Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2015

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός και ο Πανναξιακός είναι οι δύο πρώτοι φιναλίστ στο Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ στις γυναίκες. Ο Ολυμπιακός τίμησε τη Ράντι Τένεβα.

Ο Ολυμπιακός και ο Πανναξιακός "τσέκαραν" τα πρώτα εισιτήρια συμμετοχής στο Final-4 του Κυπέλλου Γυναικών στο Αγρίνιο (σ.σ. δεν έχει οριστικοποιηθεί η ημερομηνία διεξαγωγής.
Οι "ερυθρόλευκες" επικράτησαν με άνεση με 3-0 σετ του ΑΟ Θήρας, ενώ το ΤΑΑ Ολυμπιακός τίμησε τη Ράντι Τένεβα για την προσφορά της. Ο Πανναξιακός επικράτησε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια.
Ολυμπιακός-ΑΟ Θήρας 3-0
Ο κάτοχος του τίτλου δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη-πρόκριση. Με εξαίρεση το ξεκίνημα του δεύτερου σετ όπου ο σύλλογος της Σαντορίνης ήταν ανταγωνιστικός μεχρι το 14-14, ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε. Πριν από την έναρξη του αγώνα οι "ερυθρόλευκοι" τίμησαν τη Ράντι Τένεβα με μια ανθοδέσμη και ένα κασκόλ του Ολυμπιακού. "Εδώ πέρασα τα καλύτερα χρόνια της καριέρας μου κι ο Ολυμπιακός θα είναι πάντα στην καρδιά μου", δήλωσε συγκινημένη η Τένεβα.

Τα σετ: 25-15, 25-19, 25-12

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ.Νικολάκης): Γιώτα 3 (0/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (7/18 επ., 1 άσο, 60% υπ. – 60% άριστες), Μπραμπόροβα 6 (5/11 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 31%), Χριστοδούλου 8 (4/7 επ., 4 άσοι), Νέσοβιτς 12 (8/27 επ., 4 μπλοκ), Κονόμι –λ (50% υπ. – 42% άριστες) / Κωνσταντίνου 1 (1/1 επ.), Λαμπρούση 1 (1/1 επ.).
ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Α.Οικονόμου): Μουντάκη 3 (3/17 επ., 38% υπ. – 19% άριστες), Ψυλλάκη Μ. 4 (3/11 επ., 1 άσο), Οικονομίδου 1 (1/10 επ.), Καβαθά 6 (4/9 επ., 2 3 μπλοκ), Βεργίδου 3 (3/9 επ.), Τένεβα 14 (14/38 επ., 40% υπ. – 25% άριστες), Αρτακιανού –λ (44% υπ. – 28% άριστες) / Ξαγοραράκη.

Μαρκόπουλο-Πανναξιακός 1-3
Μετά την Πύλο, ο Πανναξιακός θα ταξιδέψει και στο Αγρίνιο. Η ομάδα του Ατάνας Πετρόφ έχασε το δεύτερο σετ στο Μαρκόπουλο, αλλά πήρε τη νίκη-πρόκριση δίχως προβλήματα. Είναι η δεύτερη νίκη εις βαρος του ίδιου αντιπάλου σε μια εβδομάδα.
Κορυφαία του αγώνα ήταν η Γκαμπριέλα Τσβετάνοβα. Στο 17-19 του 4ου σετ οι διαιτητές έδειξαν κόκκινη κάρτα στον προπονητή των γηπεδούχων, Βάσκο Ιβάνοβιτς για διαμαρτυρία και με σερί 4-0, εξασφάλισε τη νίκη.
Τα σετ: 17-25, 25-18, 17-25, 21-25