Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2015

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΤΡΩΝ

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον Ηρακλή αλλά έκανε την ανατροπή και πήρε την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου. Πέρασε και η Κηφισιά.

Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές, φοβερή ένταση και πάθος, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης λύγισε την αντίσταση του Ηρακλή στο κατάμεστο Κατσάνειο, επικρατώντας στο τάι μπρέικ και πήρε την πρόκριση στους ‘8’ του Κυπέλλου ε, όπου θα αντιμετωπίσει (ως γηπεδούχος τον ΠΑΟΚ).
Ο Εθνικός πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ και μέχρι το 18-21 του β’ σετ είχε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Ηρακλή παρά τα 12 λάθη του να καταφέρνει να προσπεράσει 24-23 και να πάρει το σετ στο 6ο σετ μπολ με 29-27.
Οι κυανόλευκοι στο γ’ σετ πίεσαν ακόμη περισσότερο από το σερβίς και μετά το αρχικό 8-5 άνοιξαν τη διαφορά (16-8) φτάνοντας εύκολα στο 2-1, όμως ο Εθνικός (βοήθησε πολύ η είσοδος του Θωμά Δημητριάδη) απάντησε στο δ’ σετ βελτιώνοντας την επίθεση του και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.
Ο Εθνικός με όπλο την εμπειρία του ξέφυγε 6-10, ο Ηρακλής πλησίασε στον πόντο 9-10, αλλά οι Θρακιώτες έχοντας μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση (7/8 στο 5ο σετ) ξέφυγαν ξανά με 9-13 και πήραν τη νίκη.
Ηρακλής - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3
Τα σετ: 21-25, 29-27, 25-12, 15-25, 10-15
Ηρακλής (Πάτρας): Παλέντζας 32 (25/49 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 13 (8/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Μποζίδης, Στεφανίδης 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 29% άριστες), Τσολάκος 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γάτσης 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Τσιράκης –λ (64% υπ. – 32% άριστες) / Ηλίας, Τσιάρας, Μούχλιας 1 (1 άσο)
Εθνικός (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 12% άριστες), Μίχαλι 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (4 μπλοκ), Κιόσης 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 17 (14/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 25% άριστες), Άντριτς 18 (14/28 επ. 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κοντοστάθης –λ (58% υπ. - 31% άριστες) / Όστιν, Δημητριάδης 6 (3/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 18% άριστες).

Εύκολα η Κηφισιά

Με το ίδιο σκορ (3-1) και με σχεδόν πανομοιότυπο τρόπο ο ΑΟ Κηφισιάς πέρασε νικηφόρα από τα Χανιά και προκρίθηκε στους ‘8’ του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει (εκτός έδρας) την Παναχαϊκή.
Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τα Χανιά μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ να ξεφύγουν με τρεις πόντους (17-14, 20-17, 23-20), την Κηφισιά να πλησιάζει σε 24-23 αλλά το σετ να πηγαίνει στους γηπεδούχους ενώ στις αρχές του β’ σετ ο Αρσενιάδης έχασε και τον Γιοβάνοβιτς (αποχώρησε λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο).
Παρόλα αυτά ο ΑΟΚ κατάφερε να αλλάξει την εικόνα κυρίως χάρις στο σερβίς του που χάλασε την υποδοχή των Χανίων με αποτέλεσμα να πάρει με χαρακτηριστική ευκολία τα επόμενα δύο σετ, ενώ και στο τέταρτο πήρε νωρίς μια σημαντική διαφορά (7-11, 12-18) χωρίς οι γηπεδούχοι να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά.
Χανιά - Κηφισιά 1-3
Τα σετ: 25-23, 16-25, 13-25, 20-25
Χανιά (Μπουτσουρής): Ψάρρας 3 (3/5 επ.), Δεληπρίμης 25 (22/45 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 11 (9/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 11% άριστες), Καπίρης 8 (7/18 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 28% άριστες), Πουλής 5 (3/14 επ., 2 μπλοκ), Κουτρουμπάκης 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Πολυμερόπουλος –λ (79% υπ. – 60% άριστες) / Μποτζολάκης 1 (1/1 επ.), Χαραλαμπίδης
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης 3 (3 άσοι), Παπαγγελόπουλος 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 8 (2/4 επ., 6 μπλοκ), Φερέρα 6 (5/11 επ., 1 άσος, 77% υπ. - 58% άριστες), Γιοβάνοβιτς 8 (7/13 επ., 1 άσο), Ρουμελιωτάκης 16 (16/22 επ., 80% υπ. - 63% άριστες), Ταμπουρατζής –λ (79% υπ. - 74% άριστες) / Κόβαλτσουκ 9 (8/13 επ., 1 άσο), Χατζηπροδρόμου, Σούρδι.