Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2015

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 0-2 από την ΑΕΚ ωστόσο ανέτρεψε το σκορ και πήρε τη νίκη - πρόκριση με 3-2 σετ. Επέστρεψε η Κωνσταντίνου στην νίκη του Ολυμπιακού.

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλο σασπένς και συνεχόμενες ανατροπές ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 3-2 σετ επί της ΑΕΚ και παράλληλα την πρόκριση για τους "8" του Κυπέλλου των γυναικών. Οι πράσινες βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 αλλά τελικά βρήκαν τον τρόπο να γυρίσουν το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ παρά το δυναμικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού κατάφερε γρήγορα να αντιδράσει και να μαζέψει τη διαφορά.

Οι πράσινες έφτασαν πρώτες τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι δύο ομάδες έφτασαν μέχρι το 22-22 πηγαίνοντας πόντο πόντο. Με το εξαιρετικό σερβίς της Ιβάνοβα η ΑΕΚ προηγήθηκε με 22-24, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 23-24 αλλά με επίθεση της Αργυροπούλου οι κιτρινόμαυρες έκαναν το 0-1.

Εικόνα του δεύτερου σετ ήταν ανάλογη. Οι δυο ομάδες ήταν και πάλι κοντά στο σκορ με τις ανατροπές να διαδέχονται η μία την άλλη. Οι πράσινες προηγήθηκαν με 19-17 για να περάσει μπροστά η ΑΕΚ 20-21 με άμυνα (!!!) της Κακουράτου. Στη συνέχεια όμως Κατσαντώνη και Ιβάνοβα τελείωσαν το σετ για τις φιλοξενούμενες που έκαναν το 0-2.

Το πρώτο κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το φινάλε του γ’ σετ όπου το 22-21 υπέρ του ΠΑΟ έγινε 22-23, με τις πράσινες να φτάνουν σε σετ μπολ (24-23, αλλά η ΑΕΚ στο 25-26 είχε δύο κόντρα επιθέσεις για να τελειώσει το ματς με τον Παναθηναϊκό να βγάζει άμυνες και να επικρατεί 28-26.

Οι πράσινες στο δ’ σετ μετέτρεψαν το 4-4 σε 9-4 και ισοφάρισαν εύκολα, όμως στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα. Προηγήθηκε 3-6 κι εκμεταλλευόμενη τα προβλήματα του ΠΑΟ στην επίθεση έφτασε στο 6-11. Ο Ρούσης έριξε στο ματς την Χαρά Παπαδοπούλου και στο 8-12 η νεαρή πασαδόρος πήγε στο σερβίς καταφέρνοντας να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Ένωσης με το σκορ να γίνεται 13-12 με υπόδειξη για διπλή μπαλιά της Αργυροπούλου.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο ματς μπολ και στο 14-13 οι διαιτητές έδειξαν ότι η μπάλα κατέληξε άουτ μετά το πλασέ της Γιακουμή με τις πράσινες να πανηγυρίζουν την πρόκριση και τις κιτρινόμαυρες να διαμαρτύρονται.

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-2

Τα σετ: 23-25, 22-25, 28-26, 25-15, 15-13

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 13 (8/21 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καββαδία 13 (8/18 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 18 (14/47 επ., 2 άσοι, 2 μπλο, 31% υπ. – 22% άριστες), Βίλκου 9 (5/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 32 (26/57 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Πατσέκο 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (52% υπ. – 31% άριστες) / Γιαννακοπούλου, , Τσατσούρι, Παπαδοπούλου, Μεταξά.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (13/44 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 58% άριστες), Γιακουμή 15 (10/21 επ., 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 24 (20/50 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 24 (22/54 επ., 2 μπλοκ, 51% υπ. – 46% άριστες), Κακουράτου –λ (44% υπ. – 28% άριστες) /Φάκη 1 (1/3 επ.), Πατέλη, Τοντάι 1 (1/2 επ.)

Εύκολο απόγευμα με Κώνσταντίνου

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του στην αναμέτρηση με την Αργυρούπολη (είναι 3η στη βαθμολογία του Β’ ομίλου της Β' Εθνικής κατηγορίας) και επικρατώντας με 3-0 προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Γιάννης Νικολάκης είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει την Στέλλα Χριστοδούλου και την Κατερίνα Γιώτα, αλλά παράλληλα έδωσε την ευκαιρία στην Μανωλίνα Κωνσταντίνου να αγωνιστεί για 1.5 σετ περίπου αποκτώντας ξανά σιγά, σιγά αγωνιστικό ρυθμό.

Τα σετ: 0-3 (10-25, 2-25, 9-25)

Αργυρούπολη (Αρναούτης): Γεωργοπούλου, Αλβέρτη, Καρακίτσου, Κουμβάκη, Ηλουντουρόγλου, Καράμπαμπα, Νικολάου (λ) / Παπασπυροπούλου, Καπάτου, Γεωργίου

Ολυμπιακος (Νικολάκης): Τέζα, Μπραμπόροβα, Βέσοβιτς, Κωνσταντινίδου, Λαμπρούση, Νέσοβιτς, Κονόμι (λ) / Κωνσταντίνου, Κοκκινάκη.