Τετάρτη 18 Φεβρουαρίου 2015

ΟΙ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας Σύρου και ο Αθλητικός Όμιλος Κηφισιάς θα διεκδικήσουν το Κύπελλο στο βόλεϊ ανδρών τον Μάρτιο (21-22/3) στη Σύρο.

Ο ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός, ο Φοίνικας Σύρου και ο ΑΟ Κηφισιάς είναι οι τέσσερις φιναλίστ του Final-4 Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών. Οι τέσσερις ομάδες εξασφάλισαν τα εισιτήρια για τη Σύρο την Τετάρτη (18/2). Η γιορτή του βόλεϊ θα πραγματοποιηθεί το σαββατοκύριακο 21-22 Μαρτίου με οικοδεσπότη τον Φοίνικα Σύρου.
Στο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης απλά κυριάρχησε ο ΠΑΟΚ. Ο "δικέφαλος του βορρά" επικράτησε με 3-0 σετ εκτός έδρας του Εθνικού Αλεξανδρούπολης. Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν μόνο στο δεύτερο σετ.
Μεγάλες στιγμές του ελληνικού βόλεϊ αναβίωσαν στην Ορεστιάδα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει την Ορεστιάδα με 3-2 σετ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0, 2-1 σετ. Στο τάι μπρέικ ωστόσο οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 6-1 και "καθάρισαν" την υπόθεση-πρόκριση.
Στο τάι μπρέικ επικράτησε και ο Φοίνικας Σύρου της αξιόμαχης Λαμίας. Ο αγώνας διεκόπη στο τέταρτο σετ (2-1 μπροστά η Λαμία) εξαιτίας διακοπής του ρεύματος στο κλειστό "Δ.Βικέλλας" και ενώ η Λαμία προηγούνταν με 22-17! Το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από δώδεκα λεπτά με τους γηπεδούχους να κατακτούν το σετ.
Τέλος, ο Αθλητικός Όμιλος Κηφισιάς εξασφάλισε την πρόκριση του στο Final-4 με νίκη με 3-0 επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα.