Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015

H 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός σε ένα εντυπωσιακό σε εξέλιξη παιχνίδι πήρε τη νίκη με 3-2 σετ επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη.

Ένα παιχνίδι διαφήμιση για το βόλεϊ έγινε στην Αλεξανδρούπολη. Εκεί όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2, ο Εθνικός έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν τελικά τη νίκη.
Το ματς: Ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε πολλές διακυμάνσεις και τα πάντα κρίνονταν από το σερβίς και την υποδοχή.
Ο Εθνικός ξεκίνησε με ακραίους τον Κώστα και τον Ανέστη Δαλακούρα με τον Τσουκ να παραμένει στον πάγκο (πιθανότατα θα φύγει στην αρχή της εβδομάδας), ενώ ο Δημήτρης Καζάζης εμπιστεύθηκε την εξάδα που του έδωσε το Λιγκ Καπ πριν από μία εβδομάδα.
Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλύτερα και με όπλο τους το σερβίς κατάφεραν να χαλάσουν την υποδοχή σημαδεύοντας τον Κώστα Δαλακούρα και έκαναν εύκολο έργο τους. Ο Προύσαλης μοίραζε ωραία το παιχνίδι με τον Κλαρκ, τον Κοκκινάκη και τους Γιούρισιτς και Κόιστρα να κάνουν καλή δουλειά. Κάπως έτσι, ήρθε φυσιολογικά το 0-2 παρά το ξέσπασμα του Εθνικού στο τέλος του δεύτερου σετ.
Από εκεί και πέρα είδαμε άλλο παιχνίδι. Όλος ο Εθνικός έκανε φλοτ σέρβις στον Ντιάτσκοφ με τον Ουκρανό να μην μπορεί να αντεπεξέλθει και το μπλοκ των γηπεδούχων να παίρνει μπροστά. Έτσι, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, οι παίκτες του Μουστακίδη ήταν εντυπωσιακοί και με το μπλοκ τους να κάνει θραύση (έκαναν 11 μόνο στο τέταρτο σετ), έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και θα μπορούσαν να φτάσουν πιο εύκολα στη νίκη εάν δεν έπεφταν πάνω στο εντυπωσιακό μπλοκ των γηπεδούχων. Τελικά, με το μπλοκ άουτ σε επίθεση του Κλαρκ ο Ολυμπιακός πήρε το σετ και τη νίκη με 3-2 σετ.
Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ολυμπιακός 2-3
Τα σετ: 17-25, 23-25, 25-15, 25-12, 15-17
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ 8 (5/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ - 35% άριστες),  Μίχαλι 15 (9/13 επ, 6 μπλοκ), Κασαμπαλής 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Κιόσης 16 (5/8 επ, 2 άσσοι, 9 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 13 (10/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ - 38% άριστες), Άντριτς 20 (17/33 επ 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ) 1 (1/1 επ,  67% υπ - 53% άριστες), Δημητριάδης, Τσουκ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 11 (6/12 επ, 5 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 9 (7/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% επ, 32% άριστες), Προύσαλης 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 12 (8/18 επ,  1 άσσος, 3 μπλοκ, 75% υπ - 67% υπ), Κόιστρα 12 (7/14 επ, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Κλαρκ 13 (12/20 επ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ, 84% υπ - 63% άριστες), Χριστοφιδέλης 2 (2/7 επ), Μαρούλης, Σωτηρίου 3 (3/4 επ, 88% υπ, 25% άριστες), Τακουρίδης, Τζελάτι 2 (2/13 επ)
Θυμηθείτε το LIVE από το ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης.

Ανέβηκε τρίτη η Κηφισιά

Ούτε ο ενισχυμένος Φοίνικας Σύρου κατάφερε να σπάσει το αήττητο του ΑΟ Κηφισιάς στο Ζηρίνειο.
Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη νίκησε με 3-1 σετ και σε συνδιασμό με την ήττα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προσπέρασε και πάλι στην 3η της βαθμολογίας με 30 βαθμούς αφήνοντας τον Εθνικό στους 29 και τον Φοίνικα στους 27 έχοντας μάλιστα πλεονέκτημα και με τις δύο ομάδες σε περίπτωση ισοβαθμίας.
H Kηφισιά γράφοντας υψηλά ποσοστά σε μπλοκ – άμυνα και με σταθερή υποδοχή κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα στα δύο πρώτα σετ καθώς επιθετικά ο Ζόραν Γιοβάνοβιτς έκανε πάρτυ, ενώ στο μπλοκ δέσποζε ο Σολυτανόπουλος. Εξιρετικό παιχνίδι και το Νικολάκη που νίκησε κατά κράτος τον Σίμο Ντάμποβιτς. Ο Φοίνικας πήγε καλά μόνο στο 4ο σετ όταν βρήκε ρυθμό με το σερβίς του, ενώ καθοριστικό σετ τουαγώνα ήταν το 4ο σετ όπου έγινε μάχη μέχρι τιο 17-17 αλλά με το Νικολάκη στο σερβίς ο ΑΟΚ έκανε σερί 4-0 για το 21-17 και έτσι έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ.
Στο 1ο σετ το 4-4 έγινε 8-4 με σερί 4-0 που προήλθε από διαδοχικά μπλοκ. Το +4 για την Κηφισιά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο τελείωσε με χαμένο σερβίς του Ντόκιτς. Γενικά ο Σέρβος διαγώνιος του Φοίνικα είχε έξι χαμένα σερβίς.
Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον ΑΟΚ να ξεφεύγει 4-1 και 8-4. Ο Φοίνικας αντέδρασε με τον Μιγιαήλοβιτς και ισοφάρισε σε 12-12, ενώ με δύο μπλοκ του Χρήστου Παπαδόπουλου πήρε και προβάδισμα 15-13 που διατηρήθηκε μέχρι το 17-15. Με μία λάθος θέσεις, ένα λάθος του Πέκμανς και επίθεση του Ρουμελιωτάκη ο ΑΟΚ βγήκε μπροστά 18-17. Στο 18-18 ο ΑΟΚ έκανε σερί 4-0 που έκρινε και το σετ. Αρχικά ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 19-18, ο Πέκμανς έκανε νέο λάθος και ο Γιοβάνοβιτς άνοιξε τη διαφορά σε 22-18 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος για το 2-0 σετ.
Η απάντηση του Φοίνικα ήρθε στο 3ο σετ όταν ο Πέκμανς μπήκε βασικός στη θέση του Λάππα και το πειρατικό πήρε προβάδισμα 8-4 και 10-4 με τον άσσο του Ντάμποβιτς. Ο Φοίνικας κράτησε το προβάδισμα σε όλο το σετ και διεύρυνε την διαφορά σε 22-15 με δύο επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς.
Στο 4ο σετ κρίθηκε ο αγώνας. Από την αρχή η Κηφισιά είχε προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 17-15. Ο Φοίνικας ισοφάρισε με το χαμένο σερβίς του Σουλτανόπουλου και την επίθεση του Ντόκιτς αλλά τα σερβίς του Νικολάκη χάλασαν την υποδχοή του Φοίνικα, έδωσαν την ευκαιρία για διαδοαχικά μπλοκ και μετά το σερί 4-0 έγινε το (21-17) και κρίθηκε ο αγώνας.
Κηφισιά - Φοίνικας Σύρου 3-1
Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-20, 17-25, 25-20)
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηπροδρόμου 1 (1/4 επ), Σουλτανόπουλος 13 (8/13 επ, 5 μπλοκ),Φερέρα 5 (4/11 επ, 1 άσσος, 74% υπ - 43% άριστες), Γιοβάνοβιτς 28 (25/38 επ, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (10/22 επ, 76% υπ - 43% άριστες), / Ταμπουρατζής (λ, 74% υπ - 48% άριστες), Κόβαλτσουκ, ΄Σούρδι, Παπαγγελόπουλος 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Ρούσσης
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Μιγιαήλοβιτς 16 (13/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ - 47% άριστες),  Ντάμποβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (2/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ 12 (6/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ντόκιτς 14 (12/19 επ, 2 μπλοκ), Λάππας 1 (1/9 επ, 56% υπ, 0 % άριστες) / Εφραιμίδης (λ - 77% υπ - 46% άριστες), Πέκμανς 11 (8/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ - 9 % άριστες).

"Έπιασε" το Φοίνικα ο Παναθηναϊκός

Την όγδοη νίκη του σε 15 αγώνες στη Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε ο Παναθηναϊκός και πλησίασε ακόμα περισσότερο τον στόχο της εισόδου της 4αδας.
Οι «πράσινοι» νίκησαν την ΑΕΚ στο γυμναστήριο του Πανελληνίου με 3-0 σετ και πλέον ισοβαθμούν με τον Φοίνικα Σύρου στην 5η θέση με 27 βαθμούς αλλά η ομάδα των Κυκλάδων έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.
Η μάχη για την 3η και την 4η θέση φαίνεται πως παιχτεί μέχρι και την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, δηλαδή, την 22η αγωνιστική.
Αντίθετα, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει κάποιο βαθμό και έμεινε καθηλωμένη στους 8 βαθμούς. Μάλιστα επιβεβαιώθηκε πως ο Μπάλσα Ραντούνοβιτς αποχώρησε από την ομάδα.
Εξαιρετική εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό έκαναν ο Κουκ και ο Μπέλος, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισαν Αλεξίου, Χριστοφίδης.
Παναθηναϊκός - Α.Ε.Κ. 3-0
Τα σετ: 25-16, 25-20, 25-16
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 1 (1/1 επ), Κουκ 17 (13/21 επ, 4 άσσοι, 64% υπ - 57% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (9/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χόι 6 (3/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πανταλέων 6 (2/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλος 18 (14/24 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 38% υπ -31% άριστες), Μπούρας (λ), Αδαμόπουλος, Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Λουκάς.
ΑΕΚ (Χριστόφ): Ωρολογάς 3 (2/14 επ, 1 άσσος, 33% υπ 17% άριστες), Ίλιτς 11 (9/23 επ, 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 1 (μπλοκ), Αλεξίου 7 (7/15 επ, 45% υπ - 18% άριστες), Δημητρούδης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης /  Γκούζντα (15% υπ - 15% άριστες), Οικονόμου, Χριστοφίδης 6 (4/8 επ., 2 άσσοι), Δανιάς