Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2015

Η 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Adtech Ad
Ο Ολυμπιακός σταμάτησε το εντυπωσιακό σερί του Άρη, επικράτησε με 3-0 σετ και ολοκλήρωσε το πρώτο γύρο της Α1 βόλεϊ γυναικών με μόλις δύο χαμένα σετ. Ιστορική νίκη για τον Πορφύρα.

Με μία ακόμα εύκολη νίκη ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο ο Ολυμπιακός αφού επικράτησε με 3-0 σετ επί του Άρη. Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και ο Παναθηναϊκός στο Μαρκόπουλο κόντρα στην τοπική ομάδα. Από τα άλλα αποτελέσματα ξεχωρίζει η πρώτη νίκη του Πορφύρα επί του Ρεθύμνου.

Επιβλητικός ο Ολυμπιακός

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Άρη στο κλειστό του Ρέντη, ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο με 11 νίκες σε ισάριθμα ματς κι έχοντας χάσει μόλις 2 σετ.
Από τις πρωταθλήτριες απουσίασε η Μαλασάϊ που προφυλάχθηκε από τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, από τις κιτρινόμαυρες η Πεσόα κι όπως αποδείχθηκε η δική της απουσία ήταν εξαιρετικά σημαντική για τον Άρη.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης άντεξε μέχρι το 11-9 του α’ σετ που έγινε 19-9 με τον Ολυμπιακό να είναι σοβαρός και σταθερός, παρά τις αλλαγές που έκανε από ένα σημείο και μετά ο κ.Κοβάτσεβιτς, μη αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο του.
Ολυμπιακός - Άρης 3-0
Τα σετ: 25-13, 25-09, 25-13
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 7 (5/11 επ., 2 άσοι, 67% υπ. - 58% άριστες), Λαζάρεβιτς 13 (10/21 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 100% υπ. - 100% άριστες), Λαμπρούση 8 (4/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2 άσοι), Τσβετάνοβα 18 (14/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (64% υπ. - 45% άριστες / Κοκκινάκη -λ, Τέζα 1 (1/1 επ.), Βλαχάκη, Εμμανουηλίδου 1 (1 άσο)
Άρης (Σολκίδης) Πλουμή 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τυφλιώρη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Καετάνο 5 (5/25 επ., 36% υπ. – 21% άριστες), Γκάνο 2 (2/12 επ.), Καλανταρίδου 5 (5/15 επ., 25% υπ. – 17% άριστες), Τσομπανίδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ιακωβίδου -λ (40% υπ. – 30% άριστες) / Καψαμπέλη -λ, Κοσμά 1 (1/2 επ.), Κούση 1 (1/5 επ.), Γουγούση 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Ζωΐδου, Σταματίου.

Εύκολα πέρασε από το Μαρκόπουλο ο Παναθηναϊκός

Σαρωτικός για δύο σετ και ψύχραιμος στο τρίτο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Μαρκοπούλου και εκμεταλλευόμενος την ήττα του Άρη βρέθηκε μόνος στην 2η θέση.
Το τριφύλλι στα δύο πρώτα σετ κράτησε πολύ χαμηλά το Μαρκόπουλο όσον αφορά την αποτελεσματικότητα του στην επίθεση (08% και 21% αντίστοιχα), ενώ στο τρίτο από τη μια η είσοδος της Βαρουδάκη κι από την άλλη οι αλλαγές του Ρούση έδωσαν νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.
Το Μαρκόπουλο ήταν μπροστά μέχρι τον 10ο πόντο, ο ΠΑΟ ξέφυγε με 12-16 και 20-24 με τη γηπεδούχο ομάδα να πλησιάζει στον πόντο (23-24), αλλά να μην ολοκληρώνει την ανατροπή.
Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 0-3
Τα σετ: 09-25, 11-25, 23-25
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 4 (4/10 επ.), Νιοκολογιάννη 2 (2/16 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Πατεράκη 1 (1 μπλοκ), Βάσκεζ 3 (3/4 επ.), Λιάγκη 1 (0/10 επ., 1 άσο), Αλεξάκου 6 (4/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Κοκκίου -λ (50% υπ. – 21% άριστες) / Τσιάκουλα 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 4 (4/14 επ.), Μολδοβανίδη, Βαρουδάκη 8 (8/19 επ., 56% υπ. - 44% άριστες).
Παναθηναϊκός (Ρούσης) Νομικού 9 (7/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 1 (1 άσο), Καββαδία 3 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 17 (12/26 επ., 5 μπλοκ, 60% υπ. - 60% άριστες), Τσίμα 14 (10/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 35% άριστες), Φίλντ 9 (5/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ρόγκα -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αγγελοπούλου.

Συνεχίζονται οι "εκρήξεις" στη Σαντορίνη

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2015 ο ΑΟ Θήρας, καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 3-1 στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής, πανηγυρίζοντας την 8η συνεχόμενη νίκη του.
Η Ένωση γνωρίζοντας ότι χάνοντας αυτό το ματς θα βρισκόταν σε δύσκολη θέση στη μάχη της τετράδας, μπήκε πολύ δυνατά και στο πρώτο σετ κυριάρχησε σχετικά εύκολα δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή του ΑΟΘ.
Το ντέρμπι ουσιαστικά ξεκίνησε στο β’ σετ, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει 11-14 και τον ΑΟΘ να απαντά με εξαιρετικό μπλοκ για το 16-14. Οι εναλλαγές ήταν συνεχόμενες (18-19, 19-21) με τη γηπεδούχο να φτάνει σε σετ μπολ (24-22), αλλά την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 24-24 (μπλοκ σε Μπρίνκμαν) και να χάνει κόντρα επίθεση στην επόμενη φάση. Έτσι ο ΑΟΘ με επίθεση της Μπρίνκμαν και διθπλήα μπαλιά τις Κουνάδη ισοφάρισε σε 1-1.
Ίδιο το σκηνικό και στο γ’ σετ με την Σαντορίνη να προηγείται 17-14 και την ΑΕΚ να προσπερνά με 18-19 και να φτάνει σε σετ μπολ (23-24) με άσο της Κοσμά στην Αρτακιανού. Στην επόμενη φάση η Κοσμά χάλασε και πάλι την υποδοχή της Σαντορίνης, όμως η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση και στο 25-25 δύο συνεχόμενοι πόντοι των γηπεδούχων έφεραν τούμπα το ματς.
Η ΑΕΚ δεν άντεξε πλέον ψυχολογικά, ο ΑΟΘ ξέφυγε νωρίς στο σκορ (11-6, 17-10) κι έφτασε άνετα στο τελικό 3-1.
ΑΟ Θήρας - ΑΕΚ 3-1
Τα σετ: 18-25, 26-24, 27-25, 25-17
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδη 5 (1/9 επ., 4 μπλοκ), Μπρίνκμαν 17 (14/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 44% υπ. - 28% άριστες), Οικονομίδου 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 38% άριστες), Βεργίδου 4 (0/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βίντοβιτς 16 (13/35 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (42% υπ. – 31% άριστες) / Καραφουλλίδου 1 (1 άσο), Τσβέτκοβα, Μουντάκη.
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Κουνάδη, Κωνσταντινίδου 17 (14/40 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σπανού 10 (6/22 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 37% υπ. – 07% άριστες), Λαμπρινίδου 12 (6/19 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κοσμά 10 (8/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 14% άριστες), Τοντάι 6 (1/6 επ., 5 μπλοκ), Κακουράτου -λ (60% υπ. – 40% άριστες) / Ιβάνοβα 3 (2/9 επ., 1 άσο, 57% υπ. - 29% άριστες), Τσοχατζή, Κατσαντώνη 2 (1/2 επ., 1 άσο).

Ο Πανναξιακός τη νίκη, η Ηλιούπολη τις εντυπώσεις

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανναξιακό που κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της Ηλιούπολης με το τρίποντο.
Στην εκκίνηση του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (12-12) με τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν 12-16 και να φτάνουν στο 0-1, ωστόσο η αντίδραση της Ηλιούπολης ήρθε άμεσα καθώς στο β’ σετ προηγήθηκε με 6-3, 16-10 και παρόλο που η Νάξος μείωσε σε 17-14, ισοφάρισε εύκολα σε 1-1.
Η Ηλιούπολη ξεκίνησε το γ’ σετ με ένα γρήγορο 4-1, όμως η Νάξος μάζεψε με τη Δρακουλίδου να παίζει πλέον αντί της Μιλοβάνοβιτς, τη διαφορά (7-7) και στο 15-15 έτρεξε ένα σερί 0-5, που της επέτρεψε στο τέλος να πάρει το σετ με 22-25.
Στο δ’ σετ έγινε μεγάλη μάχη (1-4, 7-5, 16-16) με την Ηλιούπολη να προηγείται 20-18, ωστόσο εκεί δέχθηκε ένα σερί 0-5 (20-23) και παρόλο που μείωσε σε 22-24, η Νάξος πήρε τη σετ και τη νίκη.
Ηλιούπολη - Πανναξιακός 1-3
Τα σετ: 16-25, 25-18, 22-25, 22-25
Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς, Μαρκοπούλου, Γιοβάνη, Βέλλιου, Μαλουσάρη, Βούκοβιτς, Αργυροπούλου -λ / Μανίκα, Ευθυμιοπούλου.
Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς, Διώτη, Καρπουζά, Τοτσίδου, Φάρκωνα, Περίν, Κελεσίδου -λ / Γκιαούρη-λ, Δρακουλίδου, Αποστολίδου.

Ιστορική νίκη για τον Πορφύρα

Αυτή τη βραδιά την περίμεναν από την στιγμή που πήραν την απόφαση να αγωνιστούν στην μεγάλη κατηγορία και το πανηγύρισαν με την ψυχή τους.
Ο Πορφύρας στο φινάλε του πρώτου γύρου πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη Α1 Γυναικών, καθώς επικράτησε, σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές, με 3-2 του ΟΠΕΡ.
Η ομάδα της Κρήτης παρά την απουσία της Λαγουδάκη ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το πρώτο σετ (1-4, 4-10, 10-16) και μέχρι το 17-21, όμως εκεί έπαθε μπλακ άουτ και με σερί 8-2 έχασε το σετ, ωστόσο η αντίδραση του ήταν εντυπωσιακή κατακτώντας πολύ εύκολα τα επόμενα δύο σετ.
Στο δ’ σετ αρχικά είχαμε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 12-12, όμως εκεί ο Πορφύρας με πίεση στο σερβίς ξέφυγε 17-12 και ισοφάρισε σε 2-2, ενώ ξεκίνησε καλύτερα και στο τάι μπρέικ (4-1, 7-4, 10-7) με τον ΟΠΕΡ να ισοφαρίζει 11-11. Εκεί όμως οι φιλοξενούμενες έκαναν δύο συνεχόμενα λάθη κι ο Πορφύρας έφτασε στην ιστορική νίκη.
Πορφύρας - ΟΠΕΡ 3-2
Τα σετ: 25-23, 15-25, 12-5, 25-20, 15-12
Πορφύρας (Πανδής) Μπούρμπη, Χρήστου, Χαλβατζή, Θεοχάρη, Ράπτη, Καράκου, Σκυθιώτη -λ / Λιάρου-λ, Παλημέρη, Παπαγεωργίου, Γκούρα, Σιδεράτου, Θαλασσινού.
ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Σαλούστρου, Παρασκάκη, Κλεισιάρη, Κατερίνη, Τσελάνη, Ξαγοραράκη Β., Παπουτσή -λ / Κογεράκη

Σημαντικό διπλό για τον Αίαντα

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Αίας Ευόσμου που κέρδισε με 3-1 τον Φιλαθλητικό στην Λάρισα (πανηγυρίζοντας επίσης για πρώτη φορά στην σεζόν δύο σερί νίκες).
Ο αγώνας ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση καθώς η αποστολή του Αίαντα καθυστέρησε να φτάσει στο γήπεδο (λόγω τροχαίου στην Εθνική οδό) και στο πρώτο σετ ο Φιλαθλητικός ήταν καλύτερος φτάνοντας στην κατάκτηση του.
Ο Αίας αντέδρασε στο β’ σετ ισοφάρισε σε 1-1, κι ενώ στο γ’ σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ (11-12) οι φιλοξενούμενες έκαναν σερί 1-8 ξεφεύγοντας με 12-20 και φτάνοντας έτσι στο 1-2.
Αυτή η εξέλιξη έδωσε ακόμη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στην ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη που στο δ’ σετ πήρε μια σημαντική διαφορά από νωρίς και έφτασε χωρίς απρόοπτα στη νίκη.
Φιλαθλητικός - Αίας Ευόσμου 1-3
Τα σετ: 25-22, 20-25, 14-25, 19-25
Φιλαθλητικός (Πράππας) Τουσιούδη, Χατζηελευθερίου, Τζούριτς, Μαυροπάνου, Υφαντή, Μπαζιάνα, Αναγνωστοπούλου -λ / Γκαμζάρη, Μπουρλή, Ντουλμπέρη, Παπαγιάννη
Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης) Κυριακίδου, Χρηστινίδου, Ναϊντένοβα, Φαμπιάν, Ανδρονικίδου, Στεφανίδου, Γεωργιάδου -λ /Ξανθοπούλου, Τζιαρλή, Γλυκίδου, Τοσουνίδου.