Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2015

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΛΑΜΙΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Σούπερ Πρωτοψάλτης, Πανταλέων και το... μυαλό στη Λεωφόρο

Με τον Πρωτοψάλτη να πετυχαίνει 17 πόντους και τον Πανταλέοντα να ακολουθεί με 15 ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-1 της Λαμίας για την 17η αγωνιστική της Volleyleague, χωρίς να γίνει δυνατό παιχνίδι. Η Λαμία κατάφερε να πάρει ένα σετ έχοντας σε καλή μέρα τον Γκιμαράες ο οποίος βρήκε στόχο 24 φορές.
 Στο 1ο σετ η Λαμία αντιστάθηκε μέχρι το 16-16. Νωρίτερα είχε προηγηθεί με 10-7, αλλά το σερβίς του Πρωτοψάλτη έφερε σερί 6-0 και ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 13-10. Ακολούθησαν διαδοχικά λάθη και από τις δύο πλευρές και ειδικά από τους γηπεδούχους κι έτσι η Λαμία έφερε το ματς στα ίσια (16-16). Ο Πανταλέων σε πρώτο χρόνο και με δύο καλά σερβίς (το ένα ήταν άσσος) έκανε σερί 3-0 για το 19-16. Η διαφορά του +3 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ (25-22).
Στο 2ο σετ η Λαμία βγήκε μπροστά με τα σερβις του Γκιμαράες 4-1 και 6-3, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 ισοφάρισε 6-6. Δεύτερο σερί 3-0 έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 10-8. Με άουτ επιθεση του Χήρα και πόντο του Κουκ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 14-10 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-19 και το 2ο σετ.

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί μέχρι το 15-15. Ο Γκιμαράες με επίθεση και μπλοκ πάνω στον Μπέλο έβαλε τη Λαμια μπροστά με 17-15. Ο Χόι μείωσε για τον Παναθηναϊκό σε 18-17 αλλά με νέο ξέσπασμα του Γκιμαράες στο σερβίς έκανε σερί 5-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 23-18. Μάλιστα πήρε άσσους στο 21-17 και στο 23-17. Το σετ τελείωσε με 25-21 για τη Λαμία που μείωσε σε 2-1 σετ.

Με τον Χόι στο σερβις ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο 4ο σετ και αποφασισμένος να τελειώσει τον αγώνα. Πήρε προβάδισμα 5-0 κι εκεί τελείωσε ο αγώνα καθώς η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το 10-5 και μεγάλωσε (12-6) πάλι με τον εκπληκτικό Χόι αλλά και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις που ανέβασαν τη διαφορά στο 21-11. Το σετ τελείωσε με 25-16 και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.
Διαιτητές: Μουλά Ε., Βουδούρης