Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2015

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΛΑΜΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ LEAGUE CUP ''ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ''

Πρόκριση του Ηρακλή με σούπερ Παλέντζα Ο Ηρακλής με όπλο το μπλοκ που του απέφερε 15 πόντους νίκησε τον Γ.Σ.Λαμία με 3-0 σετ σε αγώνα που ολοκλήρωσε την Α΄φάση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και προκρίθηκε στη Β΄φάση όπου θα υποδεχτεί τον Παμβοχαϊκό με έπαθλο ένα εισιτήριο για το φάιναλ-4 της διοργάνωσης όπου ήδη βρίσκονται ο διοργανωτής Φοίνικας Σύρου, ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακού και ο νταμπλούχος ΠΑΟΚ.
 Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Παλέντζας, ο Στεφανίδης πήρε 4 άσσους, ενώ εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε και ο Τσολάκος που επέστρεψε δυναμικά με 9/9 επιθέσεις. Η Λαμία υστέρησε στην αποτελεσματικότητα και έκανε λάθη ειδικά στο 2ο σετ που έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Το 1o σετ ήταν υπόθεση του Ηρακλή που είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του. Με καλά μπλοκ και άμυνες οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού είχαν το προβάδισμα, ενώ η Λαμία του έβαλε δύσκολα κοντά στην ολοκλήρωση του σετ όταν και μείωσε σε 24-21 αλλά ο Τσολάκος λύτρωσε τον «γηραιό».

Η Λαμία βελτιώθηκε στο 2ο σετ και μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Με ένα μικρό σερί πήρε μικρή διαφορά 11-5. Ο Ηρακλής μείωσε στον πόντο με μπλοκ των Παλέντζα και Τσολάκου αλλά οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλούς τους Χακγουορθ και Λεσκι και Καπίρη ανέβασαν και πάλι τη διαφορά.

Με όπλο το μπλοκ ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 18-18 και από εκείνο το σημείο οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα για να φτάσουμε ξανά στην ισοφάριση 29-29. Με επίθεση του Παλέντζα 30-29 και άσσο του Στεφανίδη ο Ηρακλής πήρε το σετ 31-29 για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Ηρακλής πήρε από νωρίς το προβάδισμα, με πολύ καλό μπλοκ και τον Τσολάκο να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση, όπως και οι Παλέντας, Χατζηηλιάδης και Στίγγας. Η Λαμία όμως ήταν αρκετά μαχητική και κατάφερε να ισοφαρίσει με άσο του Καπίρη. Ο Ηρακλής πήρε και πάλι κεφάλι με δύο πόντους του Παλέντζα ενώ κόντεψε να κάνει τα εύκολα δύσκολα, με λάθη και τη Λαμία να μειώνει σε 21-20. Με ψυχραιμία ο Ηρακλής έκανε το 3-0 και πήρε σχετικά άνετα την πρόκριση.

Διαιτητές: Αβραμίδης - Βασιλειάδης