην επίθεση και αποτελεσματικότητα που στο 1ο σετ ξεπέρασε το 70%. Παρόλα αυτά έγινε μεγάλη μάχη μέχρι το 12-12. Με το χαμένο σερβίς του Στιβαχτή και δύο επιθέσεις από Μιγιαήλοβιτς, Ντόκιτς ο Φοίνικας ξέφυγε 15-12. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με επίθεση του Κουκ και άσσο του Χόι για το 16-15 αλλά με άουτ του Κουκ και ατομικό μπλοκ του Λάππα στο Μπέλο η διαφορά άνοιξε και πάλι στο +3 (18-15). Ο Φοίνικας μέχρι το τέλος συντήρησε τη διαφορά και πήρε το σετ με τους εκπληκτικούς Μιγιαήλοβιτς, Λάππα έγινε το 25-21.
Ανατροπές στο 2ο σετ

Το πιο καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 11-9 μετά από δύο λάθη των συριανών οι οποίοι όμως απάντησαν με ισάριθμα λαθη απο Κουκ, Πρωτοψάλτη για το 11-11. Στην καλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού με τον Πανταλέων στον σερβίς έγινε σερί 4-0 για το 15-11. Ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 16-12 με τον πρώτο χρόνο του Χόι και από εκεί και πέρα το παιχνίδι γύρισε υπέρ του Φοίνικα. Με τον Παπαδόπουλο να κερδίζει δύο καθοριστικές μάχες στο φιλέ και τον Λάππα να κερδίζει καθοριστικούς πόντους ο Φοίνικας απάντησε με δικό του σερί 4-0 για το 16-16. Ακολούθησε σκληρή μάχη πόντο πόντο με τον Φοίνικα να ξεφεύγει 23-20  με τα σερβίς του Παπαδόπουλου, αλλά τον Παναθηναϊκό να απαντάει με δικό του σερί 3-0 με επίθεση του Μπέλου, άσσο του Κουκ και άουτ του Ντόκιτς (23-23). Ο Ντόκιτς έκανε το 24-23 και ο Φοίνικας είχε το προβάδισμα για όλα τα σετ μπολ μέχρι το 28-27. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 29-28 με τον Κούκ, αλλά ο Λάππας ισοφάρισε 29-29, ο ίδιος παίκτης έκανε το 30-29 και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Ντόκιτς στον Κουκ (31-29).
Σερί 7-0 με Παπαδόπουλο

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας μπήκε με καλύτερη ψυχολογία, ενώ η υποδοχή του Παναθηναϊκού έπαιζε συνεχώς υπό πίεση. Έτσι μετά το προβάδισμα του Φοίνικα με 9-6, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 14-13 με τον Ηρακλή Παπαδόπουλο που στο μεταξύ πήρε τη θέση του Μπελου. Από εκεί και πέρα ο Χρήστος Παπαδόπουλος έδωσε ρεσιτάλ καθώς με πρώτο χρόνο έκανε το 15-13 και πήγε στο σερβίς όπου χάλασε την υποδοχή του τριφυλλιού δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για συνολικό σερί 7-0 που εκτίναξε τη διαφορά στο 21-13 τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα εν μέσω αποθέωσης από τους συριανούς.

Διαιτητές:Γεροθόδωρος - Κουτσούλας