Τετάρτη 11 Φεβρουαρίου 2015

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Πέρασε από την Γλυφάδα με το μυαλό στον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στην χωρίς ξένων - πλέον ΑΕΚ αλλά επικράτησε με 3-1 στο κλειστό «Μάκης Λιούγκας», πετυχαίνοντας την 15η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.
 Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πλέον ετοιμάζονται για την κυριακάτικη αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της Volleyleague.

Η ΑΕΚ πάλεψε το παιχνίδι, κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις για να πάρει το τρίποντο. Η Ένωση παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 8 βαθμούς.
H AEK γνώρισε την δωδέκατη ήττα της στο πρωτάθλημα και διατηρήθηκε στην 11η θέση με 8 βαθμούς ωστόσο με την εμφάνιση που έκανε στο 2ο σετ άφησε ελπιδες για ένα καλύτερο μέλλον.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Τζελάτι, πασαδόρο τον Μαρούλη και ακραίους τους Σωτηρίου, Χριστοφιδέλη ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πήρε με άνεση το 1ο σετ. Με σερί 4-0 ξέφυγε 5-1 και αργότερα με 8-2. Τα σερβίς του Σωτηρίου έφεραν νέο σερί 3-0 για το 21-14 και ο Ολυμπιακός επικράτησε 25-16.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό. Με τον Ιλιτς να σηκώνει το 70% των επιθέσεων και με καλή άμυνα η ΑΕΚ πήρε από την αρχή προβάδισμα δύο πόντων 5-3, 12-10, 16-14, ενώ στο 17-16 κατάφερε να πάρει δύο καθοριστικούς πόντους με τον Χριστοφίδη και τον Ίλιτς (έκανε μπλοκ) ανοίγοντας τη διαφορά στο +3 (19-16). Με νέο πόντο του Ίλιτς το σκορ έγινε 22-18 και τελείωσε με 25-12 για την ΑΕΚ που ισοφάρισε 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 8-6. Εκεί κατάφερε να κάνει σερί 5-0 με επιθέσεις από Κοκκινάκη, Σωτηρίου και δύο λάθη των γηπεδούχων. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο -2 (18-20) αλλά ο Κοκκινάκης με δύο επιθέσεις και μία λάθος θέσεις στην ΑΕΚ το σκορ έγινε 23-18 για τον Ολυμπιακό ο οποίος έφτασε στο 25-21 και το 2-1 σετ.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με προβάδισμα της ΑΕΚ 3-1 σετ αλλά ο Ολυμπιακός με τον Σφενδυλάκη στο σερβίς έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά 6-3. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας και στο 16-12 με την είσοδο και τα καλά σερβίς του Ντιάτσκοφ έγινε νέο σερί 3-0 και η διαφορά ανέβηκε στο +7 (19-12) και κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Κουτσούλας