Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2015

ΒΑΛΕΠΑ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ CEV CUP

Ήττα για το Φοίνικα και... βουνό στη ρεβάνςΟ Φοίνικας Σύρου ηττήθηκε με 3-0 από τη Βαλέπα Σασταμάλα για την γύρο των 16 της κύριας φασης του CEV Cup και το έργο του στην ρεβάνς είναι πολύ δύσκολο.  Στις 16 Δεκεμβρίου η ομάδα του Νίκολιτς θέλει μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Ο Φοίνικας έχανε την συγκέντρωσή του στην υποδοχή, για αυτό και είχε κενά στην απόδοσή του. Την ίδια στιγμή είχε σχεδόν μόνιμο σκόρερ τον Ντόκιτς (18π) που μόνο ο Κάλντγουελ μπόρεσε βοηθήσει στο ελάχιστο.

Η ομάδα της Σύρου έδειξε να είναι ανταγωνιστική στην αρχή του αγώνα όμως στο 18-18 του πρώτου σετ ο Όλι Κούναρι διέλυσε την υποδοχή του Φοίνικα και έδωσε άκοπες κόντρα επιθέσεις στην Βαλέπα που έκανε το 23-18 και παρά την μείωση του σκορ από τους Συριανούς στο 23-21, η ανατροπή ήταν δύσκολη. Στο δεύτερο σετ έχασε από την αρχή την επαφή στο σκορ δεχόμενος 3 άσσους από Έσκο, Κούναρι και Κράστινς για να φτάσει στο -8 (14-6), με τη διαφορά να μη μειώνεται. Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας κάλυπτε τις μικρές διαφορές που έπαιρναν οι γηπεδούχοι και ο Ντόκιτς με άσσο έκανε το 23-23, ωστόσο στο 25-24 χάθηκε η υποδοχή και ο Ντόκιτς επιχείρησε ένα δύσκολο πλασέ για να αστοχήσει και να δώσει τη νίκη στους Φινλανδούς.