Δευτέρα 16 Φεβρουαρίου 2015

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Σούπερ διπλό ο ΠΑΟΚ με... θρίλερ και 38άρη Γκόμεζ

Σε έναν αγώνα που έσπασε καρδιές, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σπάσει την έδρα και το αήττητο του Ολυμπιακού, επικρατώντας με 3-2 για την 16η αγωνιστική της Volleyleague.
 Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ερνάντο Γκόμεζ που τελείωσε τον αγώνα με 38 πόντους ενώ ακολούθησε ο Χιμένες με 19. Ο Κουβανος μετά από μια εξαιρετικά ακραία αντίδρασή πανηγυρισμού... ερέθισε τους οπαδούς του Ολυμπιακου, οι οποίοι μόλις είδαν να χάνεται στο δεύτερο σετ, ξέσπασαν με ρίψη αντικειμένων. Στό τέλος του αγώνα είχαμε αναλογη αντίδραση από τους φίλους των ερυθρολεύκων.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 2-0, όμως η είσοδος των Κοκκινάκη, που ήταν εντυπωσιακός σημειώνοντας 17 πόντους με 16/22 επιθέσεις και του Τακουρίδη που δυνάμωσε το μπλοκ της ομάδας, άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Ηταν η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στο εφετινό πρωτάθλημα, η πρώτη εντός έδρας από τις 9 Φεβρουαρίου 2014 (3-1 από την Κηφισιά) αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι πως πλέον υπάρχει ισοβαθμία στα πέντε κριτήρια που θέτει η προκύρηξη κι αν η κατάσταση μείνει αμετάβλητη μέχρι και την 22η αγωνιστική η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο θα κριθεί σε μπαράζ! Ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός ισοβαθμούν με 41 βαθμούς, έχουν ίδιους πόντους στα μεταξύ τους παιχνίδια (από 3 βαθμούς), ίδια σετ στα μεταξύ τους παιχνίδια (5-5 σετ), ίδιους πόντους στα μεταξύ τους αγώνες (Α΄αγώνας: 106-106 πόντοι, Β΄αγώνας: 122-122 πόντοι), ίδιο αριθμών νικών - ηττών σε 16 αγώνες πρωταθλήματος (15-1) και ίδια συνολικά σετ μετά από 16 αγώνες. Μετά από αυτά η προκύρηξη προβλέπει αγώνα μπαράζ!

Ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερος στους συνολικούς πόντους των 16 αγώνων και τοποθετείται πρώτος στην βαθμολογία.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις από Γκόμεζ, Χιμένες ξέφυγε 5-1 επιβάλλοντας τον ρυθμό του. Το προβάδισμα των τριών – τεσσάρων πόντων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ (25-22) και ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει δύο φορές στο -2 όταν ο Κλαρκ έπιασε καλό σερβίς και έκανε το 10-12 αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με μπλοκ πάνω στον Ντιάτσκοφ και άσσο του Σαφράνοβιτς για να ανοίξει και πάλι το σκορ στο +4 (14-10). Με γρήγορους πρώτους χρόνους και λίγα λάθη ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα, ενώ ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει ρυθμό στο σερβίς του.
Ανατροπή και διακοπή
Συγκλονιστικό και επεισοδιακό το 2ο σετ με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει ανατροπή στο φινάλε. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2 ύστερα από διαδοχικές μάχες στο φιλέ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το πάνω χέρι μέχρι το 19-15. Ο Σαφράνοβιτς μείωσε σε 19-16, ο Παντακίδης πήγε στο σερβίς και πήρε άσσο και αποδιοργάνωσε τον Ολυμπιακό, ενώ στην επόμενη φάση ο Ρανγκέλ σταμάτησε με μπλοκ τον Ντιάτσκοφ για το 19-18. Με τον Τακουρίδη σε πρώτο χρόνο και το λάθος Γκόμεζ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 22-19. Ο Χιμένες μείωσε σε 22-20 και από την υπερένταση χτύπησε το κεφάλι του στον στυλοβάτη. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-22 με τα δύο χαμένα σερβίς από Χιμένες, Ρανγκέλ αλλά ο Γκόμεζ μείωσε 24-23. Στο σερβίς πήγε ο Βασίλης Κουρνέτας και χάλασε την υποδοχή της πρώην ομάδα του δίνοντας την ευκαιρία σε Παντακίδη, Γκόμεζ και Σαφράνοβιτς να πετύχουν εύκολους πόντους και να κάνουν το 26-24 ύστερα από συνολικό σερί 4-0. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ και ειδικά ο Χιμένες πανηγύρισαν έξαλλα το 2-0 σετ, οι οπαδοί του Ολυμπιακού πέταξαν νερά στον πάγκο του ΠΑΟΚ και ο αγώνας διακόπηκε για 20 λεπτά μετά τις συστάσεις για εκκένωση της μιας εξέδρας που βρίσκονταν οι οπαδοί του Ολυμπιακού.
Ισοφάριση από 24-20
Συναρπαστικό ήταν και το 3ο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει πάλι από την αρχή το οριακό προβάδισμα. Το σετ ξεκίνησε με κόκκινη κάρτα στον μάνατζερ του Ολυμπιακού Νίκο Μαντούβαλο. Η παρουσία του Τακουρίδη, η βελτίωση της υποδοχής και τα λάθη των παικτών του Γιάννη Καλμαζίδη έκαναν τη διαφορά. Στο 7-7 με δύο λάθη από Παντακίδη, Γκόμεζ και επίθεση του Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός ξέφυγε 10-7. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνέχεια προβάδισμα με 3-4 πόντους (16-13, 21-18) ενώ με πρώτο χρόνο του Γιούρισιτς έφτασαν στο σετ μπολ (24-20). Με επίθεση του Χιμένες ο ΠΑΟΚ μείωσε 24-21, ενώ με τρία εντυπωσιακά μπλοκ πάνω σε Κοκκινάκη, Γιούρισιτς και Χριστοφιδέλη ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 24-24!
Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 25-24 με επίθεση του Κοκκινάκη και τελείωσε το σετ με «κόντρα» επίθεση από τον Ντιάτσκοφ κάνοντας το 26-24 και το 2-1 σετ.
Ισοφάριση με κόκκινες κάρτες
Ίδια εικόνα με το 3ο σετ είχε και το 4ο σετ. Ο Ολυμπιακός με τον Τακουρίδη και τον Προύσαλη να δίνουν το ρυθμό είχαν συνέχεια προβάδισμα με ένα πόντο μέχρι το 11-10. Ο Ρανγκέλ ισοφάρισε 1-11 κι εκεί με ξέσπασμα 4-0 (από δύο πόντους του Κοκκινάκη και έναν του Προύσαλη καθώς και το χαμένο σερβίς του Χιμένες) ο Ολυμπιακός ξέφυγε 15-11. Μέχρι το τέλος του σετ ο Ολυμπιακός απέφυγε τα λάθη, είχε καλή ανάπτυξη και έφτασε στο 25-20 και στο 2-2 σετ. Νωρίτερα, στις 22-17 ο Ρανγκέλ και ο Προύσαλης δέχτηκαν από μία κόκκινη κάρτα, ενώ στο ριπλέι φάνηκε πως στο 21-17 ο Γκόμεζ σέρβιρε «μέσα» αλλά δόθηκε άουτ.
Συγκλονιστικό φινάλε 27-25
Ένας τέτοιος αγώνας δεν θα μπορούσε να μην έχει και συγκλονιστικό φινάλε. Oι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 25-25 και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με το χαμένο σερβίς του Κάρσον Κλαρκ και το ατομικό μπλοκ του Γκόμεζ στον Ντιάτσκοφ για το 27-25. Ο Ολυμπιακός είχε επτά ματς μπολ (14-13, 15-14, 16-15, 19-18, 20-19, 21-20, 22-21) και ο ΠΑΟΚ τρία (17-16, 18-17, 23-22). Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη τους ενώ στον αγωνιστικό χώρο έπεσαν νερά από την κερκίδα. «Με τη λήξη του αγώνα έπεσαν αντικείμενα και κουβάς με σκουπίδια που χτύπησαν τον Γκόμεζ και τον Καρασαβίδη», αναφέρει ο Γεωργουλέας στο φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Δεληκωστίδης